דולר/ין - האם אנו לקראת בלימה של מגמת הירידה?

יניב שיה, אנליסט המט"ח של imarkets, סוקר את צמד מטבע החוץ דולר - ין. ומצביע על המגמה הבינונית בגרף
 | 
מאזניים, צילום: Getty images Israel
בהיבט ארוך בגרף החודשי והשבועי, נראה האם ישנם סממנים ראשוניים לכך שמגמת הירידה לקראת בלימה. הצמד נמצא במגמה יורדת ברורה, אין ספק שכל פעם שמישהו ניסה ללכת כנגד התנועה ולקחת לונג - הוא נתקל בבעיה לא קטנה.

אז מהן הסיבות שהדבר עלול להיות שונה? ואילו תנאים צריכים להתקיים כדי לראות תרחיש של תיקון משמעותי וגדול יותר כלפי מעלה?

הנחת העבודה הראשונה שלנו מתבססת על ה"פטיש", זום לפטיש שהוא נר יפני המתרחש על אזורי שפל או תמיכה לאחר מגמת ירידה ומסמן את חזרת השורים לתמונה. מה שבעצם קורה, שבמהלך תקופת הנר המחיר יורד מטה וחוזר חזרה מעלה לפני סיום התקופה, כך שהוא משאיר פתילה ארוכה בחלקו התחתון שצריכה להוות לפחות 2/3 מגודל הנר כולו.

הדבר מעיד שהגיע כוח קנייה חזק שהצליח להתגבר על המוכרים באזור התמיכה ולהרים את המחיר חזרה. כמובן שגם בתורת התבניות היפניות פטיש כזה צריך חיזוק נוסף כדי להעיד על שינוי הכיוון, מה שמצביע על קיומו של נר ירוק משמעותי שסוגר מעל ה"פטיש" - הדבר טרם קרה, אבל בינתיים כל התקופה שלאחרי הפטיש המחיר לא הצליח לרדת בצורה משמעותית מתחת לרמה הנמוכה שלו ויצר תחתית נוספת רחבה יותר על אותה הרמה.

הרמה השבועית

מי שמתבונן על ממוצע נע 50 במהלך כל תנועת הירידה, רואה שהוא מלווה את המחיר באדיקות והמחיר כמעט ולא מצליח לחצות אותו כלפי מעלה. דבר השתנה במהלך השורי שהתחיל בתחילת פברואר 2012 - כאן המחיר הצליח לטפס מעלה ולתפוס מרחק משמעותי מעל הממוצע הנע. בהמשך המהלך היורד נעצר באזור הממוצע הנע, וכרגע ישנו נסיון ליצר שפל גבוה מהשפל הקודם.

מה עוד תומך בהמשך עלייה נקודתית בגרף השבועי?
בהצצה אל הגרף אנו רואים שהנר האחרון דוחף את הרצועה העליונה של בולינגר כלפי מעלה זום לרצועת בולינגר בקצה הגרף והממוצעים הנעים של המתנד הסטוקסטיק בזווית חדה כלפי מעלה.

זום למתנד
רמת הביניים שהמחיר צריך לעבור כדי להגיע לשיא האחרון נמצאת בדיוק באזור בו המחיר נמצא עכשיו. סגירת נר מעל 80.62 תבהיר לנו שהמחיר הולך מעלה בנסיון להגיע ולבחון את רמת 84.20. אם הרמה תפרץ, נוכל להגיד שמגמת הירידה נבלמה והפטיש שדיברנו עליו בגרף החודשי מתחיל לקבל תוקף יותר משמעותי. הצלחה בפריצת הרמה תוביל לכיוון יעד פיבו' קצר ב-86.00 ולאחר מכן לכיוון היעד פיבו הבא ב-88.5 והמספר העגול 90. כמובן שבמידה והמחיר לא עלה מעל ל-84.20 אזורי התמיכה החשובים הם ה-77.50 ומתחתיו השפל הנמוך ביותר ב75.50.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה