בנק ישראל רכש באוקטובר 560 מיליון דולר; לכמה צנחה סטיית התקן?

260 מיליון דולר מהם נרכשו במסגרת התוכנית לקיזוז השפעת הגז. סטיית התקן בשוק המט"ח צנחה בסוף אוקטובר ל-4%, בהשוואה ל-9.6% בספטמבר
 |  (1)
קרנית פלוג, צילום: דוברות הכנסת
מנתונים שפירסם היום (א') בנק ישראל על שוק המט"ח עולה כי בחודש אוקטובר נחלש השקל בכ-0.1% מול מטבעות שותפות הסחר העיקריות של ישראל, כפי שמשוקלל בשער החליפין הנומינלי האפקטיבי, זאת כאשר השקל התחזק מול הדולר בשיעור של כ-0.5% ונחלש מול האירו בכ-0.6%.

נקודה בולטת שעולה מהנתונים היא הצניחה בתנודתיות בשוק המט"ח, כאשר סטיית התקן של השינוי בשער החליפין, המייצגת את התנודתיות בפועל בשער החליפין, ירדה החודש בחדות בכ-5.6% ועמדה בסוף חודש אוקטובר על 4%, בהשוואה ל-9.6% בחודש ספטמבר.

נפח המסחר הכולל במטבע חוץ בחודש אוקטובר זינק בכ-30% ל-90 מיליארד דולר, בהשוואה לכ-69 מיליארד בחודש ספטמבר. עם זאת, נפח המסחר היומי הממוצע ירד בכ- 16% בחודש אוקטובר ועמד על כ- 3.9 מיליארד דולר ביום.

הנגידה הטריה, ד"ר קרנית פלוג המשיכה בגישה האקטיבית שהנחיל לה קודמה והתערבה בהיקף של מאות מיליוני דולרים בשוק המט"ח בחודש החולף במטרה לנסות ולשמור על שער החליפין מפני התחזקות חדה מדי בשערו של השקל, שפוגעת ביצואנים ובכושר התחרות של המשק הישראלי מול העולם.

מנתוני בנק ישראל עולה כי במהלך חודש אוקטובר רכש בנק ישראל 560 מיליון דולר בעסקאות המרה, מתוכם 260 מיליון דולר נרכשו במסגרת תכנית הרכישות שנועדה לקזז את השפעת הפקת הגז על שער החליפין. מדובר גם הפעם בסכום גבוה יחסית, אך נמוך ביחס להתערבות המאסיבית בסך של קרוב ל-900 מיליון שקל שביצע בנק ישראל בשוק המט"ח בחודש ספטמבר.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  טמטום ותו לא. המצאת הגלגל לקנות דולרים ולדגור עליהם
  אקטיביזים? 10/11/2013 18:10
  הגב לתגובה זו
  1 1
  מה היינו עושים בלי ממשיכת דרכו של פישר? איך ביבי נכנע ובחר לנו שום מאותו דבר? איך נפלו גיבורים?
  סגור