הדולר היציג צלל 0.9 ל-3.533 ש'; "עלול לקבל מכה קטלנית נוספת"

הדולר נופל לאחר שלארי סאמרס הפתיע כשפרש מהמרוץ לתפקיד יו"ר הפדרל ריזרב. תוך 6 ימי מסחר צלל הדולר ב-3.4%. האירו היציג נחלש ב-0.45% ונקבע ברמה של 4.716 שקלים
 |  (6)
ירידות בדולר, צילום: Getty images Israel
הודעתו הדרמטית של לארי סאמרס על פרישתו מהמרוץ לתפקיד יו"ר הפדרל ריזרב טילטלה היום (ב') את שוק המט"ח והחלישה את שערי החליפין של שני המטבעות המרכזיים מול השקל בארץ ואת הדולר בעולם. המדד הנמוך בתוספת הרגיעה בגיזרה הסורית והציפיה להחלטת הפדרל ריזרב ביחס לתחילת הנסיגה מתוכנית התמריצים - כל אלה הובילו לזינוק בוול סטריט ולצלילה בשערו של הדולר.

עם פתיחת שבוע המסחר המקוצר בשוק המט"ח המקומי נפל שערו היציג של הדולר בשיעור חד של 0.87% לרמה של 3.533 שקלים, לאחר שמוקדם יותר צנח בכ-1.1% ונסחר ברמת השפל של השנתיים האחרונות שנבחנה לאחרונה ב-9 באוגוסט. במהלך 6 ימי המסחר האחרונים נפל שערו של הדולר מרמה של כ-3.65 שקלים, נפילה של כ-3.4%, זאת למרות שבנק ישראל וגם האוצר פעלו בשוק המט"ח בהיקפים שהאטו במקצת את קצב הירידה. השאלה שנשאלה היום בשוק היא האם יתערב כמתבקש - אך בינתיים זה לא קרה.

השקל הפגין עוצמה גם כנגד האירו. האירו נחלש ב-0.45% ונקבע ברמה של 4.716 שקלים, לאחר שביום ה' האחרון נקבע שערו היציג בעלייה של 0.25% ב-4.738 שקלים. בעולם מטפס האירו לרמה של 1.336 דולר לעומת 1.318 דולר ב-9 בספטמבר, זינוק של 1.3% תוך שבוע.

גורם נוסף שהסוחרים בשוק המט"ח הגיבו אליו היום לראשונה הוא , שפורסם אתמול והיה נמול יותר מהציפיות כשהסתכם באוגוסט בעלייה של 0.2% לעומת צפי לעליה של 0.4%. המדד הנמוך מציב בפני בנק ישראל דילמה לא פשוטה לפני החלטת הריבית הבאה.

ATRADE כתבו היום בסקירתם "הדולר בעולם מתרסק בשעות האחרונות על רקע הודעתו של לארי סאמרס על הסרת מועמדותו לתפקיד יו"ר הפד'. כעת גינט יילן היא המועמדת להחליף את ברננקי בעלת הסיכויים הטובים ביותר. השווקים קיבלו את ההודעה בברכה היות ויילן נוטה ללכת בדרכו של ברננקי – מתן תמריצים לשווקים על מנת לעודד את הכלכלה".

"בזירת המט"ח, בנק ישראל בכוננות מלאה לקראת הפתיחה של השבוע. צמד הדולר שקל עשוי לרדת לכיוון ה-3.5 שקלים לדולר על רקע התפרקות הדולר בזירה הבינ"ל. קשה לראות כיצד בנק ישראל יכול לבלום את התפרקותו של הדולר אבל ההתערבות הבאה ממש מעבר לפינה, השאלה באילו היקפים. הדבר היחיד שיכול להציל את הדולר הוא הודעתו של ברננקי על צמצום היקף הרכישות".

הדולר עלול לקבל מכה קטלנית נוספת אם וכאשר יו"ר הפד' לא יודיע על שינויים מוניטאריים כלשהם. על פי הערכות, יו"ר הפד' יודיע על צמצמום היקף הרכישות מ-85 מיליארד דולר ל-75 מיליארד דולר בחודש".

יוסי פריימן, מנכ"ל פריקו : " השקל בטווח הקצר צפוי לשוב ולאתגר את בנק ישראל ומשרד האוצר ואמש ההודעה על הפיטורים ב-ECI הייתה סנונית ראשונה להשפעה הקטלנית שיש לשער החליפין ולתקורות הגבוהות בהם נדרשים לשאת היצואנים המקומיים אל מול הזירה התחרותית".

"היצואנים בוחנים את האפשרות להעתיק את מפעלי הייצור למזרח אירופה ולאסיה - יעדים בהם תנאי הסחר נוחים ותומכים במפעלי ייצוא. ללא צעדים משמעותיים לביסוס התעשיות מוטות הייצוא והבטחת תנאי סחר תחרותיים יעלמו תעשיות אלו מישראל, כאשר מעמד הביניים והמשק כולו יידרש לשלם את המחיר עם העלייה בשיעורי האבטלה והפגיעה בהכנסה הפנויה".

תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  דולר יגיע ל 3.33 ש"ח מי שלא רואה את זה עיוור (ל"ת)
  סוחר חתיך 16/09/2013 17:36
  הגב לתגובה זו
  1 2
  סגור
 • 5.
  בו נודה כי ה-$ בדרך ל-3 שקלים ומטה
  ע 16/09/2013 12:14
  הגב לתגובה זו
  3 3
  כי כל הישראלים החכמים קנו בוכטה ש דולרים בין 3.5 ל3.6 ומחקכים שה -$ יעלה. מפחדים ללכת עם המגמה ומפסידים.
  סגור
 • 4.
  כל עוד יש זרימה של מטבע חוץ לארץ ה-$ ילחץ למטה ויגרום..
  אנונימי 16/09/2013 11:20
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ישנה בעיה חמורה אם האוצר יעלה ריבית אז יזרום עוד יותר מטבע חוץ לפה על מנת לזכות בריבית אשר גבוהה מאירופה וארה"ב במקרה כזה ה-$ יכול לרדת מתחת ל-3.4 ומשם אין יותר שום תמיכה על מנת שהדולר ירד ולא יהיה כדי להשקיע פה המשק אם כל הצער חייב להיכנס למיתון עמוק וירידה במחירי הנכסים ומעבר למניות הכוונה לבורסה ישנה אפשרות אחרת שהעולם יתחיל בעליית ריבית באירופה וארה"ב או התאוששות הכלכלה של ארה"ב
  סגור
 • 3.
  אימפוטנטיות מתמשכת של משרד האוצר וחוסר מנהיגות
  אנונימי 16/09/2013 10:48
  הגב לתגובה זו
  6 1
  כרגיל המטבע שלנו הכי חזק בעולם.האם זהו באמת שוק "חופשי"??הצחקתם אותי.ארה"ב וגוש היורו מורידים את הריביות ואף קונים אג"ח באופן יזום אז שלא יעבדו עליכם..אין שוק "חופשי"!!!גם לא בארה"ב.
  סגור
 • 2.
  דולר מעל 4 ש"ח
  ניסן 16/09/2013 09:44
  הגב לתגובה זו
  14 2
  בנק ישראל צריך לנהוג כפי שהבנק המרכזי של שוויץ נהג. להודיע שה$ לא יכול לרדת מתחת לשער מסוים. כל הצע בשער שיקבע יקלט. ואז המחיר יעלה. ללא התערבות כזאת, אין עתיד לייצוא ומפעלים יקרסו אחד אחר השני כמו בניין קלפים.
  סגור
 • 1.
  התחזקות השקל מול האירו - בעיית מנהיגות בבנק ישראל (ל"ת)
  בעיית מנהיגות 16/09/2013 09:28
  הגב לתגובה זו
  7 1
  סגור