יוסי אבו: "אנו מצויים בעיצומה של בחינה ואנליזה של פוטנציאל הנפט"

מחר תתקיים וועידת הגז-נפט של Bizportal. כל בכירי הענף יהיו על הבמה. "תחום האקספלורציה בישראל טרם מיצה את הפוטנציאל"
 |  (4)
יוסי אבו
"קיימת חשיבות עליונה לפעול במשותף, הממשלה והיזמים, כדי להבטיח שעד 2016 תוקם תשתית נוספת להולכת גז למשק הישראלי", כך אומר היום יוסי אבו מנכ"ל דלק קידוחים בריאיון ל-Bizportal. לדבריו, "הכול נמצא בידיים של ממשלת ישראל. ללא מנהיגות, משילות ויכולת קבלת החלטות שייצרו את הוודאות הרגולטורית הנדרשת להשקעה, יסבול המשק בעתיד ממחסור בגז טבעי".

יוסי אבו יהיה על הבמה בועידת G&O Israel שיתקיים ע"י Bizportal בשיתוף 'מידע כנסים' ב-19 בנובמבר במלון דויד אינטרקונטיננטל בתל אביב. להרשמה לועידה - לחצו כאן

בריאיון מתייחס אבו למספר נושאים נוספים בתחום הנפט והגז ובהם כישלון הקידוחים ב'מירה' ו'שרה', פוטנציאל לתגליות עתידיות, השינויים הרגולטוריים וקידוחי הנפט.

עושה רושם שכישלון הקידוחים במירה ושרה הוציא את האוויר מתעשיית חיפושי הגז והנפט - איך אתם מנתחים את ההשפעות?

"תחום האקספלורציה בישראל טרם מיצה את הפוטנציאל הגלום בו. הפוטנציאל לתגליות נוספות של גז טבעי ונפט ב"אוף שור" בישראל הוא משמעותי. למרות הכישלון בשרה ומירה, יש עוד מספר לא מבוטל של רישיונות עם פוטנציאל מרשים, כאשר גם אנחנו בדלק קידוחים ואבנר עתידים להמשיך בתנופת הפיתוח במהלך השנים הקרובות, ורק לאחרונה קיבלנו דוח משאבים מאד מעודד לגבי מאגר "כריש".

"חייבים להבין שבתחום הזה תמיד קיים סיכון שקידוח כזה או אחר לא יעלה יפה, אך פוטנציאל הגז הטבעי באגן הים תיכון כבר הוכח, ולפנינו משימה בעלת חשיבות אסטרטגית למדינת ישראל - לממש את פוטנציאל תגליות הגז והנפט באגן הלבנט. אני מקווה שכבר בשנים הקרובות נחזה בעוד גילויים משמעותיים".

האם אתה רואה פוטנציאל לתגליות נוספות גם מעבר לחולות תמר?

"בהחלט כן. קידוח שמשון, על אף שמדובר בתגלית קטנה יחסית של גז טבעי, פתח בפני המשק הישראלי קונספט חדש של אקספלורציה שאיננו חולות תמר , ולאור הצלחת הקידוח, אנו ובעלי רישיונות אחרים מחויבים לבצע אנליזה לשם בחינת קיומו של הקונספט גם ברישיונות נוספים".

הודעות רשות החשמל והממונה על ההגבלים הוכיחו עוד פעם את הקושי בפיתוח המאגרים כשברקע רגולציה שלא מפסיקה להשתנות. איך מתמודדים עם זה?

"פיתוח המאגרים מצריך השקעות של מיליארדי דולרים, והתנאי הבסיסי לקידום הפיתוח הוא וודאות. משקיעים זרים וחברות בינ"ל בעלות ידע וניסיון לא ישקיעו בישראל ללא קיום תנאי וודאות בסיסיים והבטחה שהרגולציה לא תמשיך להשתנות על בסיס שבועי. הרגולטורים בישראל כבר גרמו נזק של עשרות מיליארדי שקלים לאזרחי ישראל עת עיכבו את פיתוח מאגר תמר וכעת לאור מצבה של חברת החשמל, אנו רואים שהנזק אף עשוי להיות גדול יותר. אסור שאותה גישה תגרום נזק גדול יותר לאזרחי ישראל בעתיד, על ידי התנהלות דומה ביחס לפיתוח מאגרים נוספים".

חזרה לקידוחי הנפט: נובל הציגה ניתוח מחודש של פוטנציאל הנפט באזור, ולהערכתה הוכפל הסיכוי למציאת נפט באגן הלבנט. מתי נראה נפט "כחול-לבן"?

"נובל צברה ידע וניסיון עצום בקריאת הגיאולוגיה של הלבנט, אנו מצויים בעיצומה של בחינה ואנליזה של פוטנציאל הנפט, בין היתר בהתבסס על נתונים שנאספו מקידוח "לוויתן 1" וקידוחים נוספים. לאחר שנסיים את עבודת המחקר, נפרסם את תוצאותיו בהתאם למתודולוגיה המתחייבת על פי הנחיות ".
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  היזדמנות עד היום גופה !
  חוזה הנפט 19/09/2018 16:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מצחיק אבל זה היה נכון אם היו קודחים אבל עד היום לא קדחו מי מפריע להם למשוך זמן ולהישתלט על המניות ?
  סגור
 • 2.
  אני מעדיף את הזדמנות ,אולי הרציו הבאה ,יש סיכוי ,אים
  בא 18/11/2012 16:59
  הגב לתגובה זו
  4 0
  המקרו לא יטרוף את הקלפים .
  סגור
 • מה זה "הרציו הבאה"? רציו בינתיים לא נתנה כלום.... (ל"ת)
  meh 19/09/2018 18:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  מנופים פיננסים טובה משמן .בתחתית
  מיקי 18/11/2012 15:16
  הגב לתגובה זו
  1 1
  מושקעת בשמן וזולה
  סגור