כך תיחשפו למדד שהניב למשקיעים תשואה עודפת על ה-S&P 500

בשנים האחרונות הגופים המוסדיים הגדילו את חשיפתם לשווקים בחו"ל. עם זאת, גיוון של תיק ההשקעות יכול היה להגדיל את התשואה
 |  (2)
ניתוח, צילום: Getty images Israel
בשוק ההון המקומי נסחרת כמות חסרת תקדים של 594 תעודות סל. חלק לא מבוטל מתוך תעודות הסל עוקב אחר מדדים בחו"ל ובשנים האחרונות הגופים המוסדיים מעבירים יותר ויותר כספים לעבר מדדים אלו. פרט למדדים המוכרים בחו"ל (דאקס, , דאו ג'ונס ו-S&P 500) בבורסה המקומית ניתן לרכוש תעודות סל על מדדים מעניינים אשר פחות מוכרים למשקיעים.

אחד המדדים האלו נקרא IPOX 100 - מדובר במדד הכולל מאה מניות שהונפקו לציבור לראשונה בארה"ב. המדד כולל את 100 המניות הגדולות והסחירות בארה"ב אשר הונפקו בפרק הזמן של אלף ימי המסחר האחרונים.

כך למשל, השקעה במדד מאפשרת למשקיעים חשיפה למניית פייסבוק (סימול: FB) שמשקלה במדד הוא הגבוה ביותר (11.4%). ענקית תרופות נוספת אשר נמצאת במדד היא AbbVie (סימול: ABBV) שמשקלה עומד על 8.8%. גם חברת הרכבים GM בין החברות עם משקל של 5.5% ועוד חברות גדולות ומוכרות נוספות.

מה היתרונות של השקעה במדד הזה?

כדי להבין את הרעיון העומד מאחורי המדד כדאי לזכור שכשמנייה מונפקת לראשונה, המשקיעים עדיין אינם מכירים את החברה, את הפעילות שלה ואת הדו"חות הכספיים, ולכן היא לרוב מתומחרת מתחת לשווי ההוגן שלה. ככל שעובר הזמן היא מפרסמת דו"חות, אנליסטים מסקרים אותה והמשקיעים מכירים אותה טוב יותר. לכן, ככל שהזמן עובר יש צפי שהמניה תתומחר בצורה הוגנת יותר.

ישנם מספר יתרונות בהחזקה של מדד כזה, כשבראש ובראשונה אפשר לציין שחברה שמנפיקה את מניותיה לראשונה לציבור היא לרוב חברה בצמיחה ובענף שנמצא חיובי, כשהנהלת החברה מאמינה שתזכה בתמיכת שוק ההון ותוכל לגייס כסף.

מניות חדשות יכולות להיכנס למדד לאחר שישה ימים מרגע שהיא נסחרת לראשונה. במלים אחרות, מדד ה-IPOX מחזיק את המניה הראשון מבין המדדים ונהנה מזרימת כסף פאסיבי שייכנס למניה מאוחר יותר ממדדי בנצ'מארק גדולים יותר.

בתום כשנת מסחר, מדדי הבנצ'מארק הרחבים כמו למשל סדרת מדדי Russell מצרפים את המניה למדדים וזרימה ראשונה של כסף פאסיבי נכנסת למניה. לאחר כחצי שנה עד שנה נוספת, המניה עשויה להיכנס למדדי ה- S&P או MSCI, ואז היא תהנה מזרימת כסף פאסיבי שנייה ומשמעותית יותר.

מהי התשואה שהניב המדד?

מבדיקת Bizportal עולה כי השקעה במדד ה-IPOX 100 הניבה למשקיעים עודפת על פני השקעה ישירה במדד ה-S&P 500. כך למשל בשנת 2013 הניב המדד תשואה חיובית של 49% לעומת 32% במדד ה-S&P 500, בשנת 2012 השקעה במדד הניבה 31% לעומת 16% במדד ה-S&P 500. מתחילת 2014 הניב המדד תשואה דומה לזו של מדד ה-S&P 500 - כ-5%.

כיצד ניתן להיחשף במדד?

בכדי להיחשף למדד של ה-IPOX 100 ניתר לרכוש בחו"ל על המדד (אשר נקראת FPX) ובה מנוהלים למעלה מ-500 מיליון דולר. כמו כן, משקיעים יכולים להיחשף למדד דרך רכישת תעודת סל של תכלית (מספר נייר: 1131093). נכון לסוף חודש יולי, התעודה מנהלת 67 מיליון שקל. דמי הניהול בתעודה עומדים על 0.8% בשנה.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  אבל מדד כזה גם יצנח יותר מהמדדים האחרים בעיתות משבר
  משה זוכמיר 11/11/2014 14:54
  הגב לתגובה זו
  3 0
  מפני שחברות שעדיין אינן מוכרות ע"י המשקיעים, גם הראשונות להעלם ולאבד את יכולת השרידות שלהם בתקופות משבר קשות. ותן לי לנחש --- בממוצע, ההפסד עליהן בתקופות משבר, גדול בהרבה מהרווח שלא-בעיתות-משבר. יש סיבה לשימוש במדדי האמצע. להשקיע במדד הזה, זה כמו להשקיע בסטרט-אפ בשלבים התחלתיים. הימור גדול על הכסף שלך - גם אם זה מפוזר על הרבה חברות.
  סגור
 • בדיוק מה שקרה במשבר של 2008. FPX צנחה כמעט 60% (ל"ת)
  דוד 14/11/2014 01:15
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור