סיכום שנה במט"ח: הדולר ירד 2.3% מול השקל במהלך שנה סוערת - צפו בגרף

FXCM: "הדולר צפוי להחליק לרמות שפל חדשות מול השקל". מה עשו המטבעות המובילים בעולם בשנה החולפת? הנה המספרים...
 |  (2)
מאקרו, צילום: Getty images Israel
שנת המסחר בשוק המט"ח התאפיינה בחלוקה לשני חלקים שונים: במחצית השנה הראשונה, ברקע לאיומי התקיפה באיראן ולמגמה השלילית בשוקי המניות והאג"ח הקונצרני, הדולר זינק בחודש יולי לשיא שנתי של 4.0771 שקל. במקביל, צמד האירו-דולר צלל לשפל שנתי של 1.204 דולר לאירו.

אולם במחצית השנייה, עם דחיקת איום התקיפה באיראן מהכותרות והתאוששות שווקי המניות והאג"ח, הדולר החל לאבד גובה במהירות ונסחר כעת קרוב לשפל שנתי ב-3.7319 שקל, זאת במקביל להיחלשותו בעולם ביחס לאירו. נזכיר כי צמד האירו-דולר נסחר קרוב לרמה הפסיכולוגית של 1.3 דולר לאירו.

סיכום שנת 2012 בשקל

את שנת 2012 פתח הדולר בשער של 3.82 שקל, ונעל אתמול בשער של 3.73 שקל, מה שמשקף ירידה שנתית של 2.3%. האירו שסיים אתמול בשער של 4.93שקל איבד מערכו כ-0.4% בלבד מתחילת השנה.

כבר בחודש ינואר היה ער להאטה צפויה במשק והחל במתווה של הורדת , כאשר הריבית הורדה לפי שעה ארבע פעמים: בחודש ינואר, בחודש יוני, בחודש אוקטובר ובחודש הנוכחי ב-0.25% כל פעם. כעת, שיעור הריבית לחודש ינואר עומד על 1.75%.

בחברת הפורקס FXCM כתבו היום כי "מה שבלט בשבוע האחרון היה הניתוק בין הכיוון של הדולר בעולם לבין הדולר המקומי. בעוד הדולר בעולם נהנה מההון שחיפש מפלט בטוח בימים הללו של אי ודאות והצליח להתחזק בשיעור מה למול המטבעות המרכזיים, אצלנו השקל המשיך להתחזק למול הדולר והצמד ירד לרמות שפל חדשות. קשה למצוא הסבר פונדמנטלי למהלך הזה, וייתכן כי הוא נובע מנפחי המסחר הדלילים בשוק המט"ח המקומי בימות סוף השנה ומהיעדרם של משקיעים זרים. כשתחל שנת 2013 ומחזורי המסחר ישובו לסדרם, נוכל לקבל קריאה מדויקת יותר לגבי כיוונו של הצמד."

עוד נכתב ציינו ב-FXCM, כי עד שנראה את אותה תנועה, אין כל סיבה טכנית לשנות את התחזית השלילית של הצמד. הדולר-שקל צפוי להמשיך ולהחליק מטה לרמות שפל חדשות, מתחת ל-3.70. אם כי ככל שמתמשכת הירידה, כך גדלה הסבירות לתיקון טכני. עלייה מעל 3.73 עשויה לתת את האות לתיקון כלפי מעלה, לעבר 3.76 ומעלה, אבל עלינו לחכות בסבלנות להתפתחות זו."

הדולר מול השקל מתחילת 2012
הדולר מול השקל מתחילת 2012


אירו-דולר

נגיד הבנק המרכזי האירופי, מריו דראגי, הוריד את שיעור הריבית באירופה מ-1% לרמת שפל של 0.75%, זאת ברקע למשבר הכלכלי שניצת בקרב מדינות ה-PIGS והשקת תוכניות החילוץ ורכישת האג"ח של הבנק המרכזי האירופי.

נזכיר כי את תחילת השנה פתח האירו מול הדולר בשער 1.2926, כשלאחריו צלל בסוף חודש יולי לשפל שנתי של 1.206 דולר לאירו, ירידה של 7%. לאחר מכן, האירו התאושש עד לרמת שיא של 1.317 דולר לאירו, זאת ברקע לתוכנית החילוץ של הבנק המרכזי האירופי ולסנטימנט החיובי בבורסת אירופה שעודדו את התחזקות המטבע האירופי והיחלשות הדולר.

דולר אינדקס

הדולר אינדקס, המתאר את התנועות של הדולר האמריקאי מול מטבעות עיקריים: אירו, יין, לירה שטרלינג, דולר קנדי, פרנק שוויצרי וקרונה שוודית, פתח את השנה ב-79, ונסחר כעת בשער של 79.86. נזכיר כי בפברואר השנה ירד שער הדולר אינדקס ב-1% לתחתית של 78.2 ומאז עלה בחזרה לכיוון ה-80, הפוך לכיוון שוק ההון.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  תפסיקו להפחיד אותנו עם נפילת הדולר והתחזקות השקל
  ותיק בשוק ההון 31/12/2012 22:14
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מיד אחרי הבחירות יתגלה הצוק הפיסקאלי הישראלי במלוא כיעורו, והשקל יהפוך לנייר טואלט חסר כל ערך. ואז, מר ישראלי ירוץ כאחוז אמוק ויקנה דולרים בכל מחיר כמו שהוא עשה בשנות השמונים העליזות. הדולר היום הוא במחיר אטרקטיבי, ומי שדואג לעצמו חייב לחשוב היטב איך להגן על חסכונותיו מפני הצפוי לנו בעתיד הקרוב.
  סגור
 • 1.
  הכלכלה האמריקאית תתאושש במעט במהלך 2013 ולכן הדולר
  אנליסט עממי 31/12/2012 18:37
  הגב לתגובה זו
  2 0
  יתחזק במעט יחסית לשקל (סביב 3.80), כי הכלכלה שלנו במקרה הטוב תתאושש במעט. לכן אני לא מאמין בהתחזקות השקל לעומת הדולר.
  סגור