לאומי: "חוסר הנזילות בגלל החג בחו"ל עלול לגרום לתנודה במעו"ף"

ביום ה' הקרוב יפקעו אופציות המעו"ף לחודש דצמבר, הפקיעה האחרונה לשנת 2013. המעו"ף רחוק כעת כמעט 2.5% משיא כל הזמנים
 |  (3)
סוחר, צילום: Getty images Israel
רגע לפני פקיעת אופציות המעו"ף האחרונה לשנת 2013 (שתתרחש בבוקר יום ה') שוחח Bizportal עם דניאל רפופורט, מנהל דסק מניות ונגזרים של לאומי שוקי הון על ההכנות של השחקנים לפקיעה הקרובה ומה הוא צופה שישפיע עליה.

"כרגע אנחנו רואים את הפקיעה החודשית מתרחשת בערך ברמות בהן נמצא השוק, כלומר בסביבות ה-1,350 נקודות, או אולי קצת יותר נמוך מהרמה הזו. צריך לזכור שחוסר הנזילות בשוק בגלל החגים בחו"ל הוא חרב פיפיות, מאחר ומצד אחד השוק די סטגנטי, מצד שני יש לשחקנים אפשרות להטות את השוק במחזורים יחסית דלים".

"מבחינת הגודל של הפקיעה, אפשר לומר שיש שני וקטורים שמושכים לכיוונים מנוגדים, מצד אחד הזרים שנמצאים בחופשת חג יגרעו מהיקף הפקיעה, ומנגד הפעילות האינטנסיבית בשוק המקומי לקראת סוף השנה צפויה להגדיל את היקף הפקיעה, שני הגורמים האלה מקזזים אחד את השני ובסה"כ אני צופה פקיעה בגודל סטנדרטי של כ-250 מיליון דולר (כ-875 מיליון שקל) במיוחד כשהשוק נסחר ביציבות".

היקף המסחר באופציות התכווץ השנה ב-16.6%

הבורסה לני"ע פירסמה היום את הסיכום השנתי שממנו עולה כי המסחר באופציות על מדד המעו"ף התאפיין השנה בירידה במחזורים, בשונה מהמסחר בנכס הבסיס (במניות). בשנת 2013 נסחרו כ-195 אלף יחידות ביום לעומת כ-234 אלף יחידות אשתקד, נפילה של כ-16.6% במחזור היומי באופציות, בזמן שבמניות נרשמה עלייה במחזורים, בעיקר לקראת סוף השנה.

לדברי רפופורט, "באופן כללי, מסוף הקיץ אנחנו רואים שיפור במחזורים ואני צופה שהמחזורים ימשיכו להשתפר, לא רק בגלל השקה של שני מוצרים חדשים בתחום הנגזרים (האופציות השבועיות והחוזים ביורקס), אבל גם בגלל זה".

"אנחנו רואים יותר עניין מצד המשקיעים הזרים וגם הגופים המוסדיים הישראלים מתעניינים כיום יותר בשוק הנגזרים מאשר בתחילת השנה, ואנחנו צופים שזה ימשך גם בשנה הבאה. אני מצפה שנראה היפוך במגמת הירידות וגידול בפעילות בשוק הנגזרים בעקבות השיפור שנרשם ועוד צפוי להירשם במחזורים בשוק המניות, כלומר בנכס הבסיס".

ביולי הושק המסחר באופציות שבועיות על מדד המעו"ף ונסחרו בממוצע יומי כ-12 אלף אופציות, כך עולה מסיכום הנתונים שערכה הבורסה שמגדירה את ההשקה כ"הצלחה". בסקירה של הבורסה נכתב "יש לציין, שזהו המוצר הראשון שהבורסה השיקה בשנים האחרונות שהגיע לרמת מחזורים כזו תוך חודשים ספורים בלבד".

רפופורט אומר בהתייחסו לאופציות השבועיות, "כשהבורסה השיקה אותן בקיץ ראינו בהתחלה פקיעות עם מחזורים משמעותיים, אולם אלו הלכו וירדו. אני לא רוצה להספיד את המכשיר הזה כי הוא מתאים לסוג מסויים של משקיעים. יכול להיות שכשישיקו את החוזים העתידיים על מדד המעו"ף בבורסת היורקס, נראה עלייה בשימוש במכשיר הזה".

הגידול במחזורים באופציות - תמיד ב'דיליי'

על המעורבות של הזרים בשוק הנגזרים הישראלי אומר רפופורט, "צריך להבין שמשקיע זר שרוצה להשקיע במניה ישראלית צריך לעבור תהליך מורכב, כמו פתיחת חשבון או פעילות כחבר בורסה. בשביל שהוא יפעל בתחום הנגזרים התהליך עוד הרבה יותר מורכב, כי זו פעילות מבוססת תרחישים ופעילות שנדרשים בגינה בטחונות ולכן הגידול בפעילות זה מגיבה תמיד ב'דיליי' (בפיגור) ביחס להיקף הפעילות בנכס הבסיס".

"המיזוגים בשוק ההון אמנם הובילו להפחתה בכמות השחקנים בשוק המקומי אבל עדיין יש די והותר שחקנים שמוכנים לפעול. אני חושב שמרוב שהיו שחקנים ופוטנציאל שלהם בגלל התחרות העזה נוצרה הידללות ועכשיו לאחר ההידללות השחקנים יכולים להרוויח קצת יותר ולכן יש להם יותר עניין לפעול בשוק הנגזרים המקומי".
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  יופי של ניתוח/פרשנות
  ל.ז 25/12/2013 15:45
  הגב לתגובה זו
  0 1
  קצר ולעניין. כך צריך להיות.
  סגור
 • 2.
  הרגולציה מבריחה מפה את כולם! די לכסת"ח! נמאס!
  רגולציה = שחיתות! 25/12/2013 09:35
  הגב לתגובה זו
  6 1
  יש לבטל באופן מיידי את רוב הרגולציה - שרק גורמת לנזק.
  סגור
 • 1.
  חחחח כנראה כיל וטבע עשו פלאות השנה אז המעוף בשיא
  המעוף בשיא 25/12/2013 09:21
  הגב לתגובה זו
  2 2
  כל המניות מרוסקות הכל פה בלוף.
  סגור