הכסף של העתיד? הביטקוין פורץ לתודעה הציבורית

למי שעוד לא הפנים מדובר במהפכה כלכלית-חברתית אמיתית שאנחנו עדיין בצירי לידתה ובטווח הקצר צפויה תנודתיות רבה עד שייכנס כסף גדול באמת
 |  (14)
ביטקוין, צילום: Istock
גל העליות של 2017 הביא איתו סיקור תקשורתי חסר תקדים לצד משקיעים רבים, מה שגרם לעלייה במחיר שכבר הציץ מעל K11 (מעל אלף אחוז תשואה שנתית). בחודשים האחרונים בורסות מסביב לעולם רשמו עשרות אלפי משתמשים שנכנסים לתחום ומבקשים לפתוח ארנקים ולנפח את שווי השוק.
המשקיעים חלוקים. מצד אחד, האדוקים מאמינים שהביטקוין ימשיך לטפס עוד הרבה לפני שהוא יתייצב ומאידך, יש מי שבטוחים שמדובר בלא יותר מהונאה או בבועה לכל הפחות. המאמר הנוכחי לא ייגע בעומק הטכנולוגיה ובשאלות הסובבות את התפתחותה אלא רק ינסה לשפוך מעט אור על טענות הצדדים.
האם הביטקוין צפוי לעלות?
ביטקוין הוא לא מטבע במובן הרגיל של המילה. ביטקוין היא רשת מבוזרת המבוססת על חוקי פרוטוקול המשלבים פתרון טכנולוגי חדשני לבעיות אבטחת כסף בעידן האינטרנט לבין התחשבות בתמריצים השונים של כלכלת שוק. ביטקוין נולד מתוך פילוסופיה כלכלית שמבקשת להקטין את ההתערבות הממשלתית בכלכלה והוא מאפשר סחר חליפין ללא גוף מתווך.
ניסיונות לייצר מטבע דיגיטלי קיימים כבר מסוף שנות השמונים. קהילות הפיתוח של הטכנולוגיה עסקו בענייניהן מאחורי הקלעים של התודעה הציבורית. התפתחות תשתית האינטרנט כמו גם טכנולוגיות חדשות אפשרו את פריצת הדרך שהציע הביטקוין ואת יכולתו להיות רשת מבוזרת, מאובטחת, מהירה וזולה לשימוש. ביטקוין לא נולד בוואקום, אלא הוא תוצר אבולוציוני של כלכלה מודרנית טכנו-גלובאלית.
כבר מתחילת דרכו ב-2009 כלכלנים ומשקיעים רבים הספידו אותו כמטבע "שלא עומד מאחוריו כלום" או כבועה ורבים טענו שעלייתו משקפת לא יותר מאשר את פוטנציאל הנפילה שלו. במשך קרוב לעשור ביטקוין פעל מתחת לרדאר התודעה הקולקטיבית והמשוגעים לדבר נתפסו בעיני רבים כשוטים אחוזי דיבוק וחולמי חלומות. אבל, לעתים חלומות מתגשמים ונוכחותו של ביטקוין בנוף הכלכלה העולמית כבר אינה נסתרת מעיניו של עיוור.
בשונה מהמדיניות המוניטרית האינפלציונית שאנו חווים על בשרנו, ביטקוין הוא מטבע דיפלציוני. טבעו הדיפלציוני הוא זה שדוחק את מחירו גבוה לשמים (בדרך לחלל יאמרו הביטקוינרים). ביטקוין, כידוע, מוגבל ל-21 מיליון מטבעות שייכרו עד 2140 לערך, מה שהופך אותו לנדיר ביותר ביחס לפוטנציאל השוק העולמי ורבים מוכנים לשלם מחיר גבוה. החשבון פשוט: היצע מוגבל ועוד ביקוש מוגבר שווה עלייה במחיר.
בקיצור, ביטקוין הוא מטבע גאוני. הכסף של העתיד! הוא מוגבל בכמות שלו, כולם רוצים אותו ולמרות העליות החדות הוא עדיין מתומחר בחסר בהתחשב בטכנולוגיה שלו והוא צפוי לעלות ולגרום ללסתותיהם של הספקנים ליפול לרצפה בעודם צופים בנסיקתו.
האם ביטקוין צפוי לרדת?
היו מי שקנו ביטקוין בסנטים או בדולרים בודדים או אפילו בעשרות או מאות או כמה אלפים. אז הם "דפקו קופה" ועכשיו לא נותר אלא להעביר להם דולרים בדרך לקריסתו של הביטקוין. ספקנים שאינם אוחזים בדעה שביטקוין יגיע לירח נעים בין כאלו שמשוכנעים כי מדובר בפונזי או בפרמידה או בהונאה של "מי שעומד מאוחרי הביטקוין" לבין אלו שמעריכים את נפלאות הטכנולוגיה שבבסיסו אבל בטוחים שמדובר בבועה שעתידה להתנפץ.
את אלו הראשונים אפשר לבטל כליל כי ביטקוין אינו תרמית אלא התקדמות טכנו-פיננסית טבעית שאף "ג'וקר" לא עומד מאחוריה. אולם, ביטקוין כבר ידע כמה נפילות בעברו הקצר ואין מניעה שאחרי שוק שורי שנמשך קרוב לשנה לא יגיעו גם הירידות החדות (במוקדם או במאוחר) וכמו תמיד - הקונים האחרונים הם אלו שיספגו את ההפסדים.
ביטקוין אומנם משנה את כללי המערכת הפיננסית, אבל הוא אינו משנה את כללי ההתנהגות הכלכלית הבלתי רציונלית של בני האדם. תופעת העדר עומדת בבסיסו של השוק השורי שאנחנו עדים לו וירידות שערים חדות יובילו את אותו העדר בכיוון השני. מחירו של הביטקוין נשלט על ידי עקרונות השוק החופשי ולכן, בחוסר פיקוח, הוא חשוף לתנודתיות מאוד גדולה שתלויה בהיצע וביקוש גרידא. כלומר, אין מחסום מלאכותי שיכול לעצור את התרסקותו.
בגלל טבעו של הביטקוין קשה לדעת בדיוק מאיפה מגיע ההיצע. את בעלי המטבעות ניתן לחלק למשקיעים שקנו ביטקוין, מחזיקים אותו או סוחרים בו ולכורים שמנהלים עסק שיש לו הוצאות לא מבוטלות ולכן הם חייבים להזרים ביטקונים לשוק כדי לא לעבוד בהפסד לכל הפחות. כידוע, מרבית הכרייה עברה בשנים האחרונות לסין ומדובר באוליגופול כשכבר הראה שהוא יודע לעבוד באופן מסונכרן. כוח כלכלי כמו של חברות הכרייה (והמשטר הסיני) בהחלט יכול להשפיע על ההיצע בשוק ולבצע מניפולציות במחיר. אם הסינים יחליטו לצמצם את ההיצע בשוק המחיר יעלה ואם יחליטו לגרוף "מעט" רווחים יגדילו את ההיצע מה שעלול לשאוב את המחיר מטה.
זוהי רק תיאוריה לוגית צרה, אחת מיני רבות שאפשר להניח על השולחן. נהוג לחשוב שהסינים מחזיקים בביטקוינים רבים, אמנם צריך לזכור שמכונת הכרייה הסינית נכנסה לעבודה בסביבות 2013, עד אז כבר נכרו מעל 13 מיליון מטבעות מסביב לעולם, חלקם אצל משתמשים פרטיים עוד בתקופה בה כל בלוק העניק 50 מטבעות בעלות מינימלית כך שאוליגופול הכרייה הסיני אינו מונפול ביטקוין ולא על פיו יישק דבר.
טענה נוספת שעולה תחת שפמם של ספקנים היא שמטבע חדש יגיע ויחליף את הביטקוין. טענה זו אינה ניתנת להפרכה כי אכן מדובר בתרחיש אפשרי. על אף גאוניותו של פרוטוקל הביטקוין הוא אינו חף מבעיות. בעיית העמלות ומהירות ביצוע פעולות (Scalability) היא רק המפורסמת שבהן. אמנם, יש לזכור שפרוטוקול הביטקוין נכתב בקוד פתוח ורשת הביטקוין מבוססת על עקרון אלגוריתם של קונצנזוס. במילים פשוטות, ביטקוין ניתן לשדרוג תוך הסכמה רחבה של כל הנוגעים בדבר- החל במפתחים המוכשרים ביותר ועד למשתמש הקטן ביותר.
לסיכום, בשוק מורכב ורווי אינטרסים ובעולם טכנולוגי המשתנה במהירות קשה לצפות בוודאות את עתיד הביטקוין. ניתן לומר שאין זמן טוב לקנות ביטקוין. גם ב-32 דולר היו מי שאמרו שזו בועה שעומדת להתפוצץ. והם צדקו. כי היא התפוצצה. אבל כמו עץ עקשן שלא ניתן לגדוע את שורשיו, ביטקוין התעלה על מספידיו (בתשע שנים האחרונות). וגם אם אנחנו נמצאים בעיצומה של בועה נוספת, היא אינה שוללת את פוטנציאל הגדילה של ביטקוין בטווח הרחוק. כעת הביטקוין נסחר ברמה של 11,145.64 דולרים.
למי שעוד לא הפנים, מדובר במהפכה כלכלית-חברתית אמיתית שאנחנו עדיין בצירי לידתה ובטווח הקצר צפויה תנודתיות רבה עד שייכנס כסף גדול באמת ויתחיל לאזן את המצב. בימים אלו נכנסים לשוק מוסדיים המאפשרים חשיפה לביטקוין וישנו צפי לגידול משמעותי בהיקפי המסחר.
יש לזכור שנכון להיום הסיכונים העיקריים להפסד נבעו כתוצאה מחוסר אחריות אישית בנוגע לאבטחת המטבעות ולא כתוצאה מירידות שערים. אולם, בשערים הנוכחיים ירידה חדה יכולה בהחלט להפוך מעיים ולכן יש לנהל סיכון בצורה מחושבת לפני שמחליטים להשקיע. כמו כן חשוב ללמוד כיצד לפתוח ארנקים בצורה מאובטחת שתענה על הצרכים שלכם בצורה הטובה ביותר. למי שעוד לא רכש מטבעות ורוצה לעלות לרכבת ההרים ששמה ביטקוין, מומלץ להתייעץ עם מומחה או לגשת לשגרירות הביטקוין ברחוב אחוזת בית 1 בתל אביב שם תקבלו את המדריך לביטקוינר המתחיל.
** אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. 
**הכותב הוא מומחה בתחום המטבעות הווירטואליים ותעשיית הקריפטו. 
תגובות לכתבה(14):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 12.
  אתה טועה. אין מסחר שוק חופשי בביטקוין.
  שט 04/12/2017 08:34
  הגב לתגובה זו
  3 0
  בגלל חוסר רגולציה השוק נישלט על ידי קבוצה של פושעים שמרכזת בידיה 50 אחוז מכל הכסף, ורק אחוז מהכסף מפוזר בשוק נחופשי.
  סגור
 • 11.
  מדברים שטויות הכל מסחר היצע וביקוש (ל"ת)
  שגי 04/12/2017 08:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 10.
  זה אחלה זמן לעשות שורט ארוך של 2-3 חודשים.. לקנות!
  שי 04/12/2017 01:40
  הגב לתגובה זו
  1 0
  זה אחלה זמן לעשות שורט ארוך של 2-3 חודשים.. לקנות!
  סגור
 • הביקוין עכשיו על סף התרסקות. (ל"ת)
  שט 04/12/2017 08:36
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 9.
  עוד כתב שכותב אוסף שטויות
  warren_buffet 03/12/2017 21:10
  הגב לתגובה זו
  2 1
  מטבע עם תנודתיות מטורפת. אתה לא קולט שאלו תנועות של ספקולנטים ולא אנשים מהשורה שרוצים להגן על כספם
  סגור
 • 8.
  כתבה טובה
  המשקיע 03/12/2017 18:35
  הגב לתגובה זו
  2 1
  מי שלא קנה ב10000 בטוח יקנה ב15000
  סגור
 • 7.
  לכתב
  משה 03/12/2017 18:00
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אתה מזכיר לי את שיטת ההטעיות ושטיפת המוח שעושים פה בענף הדיור ומצליחים לטמטם את האזרחים ולמכור להם דירות רגילות במיליוני שקלים כאשר במדינות בחו"ל זה חמישית עד רבע מהמחירים שכאן ובהתאמה בהתאמה
  סגור
 • 6.
  שום דבר לא הופך את הביטוקווין לנדיר, כי ישנם 1000 סוגים
  כלכלן 03/12/2017 17:18
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אחרים עם שמות אחרים. והביטקווין הוא לר מטבע, הוא קובץ מחשב. ומי שרוצה קובץ נדיר, אני מוכר קובץ מחשב (מבטיח שיש רק אחד ממנו) והוא נדיר הרבה יותר. ושווה אותו הדבר: 0.
  סגור
 • 5.
  כמו שאמרו על הדירות שהיו 100000 ל4 חדרין
  שגי 03/12/2017 16:31
  הגב לתגובה זו
  1 0
  היום 3000000מליון בתא תחליטו אתם .לפי דעתי יגיע ל50000 דולר לביטקויין נכון שזה אחד אבל תמיד אפשר לקנות רק חצי עד שייגמר
  סגור
 • 4.
  אתה לא מבין את ההבדל בין הטכנולוגיה לערך הבועתי הא?
  ג 03/12/2017 15:02
  הגב לתגובה זו
  7 3
  הטכנולוגיה מצויינת הכל טוב ויפה , יהיו מטבעות דיגיטלים בעתיד זה ברור . הערך של המטבעות הוא בועה מטורפת...זה מה שאתם לא מבינים.
  סגור
 • 3.
  לא ברור
  sagifern409 03/12/2017 13:55
  הגב לתגובה זו
  3 2
  "ביטקוין היא רשת מבוזרת המבוססת על חוקי פרוטוקול המשלבים פתרון טכנולוגי חדשני לבעיות אבטחת כסף בעידן האינטרנט לבין התחשבות בתמריצים השונים של כלכלת שוק." פה כבר איבדתי אתכם
  סגור
 • 2.
  בזכותכם קניתי 5 דירות בתל אביב
  ביטר 03/12/2017 13:44
  הגב לתגובה זו
  3 3
  בהתחלה זה מגניב - אבל בגדול המטבע נפרץ די מזמן הוא בשליטת "מפתחים" לא מוכרים ועולה כמה שבא להם - היה כייף עברתי לנדלן - מוזמנים להשכיר אצלי בשקלים בלבד!
  סגור
 • 1.
  להתרחק כמו מאש .שימרו על כספכם . (ל"ת)
  יניב 03/12/2017 13:15
  הגב לתגובה זו
  5 4
  סגור
 • משאבי טבע . גם כמו טיל החץ.. (ל"ת)
  מאיר 04/12/2017 09:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור