לקראת פתיחת השבוע בוול סטריט: המשבר בטורקיה במוקד

המשבר הטורקי עלול להוביל למגמה שלילית באירופה; מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין מחריפה עם מכסים חדשים ואיומים מצד שני הצדדים; ולאן הולך מחיר הנפט?
 | 
שוורים ודובים, צילום: Istock
שבוע המסחר בוול סטריט יפתח מחר, כאשר ברקע מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין צפויה להמשיך לרכז עניין, כמו גם המשבר בטורקיה והשפעתו על הבנקים והחברות האירופאיות החשופות למתרחש במדינה.
יניב חברון, אסטרטג ראשי בבית ההשקעות אלומות: "מלחמות סחר או מלחמות כלכליות, אינן מקרה נדיר, בטח שלא עבור כלכלת ארה"ב שנהגה להשתמש בכלים אלו לא פעם מול שותפות הסחר שלה כדי להשיג יתרון כלכלי, לשפר את מצבה או סתם כי היא יכלה להרשות זאת לעצמה. 
"לעיתים זה נגמר בהסכמים טובים לשתי הכלכלות כמו ב-1981 עם יפן, לעיתים זה פשוט עבר עם הזמן כמו משבר העצים עם קנדה ב-1982 ולעיתים זה הפך משברים לחמורים הרבה יותר כמו ב-1929 כאשר ארה"ב הכריזה מלחמת סחר על קנדה, איטליה ספרד ושוויץ שהובילה לקריסת הייצוא והייבוא ביותר מ60%. עם זאת, הפעם זה נראה הרבה יותר סבוך, עם הרבה יותר מעורבים, עם הרבה יותר אינטרסים, עם הרבה יותר מזימות, עם הרבה יותר בריתות, עם הרבה כלי מלחמה"
ההתפתחויות בשוק המט"ח הטורקי צפויות להמשיך לרכז עניין השבוע, כאשר המשך הדרדרות של הלירה, עשוי להוביל ל"ריצה על הבנקים", וזאת כאשר אנשים מבקשים לפדות את כספם, הבנקים סוגרים את שעריהם והמערכת הפיננסית מתקרבת לקריסה. בנוסף, קיימת אפשרות של העלאת ריבית מסיבית של הבנק המרכזי שיתכן שתוביל לרגיעה זמנית.
 
בסין יתפרסמו נתוני ייצור ומכירות קמעונאיות – המשקיעים יחפשו סימנים נוספים להשפעות מלחמת הסחר. אבל עם כל הכבוד לנתונים הכלכליים, המשקיעים יהיו קשובים יותר לרחשי הממשל בסין לביקורות ולמסרים/ פעולות מול ארה"ב. 
באירופה, עיני המשקיעים תהיינה מופנות השבוע למשבר הטורקי ולחשיפת הבנקים והחברות האירופאיות למתרחש, וזאת כאשר הדרדרות נוספת במערכת הפיננסית בטורקיה עלולה להפוך למגמה שלילית הרבה יותר באירופה. תשואות האג"ח בגרמניה ירדו בשבוע החולף בחזרה לרמה של 0.32% בעקבות החשש מהחשיפה והבנקים באירופה איבדו 3.5%. נציין כי הבנקים בספרד חשופים ביותר מ-83 מיליארד אירו להלוואות במדינה, בצרפת נושק ל-40 מיליארד, ובאיטליה באזור ה-18 מיליארד.
 
במקביל, המשבר בטורקיה נותן אותותיו גם על מחירי הנפט, וזאת מכיוון שטורקיה היא הקניינית מספר 2 של גז ונפט מאיראן. מחירי הנפט עלו מעט ביום שישי אבל את המגמה מכתיבה כרגע מלחמת הסחר שמתפשטת בינתיים לאזורים ומדינות נוספות ומאיימת לפגוע בביקושים. המשבר באיראן עשוי להזניק את הנפט למעלה, בעוד שמלחמת הסחר שמסתבכת עשויה לפגוע בביקושים ולהנחית את המחיר.
יניב חברון: "אחרי עונת הדו"חות המצוינת, ועם הסתבכות והתרחבות של מלחמת הסחר, קשה לראות מה יעודד את המשקיעים בתקופה הקרובה להגדיל את רמת הסיכון בתיקים. זמן טוב להוריד את רמת הסיכון בתיקים או להגדיל את ההגנות.פגיעה בשווקים נותנת עדיפות לשוק האמריקאי, למרות רמת התמחור הגבוה שלו. העמידות של החברות והתחזקות של הדולר עשויות להקנות יתרון על פני אחזקות של מניות באירופה ואסיה".
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה