הדולר היציג עלה ל-3.514 שקלים, "יתכן שהפד עשה את העבודה לפלוג"

הדולר התחזק ב-0.26% בעוד ששערו של האירו נחלש ב-0.24% ל-4.8075 שקלים. FXCM ישראל: "התחייבותו של הפד לריבית אפס תמשיך להכביד על הדולר גם ב-2014"
 |  (2)
הדולר עולה, צילום: Getty images Israel
לאחר חודשים של ספקולציות ואיתותים מנוגדים, הבנק הפדרלי סוף סוף ביצע אמש צמצום ראשון בהיקף רכישות האג"ח ל-75 מיליארד דולר. זוהי נקודת ציון דרמטית למדי בשוק הפיננסי העולמי, אשר צפויה להכתיב את המגמות בשוק ב-2014.

שוק המט"ח המקומי והעולמי הגיב היום (ה') להחלטת הפדרל ריזרב להתחיל ולצמצם את תוכנית רכישות האג"ח ב-10 מיליארד דולר ולהמשיך להזרים מדי חודש 75 מיליארד דולר - בהתחזקות קלה בשערו של הדולר, לאחר שבשוק המניות האמריקני ניצת ראלי מרשים ששלח את מדד ה-S&P500 לשיא חדש.

עם קביעת השערים היציגים על ידי התחזק שערו היציג של הדולר ב-0.26% לרמה של 3.514 שקלים לאחר שאתמול נסוג השער היציג ב0.17% ונקבע על 3.5050 שקלים. האירו היציג ירד ב-0.26% ונקבע ב-4.8075 שקלים. בעולם יורד שערו של האירו ל-1.368 דולר. גם מול היין היפני הדולר התחזק ושבר התנגדות רצינית ב- 103.7 ונסחר מעל ל-104 ין לדולר.

הבנק הפדרלי לרשום לעצמו הישג

FXCM ישראל לא מתרגשים מההתחזקות של הדולר ומעריכים הבוקר כי "התחייבותו של הפד לריבית אפס תמשיך להכביד על הדולר גם ב-2014", ומוסיפים, "ההחלטה על צמצום היקף רכישות האג"ח היא נקודת ציון דרמטית למדי בשוק הפיננסי העולמי אשר צפויה להכתיב את המגמות בשוק ב-2014. ההתחייבות של הבנק הפדרלי לריבית אפס בשנה הקרובה תמשיך להציב את הדולר בעמדת נחיתות למול יתר המטבעות, בטח אם נראה את המשך הסנטימנט החיובי בשוק המניות והרדיפה אחר התשואה".

ב-FXCM ישראל כותבים בסקירתם היומית כי "אם בעבר היה חשש כבד שהשוק יגיב בשלילה לכל מהלך של צמצום, הרי שאמש יכול הבנק הפדרלי לרשום לעצמו הישג כאשר הצליח לדברר את הצעד הדרמטי באופן חיובי ולהציגו כביטוי של אמון בכלכלה המשתפרת. גם היקף הצמצום, 10 מיליארד דולר, הוא מינורי למדי ולא משנה ממשית את הנזילות בשוק".

"ואכן, שוק המניות האמריקני זינק בתגובה להודעת הפד. גם הדולר זינק למול מרבית המטבעות המרכזיים, כאשר הדולר-אינדקס טיפס מ-80 ל-80.5. ואולם, עדיין קשה להעריך את ההשפעה של שינוי המדיניות על המגמה של הדולר ב-2014. מצד אחד, צמצום ההרחבה אמור להקטין את היצע הדולר בשוק ובכך למתן את הפיחות המתמשך בערכו של הדולר. ואולם, גם ללא ההרחבה הכמותית, הבנק הפדרלי עדיין מתחייב לריבית אפס בשנה הקרובה לכל הפחות, מה שימשיך להציב את הדולר בעמדת נחיתות למול יתר המטבעות, בטח אם נראה את המשך הסנטימנט החיובי בשוק המניות והרדיפה אחר התשואה".

"למרות פרץ התנודתיות בשוק המט"ח העולמי, דווקא בדולר-שקל ראינו תגובה מתונה למדי לאירועי אמש והצמד ממשיך לנוע סביב 3.50. גם העובדה שמדובר בימי המסחר האחרונים של השנה מיתנה במשהו את ההשפעה".

יתכן כי הפד' עשה את העבודה עבור בנק ישראל

לעומת זאת ב- ATRADE כותבים הבוקר "יתכן כי אנו בתחילתו של ראלי משמעותי של הדולר כנגד מרבית המטבעות הנסחרים מולו. יתכן כי הפד' עשה את העבודה עבור בנק ישראל ובהחלט יש מקום לעוד עליות בצמד המקומי. אם הצמד יצליח לבסס את מעמדו מעל 3.5, ניתן לצפות להמשך העליות אל עבר 3.55 ומעלה. סגירה שבועית מתחת ל-3.5 תעיד על חולשה של הדולר ותוביל למהלך ירידות נוסף לכיוון 3.45.

הודעת הפד' הפיחה תקווה

יוסי פריימן, מנכ"ל פריקו ניהול סיכונים והשקעות כתב הבוקר כי "הודעת ועדת השוק הפתוח של הפדרל ריזרב אמש בארה"ב הפיחה תקווה בשווקים לשיפור הכלכלה. מעבר לסימבוליות שיש בהחלטה לצמצם את ההרחבה הכמותית בשל נתונים חיוביים המורים על התאוששות הכלכלה האמריקאית, מסמן המהלך סגירת תקופה מצידו של נשיא הבנק המרכזי, בן ברננקי, המסיים 8 שנים מאתגרות ומורכבות".

"על רקע ההכרזה כי הריבית לטווח קצר צפויה להישאר נמוכה למשך תקופת זמן ממושכת ובהיעדר אלטרנטיבות השקעה לטווח קצר מעודדת הריבית הנמוכה את הביקוש למניות ולנדל"ן. סימני ההתאוששות בפעילות הכלכלית בארה"ב והציפייה כי המגמה צפויה להתרחב במהלך השנה הקרובה תורמים לעניין הגובר באחזקה בנכסים בארה"ב וגוררת להתחזקות הדולר אל מול המטבעות המרכזיים".

הדולר לפני מהלך עליות של 5%

אלעד שמש האסטרטג הראשי של Colmex בית השקעות כתב הבוקר "ניתן האות - הדולר עומד בפני היפוך מגמה", והוסיף, " בשעות הלילה ניתן לזהות זינוק חד בביקוש לחוזי לונג על הדולר. מדובר בביקוש החד ביותר אשר נראה בחצי שנה האחרונה. חשוב להבין כי לאחר מהלך ירידות חד בשער הדולר ניתן לזהות ביקוש חד לשטר הירוק. מחישוב סטטיסטי של הביקוש לנכסי הגידור והזינוק בפרמיות סביר להניח כי אנו עומדים בפני מהלך עליות של כ-5% בשער הדולר".
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  רק דולר בזמן הזה1$=6ש"ח
  פנינה 19/12/2013 20:08
  הגב לתגובה זו
  1 0
  יודעת שהשקל לא מבוסס הדולר יתחזק ויתבסס חזק לאחר ההשפלה.
  סגור
 • 1.
  וכרגע הדפסת הכסף עדיין במלוא הקצב, הצמצום רק בינואר.... (ל"ת)
  משקיע 19/12/2013 12:31
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור