ועד עובדי הבורסה לני"ע הכריז הבוקר על שביתת מחאה

במסגרת המו"מ לסיום סכסוך העבודה שהוכרז בספטמבר, בוועד טוענים כי הנהלת הבורסה מנהלת "הצגה של הידברות" וכי המגעים הגיעו למבוי סתום
 |  (1)
איתי בן זאב, צילום: קובי קנטור
ועד עובדי הבורסה לני"ע בת"א הכריז הבוקר (ב') על שביתת מחאה, במסגרתה עובדי הבורסה לא יעבדו שעות נוספות ולא יקיימו משמרות ערב ולילה. במסגרת המו"מ לסיום סכסוך העבודה שהוכרז בספטמבר, בוועד טוענים כי הנהלת הבורסה מנהלת "הצגה של הידברות" וכי המגעים הגיעו למבוי סתום. הוועד ישמש כוועדת חריגים ויש להפנות עבודות תחזוקה, שדרוגים ותיקון תקלות לאישור הוועדה.
בהודעה שהוציאו הבוקר ועד עובדי הבורסה לעובדים, הוכרז על השביתה. תוכן המכתב לפניכם:
לאחר שמנכ"ל הבורסה לא הצליח לשכנע את בית הדין לתת צווי מניעה נגד סכסוך העבודה שהוכרז, ולאחר שהשופט בבית הדין לעבודה הבהיר למנכ"ל שיש לשבת עם הוועד, ולא ניתן להתחמק מהחובה לקיים משא ומתן, התקיימו בחודשים האחרונים ישיבות אותן התעקשה ההנהלה לכנות ישיבות "הידברות" ולא ישיבות מו"מ. אך כבר מהישיבה הראשונה סירב המנכ"ל לשבת עמנו, ושלח נציגים מטעמו.
לצערנו, הישיבות שהתקיימו הגיעו למבוי סתום, כאשר כל מטרתן היתה לקיים הצגה של "הידברות". לאורך כל הדרך, פועל המנכ"ל באופן חד-צדדי, ומציג עובדות גמורות, רק לאחר מעשה, באופן שאינו מתיר כל מקום לדיון ענייני.
משבוע לשבוע חלה הסלמה ביחסים שבין העובדים להנהלה. ההנהלה שכחה כי אנו עובדים כולנו במקום עבודה מאורגן, מזה עשרות שנים וכל ניסיונות ההנהלה לשנות את מארג יחסי העבודה, לא יועילו לה. ואם זה לא הכל, הרי שבשבועות האחרונים אנו עדים לתופעה חדשה גורמים מטעם ההנהלה פונים לעובדים בתרעומת על כך ששוחחו עם הוועד.
אנו מבקשים להביא לידיעתכם שלא רק שאין איסור לשוחח עם הוועד, אלא שאנו מתריעים בפני ההנהלה ככל שפניות אלו תישננה, הוועד יורה לעובדים שלא לענות להנהלה ולא לשתף עמה פעולה. אין גבול לחוצפה! הגיעה העת להבהיר לכל צמרת ההנהלה של הבורסה כי הכח הארגוני שלנו וההסכמים הקיבוציים המחייבים אינם ניתנים לביטול במחי-יד, ואנו לא ניתן לבטל אותם. תואיל ההנהלה ותכבד הסכמים קיבוציים ותחדל מניסיונותיה הנואשים להתנהל כמו בחברה בה כולם מועסקים בחוזה אישי ונתונים לפחדים מפני ההנהלה.
להזכירכם, המאבק הנוכחי החל בעקבות דרישתנו להגברת הבטחון התעסוקתי, לאחר שהבורסה עברה, למעשה, לידיים זרות. הבורסה הפסיקה להיות ישראלית ומניותיה מוחזקות ע"י חברות זרות, שכל יעדן להגדיל את הרווחים שלהן, בין היתר, על חשבון הוצאת פעילויות ליבה. ככל שלא נתגבר את הבטחון התעסוקתי נמצא את עצמנו בבורסה שפעילויות הליבה שלה מבוצעות ע"י מיקור חוץ וגורמי חוץ.
ההתנהלות הזו של הוצאת פעילות ליבה החוצה, נלווית לאחרונה למהלכים שמאלצים אותנו לפנות, פעם אחר פעם, להליכים משפטיים. כך למשל, כשהחליטה ההנהלה כי יש לקזז ממשכורות העובדים את הוצאות הליסינג ששולמו להם "ביתר" בעקבות "טעויות", ונמנעה מלקיים דיון ענייני בשאלה האם קיימת הצדקה לקיזוז, נאלצנו לפנות לבית הדין לעבודה כדי למנוע מהלך חד צדדי שפוגע בעובדים.
דוגמא נוספת להתנהלות הכוחנית היא הוצאת חישובים פיננסיים למיקור חוץ עובדה שמאלצת אותנו לפנות היום לבית הדין לעבודה. עיוות מקומם נוסף ביחסה של ההנהלה, מתבטא בחוסר רצונה לקיים עם הוועד דיון ענייני בערעורים על תהליך הקידומים. ההנהלה מנסה למנוע דיון ענייני בערעורים אלה, תוך שהיא מכתיבה לחץ זמנים בלתי סביר. שוב, אנו מוצאים עצמנו נדרשים לשמור על זכויותינו מכח הסכמים קיבוציים ולפנות לבית הדין בעניין זה.
אנו מוצאים עצמנו מצד אחד מתמודדים עם הנהלה שפועלת באופן חד-צדדי ומאלצת אותנו לפנות לבית הדין בעניינים שונים, ומצד שני ישיבות "הידברות" שלא הובילו אותנו לשום מקום. להיפך - המנכ"ל העלה דרישות בלתי סבירות כתנאי לדיון על הארכת הביטחון התעסוקתי, ומשכך - לא נותרה בידינו הברירה, אלא לבטל היום את השעות הנוספות ועבודות ערב/לילה, כמחאה על כך. הוועד משמש כוועדת חריגים ויש להפנות עבודות תחזוקה, שדרוגים ותיקון תקלות לאישור הוועדה.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  חוצפנים להעיף את כולם הביתה
  נ.ש. 18/02/2019 12:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  רק צרות הם מביאים. דרשו הסכמים וקיבלו יותר ממה שהם דרשו בתמורה להבטחה לא לעשות בעיות ולא להוסיף דרישות ועכשיו הם משנים את זה. אסור להם לפי ההסכם שהם חתמו לעשות את זה.
  סגור