עלייה בפדיונות: כ-840 מיליון שקל נפדו מתעודות הסל בינואר

ענף תעודות הסל בישראל מנהל נכסים בהיקף של כ-99 מיליארד שקל נכון לסוף חודש ינואר 2018
 |  (1)
חיסכון, צילום: Istock
איגוד תעודות הסל בלשכת המסחר פרסם את נתוני הפדיונות לחודש ינואר, מהם עולה כי בינואר 2018, נפדו משוק תעודות הסל כ-840 מיליון שקל, כאשר מתוכם נפדו כ-800 מיליון שקל מתעודות סל על מניות בארץ - זאת לעומת כ-251 מיליון שקל אשר נפדו מתעודות הסל בדצמבר האחרון. 
את העלייה הגבוהה בפדיונות ניתן לזקוף למגמה הנרחבת של מכירה בבורסה המקומית והסתה של השקעות לבורסות בחו"ל, כאשר למרות הירידות בסוף השבוע האחרון, המדדים בעולם נמצאים בראלי של עליות שערים ושוברים שיאים חדשים. עוד ניתן לקשור את העלייה בפדיונות למעבר בין אפיקים צמודי מדדים להשקעה אקטיבית בקרנות נאמנות, כלומר שינוי בטעמים ובהעדפות של המשקיעים. 
על פי הדיווח, ענף תעודות הסל בישראל מנהל נכסים בהיקף של כ-99 מיליארד שקל נכון לסוף חודש ינואר 2018, כאשר התפלגות ההשקעות בשוק תעודות הסל הינו כ-22% מושקע במדדי מניות בארץ, בהיקף כספי של כ-22.1 מיליארד שקל, כ-45% מושקע במדדי מניות בחו"ל בהיקף כספי של 44.8 מיליארד שקל, כ-23% מהענף מושקע במדדי אג"ח בארץ בהיקף כספי של כ-22.8 מיליארד והשאר מושקע במדדי אג"ח בחו"ל, תעודות ממונפות, סלי מדדים ותעודות פיקדון.
רונן סולומון, מנהל תחום פיננסים ושוק ההון באיגוד לשכות המסחר: "היקף הנכסים המנוהל על-ידי ארבעת מנפיקי תעודות הסל בישראל, עומד בסוף ינואר 2018 על כ-99 מיליארד שקל, לעומת כ-97.2 מיליארד שקל שנוהלו בסוף חודש דצמבר 2017, כאשר עליית שווי הנכסים המנוהלים נובעת ברובה מעליית מרבית המדדים ברחבי העולם".
"המגמה של פדיונות באפיקים מנייתיים בתעודות סל בארץ, הינה מגמה שהייתה גם בשנת 2017 (שב-2017 נפדו כ-6.3 מיליארד שקל מתעודות סל על מדדי מניות בארץ), שכן משקיעים שינו את העדפותיהם ועברו מהשקעות באפיקים פסיביים, להשקעות אקטיביות, בעיקר בקרנות נאמנות".
"בשנת 2018 אמורה להיכנס לתוקף רפורמת המעבר מתעודות סל לקרנות סל, שתפתור את הסיכונים הגלומים בהשקעה במכשיר של תעודות סל, כך שאטרקטיביות ההשקעה בקרנות הסל תגדל בשיעור ניכר, שכן מרבית המחקרים בעולם הראו שלאורך זמן, התשואה שהניבו מכשירי השקעה צמודי מדדים, עלתה על התשואה שהניבו נכסים בודדים שנבחרו על-ידי מנהלי השקעות, אפילו המיומנים ביותר, ולא בכדי בעולם כולו, ישנה הסטת השקעות למכשירים עוקבי מדדים (ETF)".
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  " של מכירה בבורסה המקומית והסתה של " נסו הסטה! (ל"ת)
  אלי 04/02/2018 13:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור