מנכ"ל FXCM ישראל התארח בפורום 'דיבורסה' - הנה 5 שאלות בולטות

טל זהר-עבדה שוחח עם גולשים בפורום על מצב הכלכלה האמריקני, על הדולר ועל נושאים נוספים
 | 
טל זוהר, צילום: יח"צ
אתר הפורומים 'דיבורסה' מבית Bizportal אירח אתמול את טל זוהר עבדה, מנכ"ל FXCM ישראל לשיחה על מצב הדולר בעולם וגם מול השקל. הנה 5 מהשאלות הבולטות שעלו, ותשובותיו של טל.

ש: מה לדעתך יגרום נושא הדפסת הכסף לכלכלה האמריקאית לטווח של ה-5 שנים הקרובות? ובאותו עניין, מתי לדעתך תבוא הודעה על הפסקת ההדפסות?

ת: קצב הדפסת הכסף בארה"ב הא חסר תקדים וכמובן שלא עומד בתנאי המודל הקיינסייני שעל פיו אמור הבנק המרכזי להדפיס כסף בקצב מקביל לגידול התוצר הלאומי. (כפי שקורה בישראל) לכן אנו צפויים לראות - כי יחס הכסף-תוצר עולה. כיוון שהביקושים בארה"ב עדיין נמוכים - לא רואים אינפלציה חדה. אבל בשוק ההון דווקא רואים אותה. העליות במניות - מגלמות את האינפלציה - משמע - שווי נומינלי עולה, אבל הראלי לא עולה באותו האופן. גם בשוק הסחורות המצב דומה, וכמו שכולם רואים גם הדולר מול השקל מצביע על אותו מצב.

הפדרל ריזרב טוען שכשתתחיל הצמיחה, הם יקטינו בחדות את כמות הכסף, אבל הם אמרו את זה לפני ההדפסות הנוכחיות. לכן, עד לשינוי מדיניות הפד, אנו צופים המשך תנודיות בכיוון עולה של שוק המניות, והמשך החלשות של הדולר. תודה. טל

ש: למיטב הבנתי, בכל רגע נתון סין יכולה למוטט כלכלית את ארה"ב, וזאת בעקבות כמויות האגח והדולרים שהיא מחזיקה, ותקן אותי אם אני טועה.
במידה והצמיחה בסין אכן תקטן כפי שאתה צופה, ותגיע לרמות של המערב, האם אין חשש, בעוד כמה שנים, שהם יחליטו למוטט את המערב, ע"מ להפוך למעצמה החזקה בעולם? אילו עוד סיבות, אם בכלל, עשויות לדעתך לגרום לסינים לעשות פעולה מעין זאת?

ת: המערב הוא הלחם והחמאה של הכלכלה הסינית. אם אין מערב, אין צמיחה בסין. הם עדיין רחוקים מצריכה עצמית של כל יכולת היצור המדהימה שלהם. בכלל, החשיבה הזו של "למוטט" פחות מקובלת בקרב מובילי הכלכלה העולמית, כי הם מבינים שתמיד תהיה תגובת שרשרת שתפגע גם בהם.

ש: מה נפח המסחר שתופסים הרובוטים בדולר-שקל? אם בכלל.. מה ההשפעה שלהם?

ת: אני כן יכול לומר שהיקף המסחר הרובוטי בצמדי השקל נמוך בהרבה מזה של המטבעות העיקריים בעולם. מכמה סיבות - שעות מסחר צרות מאוד (7 לעומת 24) עלויות גבוהות שמקשות על המסחר קצר טווח. נזילות נמוכה. בנקים נותנים ללקוח הקצה מרווח של יותר מ 100 נק על ה דולר מול השקל. אנחנו נותנים סביב ה 25 - 30 נק' שזה מאוד זול יחסית לשקל. לעומת זאת - על האירו מול הדולר אנחנו נותנים מרווח של 2.5 נק' על פי רוב. אז אתה מבין למה מקצוענים בד"כ מעדיפים מטבעות מרכזיים.

עומק נזילות השוק בשקל הוא נמוך, באופן מפתיע משרוב האנשים חושבים. אני לא יכול לספר את כמות הפעמים שלקוחות שלנו שחשבנו שהם "קטנים" במושגים שלנו, כי ביחס לשוק המט"ח העולמי הם לא מדגדגדים, אבל העיסקה שהעברנו בשמם על השקל הזיזה את השוק. מקווה שבכל זאת עניתי.
תודה. טל

ש: מה יהיה עם שער הדולר אם תצומצם התמיכה באג"ח הממשלתי בארה"ב?

ת: אפקט הדומינו: אם תצומצם התמיכה = צימצום רכישה של אמריקאי. מי יקנה את האג"ח? - כי תהיה ירידה בביקוש. אם תצומצם התמיכה ללא עלייה במקביל של הביקוש השוטף בשוק - ארה"ב תאלץ לעלות - כדי שמישהו יסכים לקנות את האג"ח שלהם. ריבית עולה = דולר מתחזק. כיוון שלא נראה שהריבית תעלה בקרוב, התמיכה באגח עשויה להמשך. תודה
טל.

ש: מסחר במט"ח - לאיזה סוג של משקיע-סוחר זה מתאים?

ת: יש אצלנו סוחרים מצויינים שעושים עיסקה אחד לחודש ויש איתנו סוחרים מוצלחים שעושים 20 או 100 עיסקאות ביום. יש גם המון משקיעים שלא סוחרים בכלל, שעוקבים אחרי אנליסטים ורובוטים מכל העולם, ורק נכנסים אחת לכמה זמן לראות מה קורה בחשבון. אז זה מתאים לכל אדם, כל עוד הוא מבין שבשוק ההון יש סיכוי וסיכון. תודה. טל.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה