אסטרטגיה מס' 7: אסטרטגיית מרווח עולה

זיו פניני, מנהל חדר המסחר במגדל שוקי הון, מנתח ומפרט את אסטרטגיות המסחר בנגזרים המשמשים הן את הלקוחות המגדרים והן את אלה המתוחכמים
זיו פניני, צילום: Getty images Israel
האסטרטגיות מלוות בגרפים ודוגמאות מהפשוטות ביותר אל המורכבות ביותר. בכל שבוע יפורסמו שתי אסטרטגיות מסחר. תחילה, יוצגו אסטרטגיות פשוטות שתכליתן להוות בסיס חיוני להבנת האסטרטגיות האחרות. לאחר מכן, אסטרטגיה אחת פשוטה לסוחרים חדשים ואסטרטגיה מורכבת למנוסים יותר.

עולה מתאימה למי שצופה, מצד אחד, עלייה או יציבות במחירו של נכס הבסיס, ומצד שני לא מעוניין לסכן את הפרמיה ברכישת אופציית CALL. היא מתאימה גם למשקיע הספקולנט שמחפש להגדיל את המנוף על ההון שלו (ועל כך הרחבה בהמשך).

כיצד ליצור את הפוזיציה?
1. קנה אופציית CALL במחיר מימוש A וכתוב אופציית CALL במחיר מימוש B
(B>A).
2. קנה אופציית PUT במחיר מימוש A וכתוב אופציית PUT במחיר מימוש B
(B>A).
3. קנה באשראי וכתוב אסטרטגיית צילינדר. (ראה אסטרטגיות קודמות).
4. קנה באשראי אופציית 001 C וכתוב אסטרטגיית צילינדר.
5. קנה חוזה סינטטי וכתוב אסטרטגיית צילינדר.

איפיון פונקציית הרווחים וההפסדים
הרווח המקסימלי במועד המימוש (בגובה הפרש מחירי המימוש פחות הפרמיה) מתקבל כאשר מחיר הספוט (=מחיר הנכס המוביל) נמצא מעל למחיר המימוש הכתוב. בפוזיציית LONG נקודת האיזון היא נק' A והיא מחיר המימוש בתוספת הפרמיה ששולמה בעד המרווח. גרף מס' 1 מראה את השינויים בין מרווחים בתוך/על/מחוץ לכסף.
גרף מס' 1
גרף מס' 1

ההפסד גדל ככל שמחיר נכס הבסיס יורד (כאשר הוא מתחת מחיר המימוש הכתוב) ומגיע ל-100% מעלות המרווח מתחת למחיר המימוש הקנוי.

טיפ:
1. משקיע ספקולנט יחפש את קניית המרווח על מנת להגדיל את מנוף ההון לטווח קצר כאשר האופציות יתקרבו לפדיון, ויקנה מרווח באזור הכסף.
2. משקיע סולידי ישתמש במרווח כאשר יפנה חלק מהריבית חסרת הסיכון על הונו לטובת קניית מרווח כאשר הזמן לפדיון גדול ראה פירוט באסט גמבו.
3. משקיע המאמין בעלייה חזקה במחיר הנכס יקנה מרווח מחוץ לכסף בו התשואה להון במקרה שצדק, גבוהה במיוחד (ויוכל להעצים את הפוזיציה אם יקנה חלק מהמרווח באשראי / או ימכור אופציית PUT כדי לממן זאת).
4. ככל שעקום סטיות התקן ישר יותר, אטרקטיביות המרווח עולה, ולהיפך.

נגזרים
: חיובית
ווגא: תלוי בסוג המרווח
טטה: תלוי בסוג המרווח
: חיובי
גאמא: תלוי בסוג המרווח.

דיון
ככל שהמשקיע יקנה מרווח עולה עמוק יותר בכסף, הרי שהמרווח יעלה יותר. במקביל, סיכויי המשקיע להיות בצד המרוויח של המרווח (UP SIDE), יעלו. לכן ניתן לומר כי ככל שהמרווח בעל סיכויי רווח גדולים יותר, הרי שיעלה יותר, תוך כדי סיכון גבוה יותר והתשואה על ההון במקרה של מקסימום רווח תהיה נמוכה יותר (ראה גרפים 1 ו-2).
גרף מס' 2
גרף מס' 2

ככל שהמרווח יהיה מחוץ לכסף, הרי שיעלה פחות כסף. התשואה על ההון במקרה של מקסימום רווח תהיה גבוהה יותר, אך סיכויי ההפסד יהיו גם כן גבוהים יותר. מרווח עולה באזור הכסף הינו מצב ביניים בו העלות תהיה דומה לפוטנציאל הרווח ודומה גם לסיכוי להפסד. כוחות השוק הם אלו שיקבעו את סיכויי הרווח / הפסד של המרווח העולה, ובמקביל את עלותו מול פוטנציאל הרווח שבו. יש להבחין בהבדל בין קניית אופציית CALL לבין קניית מרווח עולה.
גרף מס' 3
גרף מס' 3

המרווח עולה פחות, מתאזן בנק' אפס מוקדם יותר אך רווחיו בשוק מתפרץ קבועים. למעשה המרווח יכול להיות גם ביחס שונה בין כמות האופציות הקניות לאלו המכורות - על כך באסטרטגיית מרווח יחס ובאסטרטגיות דינמיות.

הדלתא
1. בכמה יעלה מחיר המרווח, כאשר מחיר נכס הבסיס יעלה בנקודה אחת: (בהנחת IV קבוע), הדלתא תהיה לעולם חיובית - שכן הינה בנויה מדלתא גבוהה בפוזיציה חיובית, ואילו דלתא נמוכה יותר בפוזיציה שלילית.
2. כמה נרוויח מאסטרטגית המרווח (באחוזים) מעלייה מסוימת בנכס הבסיס. ככל שהמרווח עמוק בכסף הוא פחות ממונף יחסית לעלייה בנכס הבסיס, ולהפך.

הגאמא
כאשר המרווח מחוץ לכסף השפעת הגאמא קטנה וחיובית. כאשר המרווח קרוב לכניסה לכסף הגאמא תהיה סביב האפס. כאשר המרווח יכנס לכסף הגאמא תהיה שלילית ותקטין את הדלתא עד שזו תשאף לאפס (הדלתא). האפקט מתחזק כאשר המרווח באזור הכסף וזמן הפקיעה מתקצר, מרווחים הנם מעניינים ביותר בתקופות אלו. גרף מס' 4 מראה את השינוי בדלתא ובגאמא כפונקציה של מחיר הספוט והזמן לפידיון.
גרף מס' 4
גרף מס' 4

אפקט הווגא
אפקט זה כמעט ואינו משפיע (ווגא קטנה מאוד). אך יש לציין כי כאשר המרווח מחוץ לכסף, הווגא הנה חיובית (המשקיע צריך עליה בתנודתיות) וכאשר המרווח בתוך הכסף הווגא הינה שלילית. גרף מס' 5 מראה את פונקציית הרווחיות כאשר סטיות התקן עולות (גרף ימיני) ויורדות (גרף שמאלי).
גרף מס' 5
גרף מס' 5

אפקט הטטה
למעט מקרים של מרווחים עמוקים מאוד בכסף שבהם ההסתברות לרווח גבוהה (למעשה החלפת "חוזים סינטטים") והטטה חיובית, הרי בשאר המרווחים הטטה שלילית ופועלת נגד קונה המרווח.

רו
פועל בעד האסטרטגיה (ראה הסבר ב-LONG CALL).
הערה: אסטרטגיה זו מתאימה גם למימוש חלקי של אסטרטגיית לונג CALL והפיכתה למרווח, כאשר השלב הבא הוא הפיכתה לפרפר וחזרה חלילה - על כך באסטרטגיות דינמיות.

אפשרויות ארביטרז':
RS+CX-CY=PX-PY
CX-CY=S+PX-CY-RS
CX-CY=F+PX-CY

מקרא:
CALL=CX במחיר מימוש X
PUT=PY במחיר מימוש Y
F=FUTURE
S=
RS=
1C= 001 CALL

לזירה של זיו פניני במגזין שוק ההון של מגדל
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  אין דברים כאלו
  משקיע מחושב 11/12/2012 10:11
  הגב לתגובה זו
  0 1
  אידיבי אגח ד' נסחר ב- 25 אגורות נותן ריבית 5% צמוד !!!!!! רבע מההשקעה חוזרת מחר !!!
  סגור