"המצב המדיני-בטחוני משפיע רק לטווח קצר" - צפו בראיון

מנכ"ל תכלית תעודות סל מסביר ל-BizportalTV שאין להתרגש מההסלמה בדרום. עם או בלי קשר - נמשכת העברת כספים מישראל לחו"ל
 | 
איל סגל, צילום: Getty images Israel
שוק תעודות הסל המנייתיות מסמן את אופי ההשקעות של הישראלים - מגמה ברורה של העברת כספים מישראל לחו"ל. איל סגל, מנכ"ל תכלית תעודות סל, מסביר לאן הישראלי מעביר את הכספים, מי עומד מאחורי תעודות הסל, מחזורי המסחר הנמוכים בבורסה וגם- האם יש למצב הבטחוני השפעה על שוק המניות.

איל סגל: "בדרך כלל רואים תגובה נקודתית ומיידית של ירידות באוצו יום או למספר ימים. מנסיוני יש תיקון חזרה בתוך מספר ימים והמשך המגמה. צריך להסתכל על השוק כבבואה של השוק, בבואה של הריבית. המצב המדיני-בטחוני משפיע רק לטווח קצר".

אז מה יגרום לבורסה לרדת בשיעור חד?

איל סגל: "צריכה להיות הסלמה מאוד רצינית, אולי משהו שיוגדר כמלחמה. גם אז זה יהיה לתקופה מוגבלת. ההנחה היא שברגע שזה מסתיים אז המצב אמור להתהפך".

שוק תעודות הסל נמצא בשיא ומנהל 110 מיליארד שקל. מדובר בכלי השקעה נוח עם רמה סבירה של עמלות. היתרון מבחינת המשקיע פיזור השקעות גדול גרך רכישת נייר ערך אחד.

במחצית הראשונה של 2014 הענף גייס 5.7 מיליארד לעומת 14.3 מיליארד שקל בתקופה המקבילה אשתקד.

האפיק שגייס את מירב הכסף הוא תעודות חו"ל עם גיוס של 3.5 מיליארד שקל. אפיק המניות באירופה גייס יותר ממניות בארה"ב כשלתעודות סל המשקיעות באירופה גייסה 1.8 מיליארד וארה"ב גייסה 1.4 מיליארד.

איל סגל: "אנחנו רואים המשך של המגמה של השקעות במניות חו"ל כשלראשונה היקף הנכסים המנוהלים בתעודות על מניות חו"ל עקף את הנכסים המנוהלים במניות בארץ. כלומר יש שינוי ברור בהעדפות ההשקעה של המשקיעים הישראלים".

נקודה מעניינת היא שיש העדפה ברורה לנטרול מטבע ותעודות מנוטרלות היוו 72% מהגיוסים במניות חו"ל. כלומר למרות העלייה החדה בשקל, המשקיעים מאמינים שהוא ימשיך להתחזק או שפשוט מעדיפים להימנע מחשיפה למט"ח, דבר שלא ניתן לעשות דרך ETF.

איל סגל: "זה התחיל לפני כשלוש שנים וכעת יש הקצנה במגמת הגידול בהשקעות בחו"ל וירידה בהשקעות בישראל".

מי עומד מאחורי ההשקעות בחו"ל כסף 'חכם' או כסף 'טיפש'?

איל סגל: "החלוקה היא בין המוסדיים לבין לקוחות פרטיים. המוסדיים במיוחד בקרנות הפנסיה הם שהתחיל עם הגדלת ההשקעות בחו"ל ולאחריהם הציבור בעיקר בעקבות שיחה עם יועצי השקעות".

האם אפשר לראות לאן הכספים עוברים?

איל סגל: "זה התחיל בארה"ב ובמשך השנים ההשקעה באירופה הלכה וגדלה עד שהיום היא כבר תופסת את המקום של ארה"ב".

מחזור המסחר נמוכים - האם זה משפיע על הפעילות שלכם?

איל סגל: "אנחנו מושפעים ומתקשים לבצע פעולות - יותר במדדים הקטנים יותר".
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה