אסטרטגיה מס' 1: LONG CALL

זיו פניני, מנהל חדר המסחר במגדל שוקי הון, מנתח ומפרט את אסטרטגיות המסחר בנגזרים המשמשים הן את הלקוחות המגדרים והן את אלה המתוחכמים
זיו פניני, צילום: Getty images Israel
האסטרטגיות מלוות בגרפים ודוגמאות מהפשוטות ביותר אל המורכבות ביותר.
בכל שבוע יפורסמו שתי אסטרטגיות מסחר. בשבועיים הראשונים, יוצגו שתי אסטרטגיות פשוטות שתכליתן להוות בסיס חיוני להבנת האסטרטגיות האחרות. לאחר מכן, אסטרטגיה אחת פשוטה לסוחרים חדשים ואסטרטגיה מורכבת למנוסים יותר.

אסטרטגיה מס' 1 - LONG CALL

- כיצד ליצור את הפוזיציה?
1. קנה אופציית CALL.
2. קנה נכס בסיס באשראי וקנה אופ' PUT.
3. קנה חוזה עתידי / סינטטי וקנה אופ' PUT.
4. קנה אופ' 001 C באשראי וקנה אופ' PUT.
**ניתן לרכוש את סעיפים 2 ו-4 ללא אשראי, אך כדי להשיג תוצאה דומה
צריך יהיה להוסיף את הריבית על ההון העצמי בגובה סכום המנוף לסעיף 1 ו-3.

סוג המשקיעים המתאימים הינו משקיע אופטימי הצופה נכס מוביל עולה. בנוסף,ישנה אפשרות גם למשקיע נכס מוביל הצפוי להגדיל תנודתיותו העתידית. ׁ

- נגזרים:
דלתא: חיובית. ווגא: חיובית. טטה: שלילית. גאמא: חיובית. רו: חיובי.

- אפיון פונקצית הרווחים וההפסדים:
הרווח גדל ככל שנכס הבסיס במועד המימוש גבוה יותר. נקודת האיזון היא נק' A - מחיר המימוש בתוספת הפרמיה ששולמה. ההפסד מוגבל לגובה הפרמיה בלבד. הא מתממש במידה והנכס המוביל נמוך ממחיר המימוש בפקיעה.

ככל שמשקיע יקנה אופציה במחיר מימוש נמוך יותר (בתוך לכסף) הרי שיקבל אופציה בעלת דלתא גבוהה יותר המגיבה בחוזקה לתנודה בנכס הבסיס. לעומת זאת, במידה ויקנה אופציה במחיר מימוש גבוה יותר (מחוץ לכסף) יקבל מנוף על ההון העצמי גדול יותר (אומגה) בהנחת סטיית תקן קבועה (כמובן שיקנה המשקיע יותר אופציות על הון עצמי נתון).

ניתן לראות כי ככל שהאופציה עמוקה ויקרה יותר - כך יתקבל מחיר קניה אפקטיבי נמוך יותר בסיכון הון גבוה יותר ולהיפך. המשקיע הסולידי יקנה אופציה בתוך הכסף כאלטרנטיבה לקניית הנכס המסוכן (תוך שהוא מפנה את הונו לריבית חסרת הסיכון). כאשר הוא רוצה להיחשף בצורה אגרסיבית למחיר נכס הבסיס, ומחוץ לכסף עת הוא מחפש השקעה דפנסיבית יותר (ההבחנה היא במספר אופציות זהה בשני המקרים).

המשקיע הספקולנט יקנה (בצורה הפוכה) אופציה בתוך הכסף בזמנים בהם הוא רוצה להיחשף בצורה סולידית יחסית ומספר של אופציות מחוץ לכסף כאשר הוא רוצה להגדיל את חשיפתו על הון עצמי נתון.

- הדלתא נותנת שני פרמטרים חשובים מאוד למשקיע:
1. כמה יעלה מחיר האופציה (פרמיה) בש' , בעליית נקודה אחת במחיר נכס הבסיס (בהנחת זמן, ריבית, IV, קבועים), כך שיוכל להעריך את רווחיו בטווח הקצר (או הפסדיו במקרה הפוך).
2. כמה יעלה מחיר אופציית CALL באופן יחסי לעליית נכס הבסיס (באחוזים). בנקודה זו יעשה המשקיע הסולידי שימוש בדלתא בבואו לקנות חשיפה לנכס המוביל מבלי לקנותו בפועל, תוך שהוא מפנה את ההון העצמי לנכס חסר סיכון.

במידה והמשקיע קנה אופציה בעלת דלתא 80%, הרי שכל עלייה בנכס הבסיס תתורגם לעלייה של 80% בתיק הממונף (ראה דיון בגאמא) מתוך 100% עלייה בנכס המסוכן (בעל סטיית התקן), ולהפך (דוג': המניה עלתה ב-2% והתיק הסולידי ב-80%*2%=1.6%).
***הדלתא נותנת גם את הסתברות האופציה לפקוע בתוך הכסף לפי התפלגות נורמלית ובסטיית התקן הגלומה.

- יתרון הגאמא:
שני סוגי משקיעים, זה שישתמש באופציית CALL כמנוף סולידי מול הנכס המסוכן (קניה ממונפת והפקדת ההון במכשירים קצרים חסרי סיכון), וספקולנט שישתמש באופציית CALL כהגדלת החשיפה לנכס המסוכן מעבר להון העצמי, ייהנו מ" אפקט הגאמא ".

אפקט אשר מגדיל את החשיפה במונחי נכס הבסיס ככל שיעלה נכס הבסיס, מכניס את המשקיעים "אוטומטית" לתוך הנכס (יגדיל את הדלתא), ויוציא את המשקיעים החוצה במונחי נכס הבסיס ככל שירד מחיר הנכס - כלומר יקטין את הדלתא (ללא עמלות ובצורה רציפה). פעילות הגאמא תהיה אינטנסיבית מאוד באזור הכסף ותיחלש ככל שהאופציה תתרחק מן הכסף, (המשקיע יסבול אם מחיר הנכס לא ישתנה והזמן יתקצר).

הגרפים מעלה מראה את השינויים בדלתא ובגאמא כפונקציה של הספוט וימים לפידיון.

- אפקט הווגא:
כבר מהסעיף הקודם ניתן להבין כי המשקיע ייהנה ככל שתיגדל תנודתיותו של הנכס המוביל. האפקט הינו אפקט ההתרחקות מהכסף שפועל מנקודה מסויימת, לטובת הקונה בלבד. בטווח הקצר, יכול המשקיע ליהנות מעלייה גדולה מזו שציפה (במונחי דלתא מנוכה טטה) בנכס הבסיס - וזו בגלל שקיבל עוד כמה נקודות ווגא. במידה דומה יכול המשקיע להתאכזב ממקרה הפוך. רווחיו יגדלו ככל שהאופציות יגלמו תנודתיות גדולה יותר.

בגרפים המצורפים ניתן לראות עלייה וירידה בסטיית התקן כפונקציה של ימים ומחיר ספוט, גרף עליון בעליית סטיית תקן וגרף תחתון בירידת סטיית תקן. אפקט זה פועל בעוצמה גדולה ביותר כאשר האופציה נמצאת קרוב לכסף ונחלש ככל שהאופציה נכנסת לכסף או יוצאת ממנו.

- אפקט הטטה:
גורם המנוף, האשראי הגלום באופציה והמגיע ברמת הפרמיה גורמים לאופציה לאבד מערכה ככל שמתקצר זמן המימוש. לכן יצפה המשקיע לעלייה בטווח קצר ביותר במחיר הנכס המוביל. אפקט זה ילך יצבור תאוצה ככול שנתקרב ליום הפקיעה.


- ריבית:
ככל שתעלה הריבית חסרת הסיכון לטווח קצר - כך תעלה פרמיית הסיכון באופציית ה-CALL. שכן המשקיע ישלם סכום עתידי שהערך הנוכחי שלו ירד ככל שתעלה הריבית. לכן יהיה מוכן לשלם יותר בפרמית הסיכון בזמן אפס, ולהיפך.
***ראה דיון מעמיק באסטרטגיה 90/10.

- אפשרויות ארבטרז':
C+RS=S+P
C=F+P
1C+P=C+RS

מקרא:
C=CALL
P=PUT
F=FUTURE
S=מניה
RS= ריבית

טיפ:
- כאשר המשקיע מאמין בשוק תנודתי, הוא יעדיף לקנות שתי אופציות CALL באזור הכסף בעלות דלתא 50% על קניית המניה עצמה (המשקיע יוכל לאפס דלתא כאשר תהיה תנודה גדולה במחיר נכס הבסיס).
- המשקיע המתוחכם יעדיף לקנות אופציה עמוקה בכסף ונכס חסר סיכון על פני קניית המניה עצמה בתקופה בה השוק עצבני.
- ככל שעקום סטיות התקן מחודד יותר (סקיו חד) - מחירי המימוש הנמוכים נסחרים בסטיות תקן גלומות גבוהות מהותית מסטיות התקן הגלומות במחירי המימוש הגבוהים. ישנה כדאיות לצאת יותר מחוץ לכסף, ולהיפך.

לזירה של זיו פניני במגזין שוק ההון של מגדל
תגובות לכתבה(12):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 8.
  תשובות...
  ז. פ 28/11/2012 17:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  3,4 - תודה רבה, היו סובלניים ולאט לאט נסקור ונעבור על מספר רב של אסטרטגיות. 5,5.1,5.2....כסף לא אמיתי...? מאיפה זה מגיע?- זה חדש... 6,7 - אופציה מעניינת שנוצרה כדי לאפשר דימוי של לונג או שורט נכס הבסיס כולל תזרים המזומניםוללא השאלות בכל רגע ורגע. זה נכון שאינה סחירה מאוד אך ניתן לבצע עסקה בכל רגע ורגע בשוויה ההוגן.. עוד מעט נגיע גם לאסטרטגיות אלו...מק"מ סינטטי לונג/שורט,
  סגור
 • 7.
  מה עושים עם האופ הזו בכלל? (ל"ת)
  משה 28/11/2012 16:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 6.
  c001 לעתים קרובות בלתי סחירה
  אמיר 28/11/2012 15:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יש הרבה ימים שהאופציה הזאת בלתי סחירה, כלומר אי אפשר למכור אותה, אלא רק בהפסד רציני... רואים את זה בנתונים ההיסטוריים שלה.
  סגור
 • 5.
  כמו בשיעורים ככה גם כאן: הרבה גרפים אפס הבנה פרקטית
  שחר בנאי 28/11/2012 09:07
  הגב לתגובה זו
  0 1
  ככה זה שלא סוחרים בכסף אמיתי מתלמיד שלך שמאוד התאכזב לגלות במציאות את רמת ההבנה שלך
  סגור
 • הגזמת. פרקטיות תלויה בעיני המתלמד. (ל"ת)
  תלמיד שלו בעבר 28/11/2012 10:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • הצחקתם שניכם!! - ובגדול. (ל"ת)
  צוחק 28/11/2012 12:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • מהגרפים רואים ברור שיש ארביטראז' (ל"ת)
  אז ישר ביצעתי ארגז 28/11/2012 13:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  תודה. פרוייקט מבורך. (ל"ת)
  אבי כ 27/11/2012 16:32
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 3.
  פניני - אל תתרגז אנא פרסם את האסטרטגיות!
  אמיר וייס 27/11/2012 16:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לאנשים אין סבלנות ואין להם רצון להוקיר תודה. אגב אמרת שתפרסם כל שבוע 2.... הצעת יעול: אולי תתחיל מהאסטרטגיות המורכבות יותר ואט אט רד אל הפשוטות - כך לא יאבדו אותך חסרי הסבלנות.
  סגור
 • 2.
  תשובות
  ז.פ 27/11/2012 16:02
  הגב לתגובה זו
  4 2
  1. תודה על הביקורת! 2. יתפסמו כאן בעתיד כ 40 אסטרטגיות - השתדל להעזר בסבלנות בכל עשרת האסטרטגיות הראשונות... 3. מקווה שאחרי המצב ישתפר...(לא יכול להבטיח) 4. תודה על הביקורת אמרתי?
  סגור
 • דורות חדשים ללא ערך
  mio.my.mio 31/01/2013 19:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זיו, רוצה להודות שאתה מעביר בחינם את החומר שלך שוב, כמו לפני 6-7 שנים.
  סגור
 • 1.
  האסטרטגיות הבנאליות האלו משעממות, תחת.
  כנס 27/11/2012 15:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  (תודה) מהתמונות שלך שמציפות את האתר... נראה שרזית ? הכצעקת ?
  סגור