הדולר יורד 0.2% ומגרד את השפל השנתי, "זרימת הגז תתמוך בשקל"

מנכ"ל פריקו סבור שהיחלשות הדולר צפויה להיבלם בתחום של 3.66-3.68 שקל לדולר. יתרות המט"ח של בנק ישראל עלו ב-2.5 מיליארד דולר לעומת החודש הקודם
 |  (1)
ירידות בדולר
הדולר האמריקני ממשיך בשעה זו לאבד גובה מול השקל ומשיל 0.2% מערכו. נציין כי המטבע האמריקני צלל 8.5% מאז רמת השיא שנרשמה בחודש יולי האחרון, וכעת נסחר ברמה של 3.686 שקל. מתווה הורדת הריבית של הנגיד פישר לא בולם את התחזקות השקל, ונראה כי הסנטימנט החיובי בשווקים הגלובליים והנהירה של הציבור לנכסי סיכון פוגעת באטרקטיביות של הדולר כ"מקום מקלט" מהתנודתיות בבורסות העולם.

יוסי פריימן, מנכ"ל פריקו ניהול סיכונים והשקעות, צופה במסגרת סקירה מיוחדת שהוציא כי היחלשות הדולר צפויה להיבלם בתחום של 3.66-3.68 שקל לדולר. פריימן סבור כי צפויים ביקושי מט"ח ערים שם, זאת לאור "החשש מהסלמה בזירה הביטחונית, לצד פרישתו הצפויה של הנגיד פישר והגזירות הכלכליות שבדרך".

פריימן סבור כי צפוי להתערב בשוק המט"ח ברמה של 3.6 שקל לדולר, שם צפוי בנק ישראל לשוב ולהתערב בשוק המט"ח. להערכת פריימן, היצעי היצואנים לצורך תשלומי שכר בולמים את פוטנציאל השקל בטווח הקצר, כמו גם כניסת הגז מ'תמר' שצפוי להקטין הביקוש למט"ח, "שכן עלותו של הגז נמוכה משמעותית מעלות רכישת הדלקים. מצב זה צפוי להביא לירידה משמעותית בביקוש למט"ח ועודפי ההיצע שיתקבלו יגרמו לייסוף משמעותי בשער השקל".

בהקשר זה נציין כי בנק ישראל דיווח היום כי יתרות המט"ח לחודש ינואר הסתכמו ב-78.5 מיליארד דולר, גידול בסך של 2.5 מיליארד דולר לעומת סוף החודש הקודם. הגידול נבע, בין היתר, כפועל יוצא משערוך יתרות מטבע חוץ בסך של 636 מיליון דולר לאור התחזקות האירו מול הדולר בחודש האחרון (יתרות המט"ח מורכבות ברובן ממטבע האירו והדולר ומשוערכות בדולרים) ולאור והעברות הממשלה מחו"ל בסך של כ-1.85 מיליארד דולר, זאת לאחר הנפקת האג"ח הממשלתי הדולרי בארה"ב בתחילת חודש ינואר (העברת תמורת האג"ח הממשלתי הדולרי הגדילה את יתרות המט"ח בדולרים).

בשעה זו, האירו מתחזק מול הדולר בשיעור של 0.4% לקראת פגישת בכירי הבנק המרכזי האירופי, שבמסגרתה צפוי נגיד הבנק המרכזי מריו דראגי לפרסם את החלטת הריבית ולהותירה ברמת שפל של 0.75%. "התמקדות המשקיעים תהיה במסיבת העיתונאים של דראגי, שם הוא צפוי להתייחס לנתוני הייצור החלשים בגרמניה אתמול ולהעריך האם אכן האירו קם לתחייה וההתאוששות הכלכלית ביבשת הישנה צוברת תאוצה", אמר לאתר מרקטווץ' פראקאש סקאפאל, כלכלן ב-ING שבסינגפור.

נזכיר כי האירו רשם מספר ימי ירידות מול הדולר, זאת לאחר שראש הממשלה האיטלקי לשעבר סיליביו ברלוסקוני הודיע על רצונו להתמודד לראשות הממשלה, להפחית מיסים ואף להשיב רטרואקטיבית מיסים שנגבו בעבר מאזרחי המדינה. נציין כי ראש הממשלה האיטלקי לשעבר מוביל בסקרים האחרונים שהתפרסמו במדינה, ומטבע האירו, כמו גם שערי האג"ח הממשלתי של מדינות ה-PIGS, הגיבו אתמול למהלך בירידות שערים חדות.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  הדולר לקראת עליית ענק
  סיבוני 07/02/2013 20:54
  הגב לתגובה זו
  1 1
  השער של הדולר יבצע טיפוס מהיר מעלה בשילוב ביקושים רבים פתיחת מלחמה בחזית הגולן הדרום הרותך נסראלה שבעורף ואיראן המאיימת מניעים מהלך של לחימה למשך זמן ממושך ירוק יציב ומתחזק
  סגור