הרפורמה שמתכננת הבורסה - צפו למכירות של 8-9 מיליארד שקלים ב-10 המניות הגדולות

הרפורמה צפויה להביא לתזוזת כספים משמעותית מהמניות הגדולות לעבר הקטנות
 | 
ירידות באסיה, צילום: Getty images Israel
הנהלת הבורסה פרסמה אתמול את הרפורמה המתוכננת בתחום המדדים בת"א, רפורמה גדולה מאוד שכוללת בין היתר הרחבה של המדדים המובילים (25 ל-35 ו-100 ל-125) ובעיקר הפחתת המשקל המקסימאלי של המניות הגדולות, כדי ליצור פיזור גדול יותר. 
למהלך צפויות השלכות משמעותיות ביותר על כיוון המסחר במניות השונות בבורסה בת"א במידה והרפורמה תאושר ויחל הליך היישום. ראשית נציין כי תעודות הסל על מדדי המניות בת"א מנהלות נכסים בהיקף של 37.5 מיליארד שקלים. במצב הנוכחי, 10 המניות הגדולות בעלות המשקל הגדול בשוק מרכזות כ-20 מיליארד שקלים מתוך סכום זה. במידה והרפורמה תעבור, 10 המניות הגדולות יירדו לאחזקה של 11-12 מיליארד שקלים בלבד. כלומר צפויות מכירו של 8-9 מיליארד שקל במניות הגדולות בת"א - על פני שנה.
כך למשל, טבע שמשקלה במדד המעו"ף ובמדד ת"א 100 עומד על 10%, מרכזת אחזקה של כמעט 2 מיליארד שקלים דקך התעודות על המעו"ף ות"א-100. אחרי הרפורמה, המשקל של טבע יירד ל-4% במדדים הללו )בצורתם החדשה) וזה אומר אחזקה של 800 מיליארד שקלים. כלומר צפי למכירות של כ-1.2 מיליארד שקלים על פני שנה. זה אומר סביב 100 מיליון שקלים בחודש, על פיו לא סכום משמעותי עבור מניות כמו טבע ופריגו שהן 2 המניות הכבדות ביותר בבורסה בת"א.     
לאומי ופועלים הן 2 המניות הבאות בתור מבחינת משקל אחרי טבע ופריגו. במעו"ף המניות הללו מהוות 10% ובת"א-100 הן מהוות 7.3% ו-6.9% בהתאמה. במידה והרפורמה תאושר, הן כמובן יירדו ל-4% וזה אומר לחץ מכירות של כ-700-800 מיליון שקלים. כלומר מכירות של כ-60 מיליון שקלים בחודש. בשיחה עם Bizportal אומר היום ליאור כגן, מנכ"ל 'סמארט בטא' מקבוצת אלטשולר שחם, כי "על טבע ופריגו לחץ המכירות נראה זניח, ולגבי מניות הבנקים - אמנם מדובר בסכום לא קטן אבל פה נכנס סיפור מגבלת ה-5%. הגופים המוסדיים מאוד רוצים לקנות מניות בנקים אבל לא יכולים מבחינת הרגולציה להחזיק מעל 5%. במצב הנוכחי, המכירות מצד התעודות ישחררו סחורה שאותה צפויים לקלוט בשמחה גופי הגמל וכו', לכן לא בהכרח שנראה לחץ על המניות הללו".  
בגדול, משקל 10 המניות הגדולות כיום במדד ת"א 25 עומד על 71%. אחרי הרפורמה המשקל שלהן יירד ל-40%. במדד ת"א-100 משקל 10 הגדולות עומד על 57%, והוא יירד ל-36%. סוחר בכיר אמר אתמול בשיחה עם Bizportal כי האסטרטגיה הנכונה במידה והרפורמה תאושר זה למכור את המניות בעלות המשקל הגדול כעת במעו"ף, ולקנות את המניות בעלות המשקל הנמוך - לכתבה המלאה
טבלת המשקלות במדד ת"א25 נכון להיום
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה