אסטרטגיה מס' 14: מכירת חוזה FUTURE

זיו פניני, מנהל חדר המסחר במגדל שוקי הון, מנתח ומפרט את אסטרטגיות המסחר בנגזרים המשמשים הן את הלקוחות המגדרים והן את אלה המתוחכמים
זיו פניני, צילום: Getty images Israel
האסטרטגיות מלוות בגרפים ודוגמאות מהפשוטות ביותר אל המורכבות ביותר. בכל שבוע יפורסמו שתי אסטרטגיות מסחר. תחילה יוצגו אסטרטגיות פשוטות שתכליתן להוות בסיס חיוני להבנת האסטרטגיות האחרות. לאחר מכן, אסטרטגיה אחת פשוטה לסוחרים חדשים ואסטרטגיה מורכבת למנוסים יותר. בגרפים המצורפים המדד נמצא ב-1000 נקודות, ריבית 5% סטיות התקן 20% והימים לפדיון לפי הכתוב במקרא של כל גרף וגרף.

כיצד ליצור את הפוזיציה?
1. מכירת חוזה FUTURE.
2. מכירת הנכס המוביל בחסר, וקבלת ריבית.
3. מכירת 1C בחסר, וקבלת ריבית.
3. קניית אופ'PUT במחיר מימוש X ומכירת אופ' CALL במחיר מימוש X (סינתטי).
***הערה: יש להתחשב בעלות הסינטטי כאשר מחיר האופציות אינו זהה.

סוג המשקיע :
- משקיע הצופה לירידה חזקה בנכס המוביל תוך רצון לנטרל את השפעת סטיות התקן (אין דעה לגבי השינוי בתנודתיות הצפויה) ורצון נוסף לנטרל את פרמיית הזמן שבאופציה.
- משקיע הרוצה לבצע שורט מניה ללא היכולת לקבל השאלה (ולשלם עליה) או מעוניין לבצע שורט במדד מניות אשר עליו כתב חוזה ללא ביצוע שורט בכל מניה ומניה ללא יכולת ביצוע שורט בקרן אינדקס.
- משקיע הרוצה לנטרל חשיפה לירידה במחיר הנכס ללא ניהול דינמי.
- משקיע שמגדיר סף מכירה עתידית לנכס הבסיס, תוך שהוא הופך מחיר נכס אקראי ובלתי ודאי לידוע וקבוע עבורו (יוכל בעתיד לגלגל פוזיציה זו לתקופות ארוכות יותר- ראה אסטרטגיית גלגול חוזים).

נגזרים :
דלתא: שלילית , ווגא: אפס, גאמא: אפס, טטה: חיובית.

אפיון פונקצית הרווחים וההפסדים :
- ככל שמחיר הנכס המוביל ירד כך תעלה רווחיות האסטרטגיה.
- ככל שיעלה מחיר הנכס המוביל כך יגדל ההפסד של האסטרטגיה.
- הרווחים וההפסדים הנם תאורטית אין סופיים.
- נקודת איזון במחיר החוזה.
***הערה:
אסטרטגיה ממונפת מאוד, שכן הרווחיות בתיק שורט ללא פרמיה מושקעת
(ניתן לחשב תשואה לביטחונות נדרשים כיוון שאין הון ממשי מושקע).

דיון:
למעשה מכירת החוזה כמוה כמכירת הנכס עצמו בחסר, והשקעת ההון המתקבל בריבית חסרת הסיכון. אם משקיע מחזיק בנכס המוביל ורוצה לנטרל את הפוזיציה, הרי שהוא יכול למכור את הנכס או למכור חוזה FUTURE (ראה הרחבה באסטרטגיית ה-BOX). בשני המקרים פונקציית הרווחיות זהה.

במקרה שהמשקיע ספקולנט המניח כי מחיר הנכס המוביל ירד - אזי פוזיציית SHORT FUTURE (=מכירת החוזה) תאפשר למשקיע ביצוע שורט בנכס המוביל ללא פרמיית השאלת הנכס וללא הגבלות טכניות (רשות ני"ע, בורסה וכו') וכך ליהנות מרווחיות בתרחיש מחיר נכס מוביל יורד, במקרה שצדק בהערכתו.

למעשה השימוש במכשיר זה נעשה בד"כ בארבעת המקרים הבאים:
1. בעיית נזילות בנכס המוביל ונזילות רבה בשוק העתידי (מכירת חוזה נזיל וסגירת הפוזיציה במקום למכור בשוק הספוט ויצירת לחץ בשוק שאינו נזיל).

2. גידור: המשקיע חשוף לירידה במחיר הנכס המוביל והא רוצה לגדר חשיפה זו.

המשקיע ייכנס לפוזיציה SHORT FUTURE ובכך ינטרל את חשיפתו לתנודתיות לא ידועה של הנכס המוביל. בצורה זו יקבע מחיר אפקטיבי מוגדר וידוע מראש למחיר נכס המוביל בתקופה X (גם את התקופה הוא יוכל להאריך תוך גלגול הפוזיציה העתידית לתקופה Y, Y>X).

3. כאשר הנכס המוביל הנו מדד של מספר רב יחסית של ני"ע והמשקיע רוצה למכור בחסר (=שורט) ני"ע אלו ללא ביצוע שורט מסובך בכל נייר ונייר.

4. כאשר יש עיוות במחיר העתידי והמשקיע רוצה לנצל עיוות זה לצורכי רווחי ארביטרז' (קניית הנכס ומכירת החוזה העתידי או להפך), ראה הרחבה באסטרטגיית ה-BOX.

הערות:
א. יש לשים לב לסיכון הטמון באסטרטגיה זו (כמו כן לסיכוי) שכן המנוף גבוה ביותר (רק בטחונות) וההפסד (גם הרווח) אין סופי ולא כמו בדיון באופציות בו מוגבל ההפסד לסכום הפרמיה בלבד.
ב. מכירת החוזה הינה מקרה ספציפי של צילינדר באותו מחיר מימוש ובדלתא 100 (ראה בהמשך).
ג. ראה הרחבה באסטרטגיית קניית נכס בסטייה אפס.

דלתא:
הדלתא של מחיר החוזה הינו 100 כלומר התזוזה בתיק העתידי הינה 100% לתנודה במחיר הנכס המוביל. הדלתא של החוזה שווה לדלתא אופ' CALL במחיר מימוש X בפוזיציית SHORT + הדלתא של אופ' PUT במחיר מימוש X בפוזיציית LONG (= שורט חוזה סינטטי).

כמו כן, הדלתא נותנת את תזוזת מחיר החוזה בש', כאשר מחיר הנכס עולה בנקודה. היא בסיס להשוואה מול דלתא של אופ' PUT בודדה, במיוחד כאשר אנו רוצים לבצע גידור דינמי והתאמת תזוזת האופציות לנכס הבסיס.

אפקט הגאמא:
מכירת החוזה תישאר בדלתא 100, גם אם מחיר הנכס המוביל יעלה ו/או מחיר נכס המוביל ירד, כלומר אין שינוי בדלתא כתוצאה משינוי במחירו של הנכס המוביל. לכן הגאמא הינה אפס (נקודה זו הנה יתרון מסוים למשקיע שכן אין צורך בניהול דינמי ושינוי הפוזיציה כתוצאה משינוי פתאומי במחיר הנכס המוביל).

טטה:
ככל שיתקצר הזמן לפדיון כך ירד מחירו של החוזה בצורה לינארית ולפי מחיר הריבית יחסית לתקופה (ראה גרף מס' 1). חשוב להדגיש כי ירידה זו הינה למעשה רווח של יום ערך אחד בפיקדון הסינטטי שיצר המשקיע כשמכר שורט את נכס הבסיס.
גרף מס' 1
גרף מס' 1

ריבית:
ככל שמחיר הכסף (=עלות המימון =מחיר הריבית הבסיסית) יעלה - כך יעלה מחירו של החוזה ולהפך. (ראה גרף מס' 2 ו-3 - רווח מול ריבית חסרת סיכון ומחיר נכס הבסיס)
גרף מס' 2 ו-3
גרף מס' 2 ו-3


אפשרויות ארביטרז' :
F-=CXּ-PX=RS+ 1C-=-S+RS

מקרא:
F=FUTURE
S=מניה
RS=ריבית
CALL=CX במחיר מימוש X
PUT=PX במחיר מימוש X

טיפ:
מומלץ כתחליף למכירת מניה בשווקים שוריים בהם מחירי החוזים "אופטימיים" עקב בעיות נזילות בשוק הספוט. מומלץ למשקיע, שנכנס ויוצא מספר רב של פעמים אל ומחוץ לשוק המניות, להשתמש במכשיר בעל חיכוך נמוך כחוזה, ולא להפעיל את כל כובד משקל התיק.

לזירה של זיו פניני במגזין שוק ההון של מגדל
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  תשובות...
  ז. פ. 03/01/2013 10:01
  הגב לתגובה זו
  1 0
  1- תוקן.תודה. 2- אכן גלגול החוזים נסחר בריבית הגבוה מריבית בנק ישראל ולכן הנך רואה פרמיה גדולה בגלגול. זה מעיד על מחנק מסויים באשראי לארבטראזרים ואכן אופטימיות כללית בשוק שבאה לביטוי בתוספת לפרמטרי תמחור נוספים שלא כאן המקום להיכנס אליהם.תודה.
  סגור
 • 2.
  אחלה אסטרטגיה
  סוחר נוסטרו 02/01/2013 15:57
  הגב לתגובה זו
  0 1
  כבר שלושה חודשים מגלגל חוזים ברווח.רק שימשיך. פניני האם הגלגול בפרמיה לא מעיד על עודף אופטימיות?
  סגור
 • אחלה אסטרטגיה לונג חוזה ושורט חוזה
  דן חסכן של הנוסטרו 03/01/2013 10:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  30שנה מגלגל ברווח. רק שימשיך.
  סגור
 • 1.
  עדכון האסטרטגיה
  האסטרטג 02/01/2013 13:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  למה בעמוד הראשי עדיין מופיעה אסטרטגיה מס' 13
  סגור