אסטרטגיה מס' 16: גלגול מרווח זמן בחוזי FUTURE

זיו פניני, מנהל חדר המסחר במגדל שוקי הון, מנתח ומפרט את אסטרטגיות המסחר בנגזרים המשמשים הן את הלקוחות המגדרים והן את אלה המתוחכמים
זיו פניני, צילום: Getty images Israel
האסטרטגיות מלוות בגרפים ודוגמאות מהפשוטות ביותר אל המורכבות ביותר. בכל שבוע יפורסמו שתי אסטרטגיות מסחר. תחילה יוצגו אסטרטגיות פשוטות שתכליתן להוות בסיס חיוני להבנת האסטרטגיות האחרות. לאחר מכן, אסטרטגיה אחת פשוטה לסוחרים חדשים ואסטרטגיה מורכבת למנוסים יותר. בגרפים המצורפים המדד נמצא ב-1000 נקודות, 5% סטיות התקן 20% והימים לפדיון לפי הכתוב במקרא של כל גרף וגרף.

יצירת הפוזיציה
1. קניית חוזה FUTURE או סינתטי לתקופת מימוש A ומכירת חוזה FUTURE או סינתטי לתקופת מימוש B.
2. קניית אופ' CALL עמוקה עמוקה בכסף / 1C לתקופת מימוש A ומכירת חוזה FUTURE או סינתטי או אופ' CALL עמוקה עמוקה בכסף / 1C לתקופת מימוש B.
3.מכירת חוזה FUTURE או סינתטי לתקופת מימוש A וקניית חוזה FUTURE או סינתטי לתקופת מימוש B.
4. מכירת אופ' CALL עמוקה עמוקה בכסף / 1C לתקופת מימוש A וקניית חוזה FUTURE או סינתטי או אופ' CALL עמוקה עמוקה בכסף / 1C לתקופת מימוש B.
***הערה: בדר"כ האסטרטגיה הטבעית תהיה מכירת ארוך קניית קצר.

פונקצית הרווחים
הרווח / הפסד במקרה של שוק משוכלל ויצירת האסטרטגיה בצורה סימולטנית הינה הריבית על ההון המושקע / נלווה (לרווחיות אין קשר במחיר הנכס המוביל, וכן אין לה קשר לתקופות המימוש השונות. שכן התמחור על מכשירים מסוג זה בשוק משוכלל הינו הריבית על ההון המושקע / נלווה יחסית לתקופה).

למרות הכתוב לעיל ישנם שווקים בהם מחירי החוזים הארוכים יקרים מהחוזים הקצרים (אפקט קונטנגו) בגין קשיים בהחזקת נכס הבסיס עלויות גבוהות ואי יכולת לסגור ארביטראז' מיידי.

במקביל, ישנם שווקים בהם החוזים הארוכים נסחרים מתחת לחוזים הקצרים (בדיסאג'ו) בגין בעיות שורט (או עלויות שורט גבוהות) בנכס הבסיס, לפי כך מצריכים אסטרטגיית גלגול זו.

ללא קשר לעיל, כל משקיע המחזיק בלונג או שורט חוזה עתידי צריך לפעול באסטרטגיה זו כדי להמשיך ולהיחשף לנכס הבסיס. גרף מס' 1 מראה את הרווח והפסד של הפוזיציה הקצרה. גרף מס' 2 את הפוזיציה הארוכה וגרף מס' 3 את הרווח של כלל הפוזיציה.
גרף מס' 1, 2 ו-3
גרף מס' 1, 2 ו-3

: אפס, גאמא: אפס, ווגא: אפס, טטה: תלוי בסוג ה-BOX.

דיון:
אסטרטגיה זו הינה סוג ספציפי של BOX. למעשה, זו אסטרטגיה אשר אינה מושפעת מכיוון הנכס המוביל או מתנודתיותו, וכן אינה מושפעת מתקופות המימוש השונות ומהתקצרות מועד המימוש (ראה נגזרים).

כדאיות יצירת האסטרטגיה בשוק משוכלל מוטלת בספק, שכן היא נותנת בוודאות את הריבית חסרת הסיכון על ההון העצמי המושקע או משלמת את האשראי על ההון "הזר" כאשר אנו קונים .

למרות הכתוב לעיל לאסטרטגיה זו ולביצועה מספר סיבות:
1. נכנסנו לאסטרטגיית long future או short future ואנו מתקרבים לפקיעה אך רוצים להמשיך ולהיחשף לאסטרטגיה - לכן מעוניינים לגלגל את החשיפה מהחודש הפוקע לחודש הרחוק יותר בצורה סימולטנית.
2. כאשר ביצענו אסטרטגיית BOX (המתוארת בדיון על אסטרטגיית ה-BOX) מכל סיבה שהיא (קיבוע רווח / הפסד, מימוש תיק לא סחיר, נטרול סיכון שיטתי בתיק מניות מובילות וכו'), ואנו מתקרבים למועד פקיעת האופציות, אך ברצוננו להמשיך ולהחזיק בפוזיציה זו - "נגלגל" את הפוזיציה בשוק העתידי ע"י ביצוע זמן בחוזים, וע"י כך מאריכים את אסטרטגיית ה-BOX המקורית (ראה פירוט באסטרטגיית סינטטי).
3.כאשר יש עיוותים (=חוסר שיכלול) במחיר השוק העתידי ניתן להפיק רווחי ארביטרז'.

החוזים הארוכים לעיתים מתומחרים במחירים גבוהים או נמוכים ממחירי החוזים לתקופות מימוש קצרות יותר (כמובן שמדובר במחירים יקרים יחסית לתקופות המימוש, כלומר במונחי תמחור הריבית יחסית לזמן - F.V). מקרים אלו מופיעים כאשר ישנה אופטימיות / פסימיות גדולה אצל השחקנים הגדולים, או לחלופין כאשר ישנו פער גדול בין ריביות הקרדיט, הדביט של הגופים או כאשר חסרות השאלות על מחירי נכס הבסיס. במקרים אלו יכול משקיע לקנות את החוזה לתקופת מימוש המתומחרת זול יותר ולמכור את החוזה לתקופת מימוש יקרה יותר.

במקרה זה יחזיק המשקיע את הפוזיציה עד שיסגרו הפרשי המחיר ואז יסגור את הפוזיציה ברווח. אפשרות שניה הינה לסגור צד אחד בלבד של מרווח הזמן ולבצע כנגדו קניית / מכירת . כמובן שאז חוזרת האסטרטגיה ל-BOX בסיסי.

אפשרות שלישית הינה לסגור צד אחד של הפוזיציה ולקחת כיוון (בעד או נגד) על מחיר הנכס המוביל, ורק לאחר תזוזת הנכס לסגור את הצד השני של האסטרטגיה (כמובן שפעילות זו הינה לקיחת חשיפה על מחיר הנכס המתוארת באסטרטגיה קניית / מכירת FUTURE).

יש לציין כי אם התקרבות מועד הפקיעה ומרווח הזמו בחוזים לא חזר למחירו התאורטי, אזי חייב המשקיע לקנות / למכור נכס בסיס נגד הפוזיציה הפוקעת ולהפוך אסטרטגיה זו ל-BOX סטנדרטי כדי לממש את הרווח בגינה נכנס המשקיע לאסטרטגיה, לכן חשוב שישקלל עלויות נוספות אלו. בגרף מס' 4, ניתן לראות את פונקציית הרווח המצרפי באחוזים בקיזוז מחיר הכסף על הפרמיה נטו ולפני פתיחה תיאורטית של ארביטראז'.
גרף מס' 4
גרף מס' 4


אפשרויות ארביטרז':
Se^rt1=f1
Se^rt2=f2
F1/e^rt1=f2/e^rt2

מקרא:
F=FUTURE
S=
R=ריבית
t1 =זמן 1
t2 =זמן 2

טיפ: לעיתים סוחר ארבטרז יעדיף לגלגל מכירת חוזה רחוק וקניית חוזה קצר גם באזור המחיר התיאורטי כיוון שמצב זה נותן לו בחינם על אפשרות של פתיחת פער שלילי הן בשל כשל שוק הן בשל חוסר במשאילי סחורה והן בשל מחיר השאלה גבוה.

לזירה של זיו פניני במגזין שוק ההון של מגדל
תגובות לכתבה(13):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 12.
  תשובה...
  ז.פ. 10/01/2013 12:07
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ככלל זו אכן אחת האפשרויות שמוזכרות....יש לזכור כי אם אחזקתך 1, 10 או אפילו 100 חוזים זה אפשרי , מכניס אותך לסיכון/סיכוי בסיס וכל פקיעה אתה יכול לקנות/למכור מחדש את הפוזיציה...אם הנך גוף גדול שמחזיק יותר מהכמות הנ"ל יש לך בעיה של השפעה על השוק שתפעל תמיד לרעתך... ללא קשר לכול הכתוב לעייל זו גם אסטרטגיית ארבטראז בה הפועל פועל ללא שהחזיק בפוזיציה בחוזים לפני כניסתו למרווח זמן כלל!!
  סגור
 • 11.
  לסגור את האסטרטגיה סימולטנית?
  בשביל מה בכלל 10/01/2013 11:05
  הגב לתגובה זו
  0 1
  פוקע קונים מחדש או מוכרים מחדש זה הכל.
  סגור
 • 10.
  תשובה ל 7...
  ז. פ 09/01/2013 13:41
  הגב לתגובה זו
  2 1
  כעיקון ברמה המימונית נטו אתה די צודק אולם אם השוק יפתח אופטמיות גדולה יותר ימשיך הארבטראזר לקנות נכס באשראי ולמכור שוק, ואם פתאום יהפוך החוזה לפסימי יוכל למכור מניות ממלאי ללא השאלה וזו בעצם האופציה של השחקן שכן אם לא יקרה כלום , לא ירוויח ולא יפסיד = בדיוק ההגדרה של אופציה....
  סגור
 • 9.
  תשובות נוספות...
  ז. פ 09/01/2013 13:38
  הגב לתגובה זו
  2 0
  3- כן אתה צודק הרווח הוא אפס - מבחינה ויזואלית לא רואים את הקן השחור של תיק האופציות... 4- להערכתי זה ויכוח סמנטי בלבד - מי שלווה כסף - טטא שלילית, מי שמפקיד - טטא חיובית, כאמור זה תלוי איזה חוזה אתה קונה ואיזה אתה מוכר ומה תזרים המזןומנים... 5- זה נכון ומתאים אגב לאסטרטגיה הבאה = מק"מ סינטטי אבל אל תשכח שכאן תחילת התהליך כניראה אחזקת חוזה בלונג או בשורט ובצוע גלגול מפוזיציה קיימת, או ארבטראז ואז הרווח גדול מריבית חסרת סיכון ובד"כ ממונף... 6.נכון ודווקא מתאים לכתוב...ככלל הריבית המתמחרת את שוק הנגזרים כבר זמן מה גבוהה מריבית בנק ישראל...וזה מעיד (עם עוד מס פרמטרים)על אופטימיות גדולה של השחקנים לכיוון השוק...
  סגור
 • 8.
  תשובות...
  ז. פ 09/01/2013 13:31
  הגב לתגובה זו
  1 0
  1- זו הדרך הקלאסית לאסוף נכס בסיס מול חוזה ארוך במקום בדרך סזיפית לאט לאט בשוק הסחיר, כעיקרון אתה צודק וניתן כאמור לבצע זאת לכל כיוון. 2- כן ,לקראת פקיעה מבצעים את האסטרטגיה הזו כל מחזיקי החוזים שרוצים לגלגל קדימה את הפוזיציה, מי בלונג ומי בשורט. מי שלא מגלגל - פוקע וצריך לקנות או למכור בשער "בסט" את הפוזיציה שברשותו ולעבור לאחזקת לונג או שורט בנכס הבסיס עצמו ולכן אתה רואה מחזור גדול ותנודה גדולה בטרום המסחר
  סגור
 • 7.
  לא הבנתי את הטיפ
  פיט 09/01/2013 12:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  למה שיגלגל באפס רווח?
  סגור
 • 6.
  לאחרונה
  ותיק בשוק 09/01/2013 12:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  דווקא עדיף לגלגל בשורט ארוך ולונג קצר.האם זה אומר משהו??
  סגור
 • 5.
  ריבית חסרת סיכון
  האסטרטג 09/01/2013 10:12
  הגב לתגובה זו
  1 0
  בשביל לקבל ריבית חסרת סיכון אני יכול לקנות אגח ממשלתי מה היתרון של האסטרטגיה?
  סגור
 • 4.
  מה פירוש טטה תלויה בסוג הבוקס
  אמיר וייס 09/01/2013 10:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זה תלוי אם אתה קונה אותו או מוכר ולא בסוג שלו.
  סגור
 • 3.
  בגרף 4 לא רואים את רווח תיק האופציות....
  יוסי כ 09/01/2013 09:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האם גם הוא אפס תשואה רווח והפסד?
  סגור
 • 2.
  האם זו האסטרטגיה
  שאלה 09/01/2013 08:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שתמיד כותבים עליה לפני הפקיעות? וזה מה שגורם לביקושים והצעים גבוהים ביום הפקיעה עצמו? האם אפשר להרחיב על כך.תודה
  סגור
 • 1.
  למה האסטרטגיה בדר"כ למכור ארוך ולקנות קצר? (ל"ת)
  סוחר 09/01/2013 08:51
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • לדעתי להקטין נזק במקרה של פניות חדות. במדד (ל"ת)
  סוחר 2 09/01/2013 10:40
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור