בנק ישראל הותיר את הריבית לחודש אפריל ללא שינוי - 0.1%

"סביבת האינפלציה מוסיפה להיות נמוכה"; "הנתונים משוק הדיור ממשיכים להצביע על האטה בפעילות"
 |  (4)
קרנית פלוג, צילום: דוברות בנק ישראל
בנק ישראל, בראשות קרנית פלוג הודיע היום (ב') כי הוועדה המוניטרית החליטה להותיר את הריבית במשק ללא שינוי ברמה של 0.1%. ב-2018 צפוי התוצר המקומי הגולמי לצמוח ב-3.4% וב-2019 הוא צפוי לצמוח ב-3.5%. האינפלציה בשנה הקרובה צפויה לעמוד על 1.1%. הריבית המוניטרית צפויה להישאר ברמתה הנוכחית בשני הרבעונים הקרובים ולעלות ל-0.25% ברבעון האחרון.
הריבית
בבנק ישראל מסבירים כי בין המניעים להחלטת הריבית נמנים, סביבת האינפלציה אשר מוסיפה להיות נמוכה מהיעד, אם כי ממשיכה להסתמן בה עלייה מסויימת. בפברואר ובמרץ המדד עלה בשיעור מעט גבוה מהחזוי, אך הציפיות ומרבית התחזיות לשנה נמוכות מהיעד, בעוד הציפיות לטווחים הבינוניים והארוכים מעוגנות בתוכו.
הנתונים משוק הדיור ממשיכים להצביע על האטה בפעילות, נמשכת הירידה במספר העסקאות ובחמשת החודשים האחרונים ירדו מחירי הדירות ב-2.4%. במקביל נרשמה ירידה משמעותית בהתחלות הבנייה.
על פי האינדיקטורים לפעילות מעריכים בבנק ישראל שברבעון הראשון המשק המשיך לצמוח בקצב נאה, וייתכן שאף בקצב גבוה מהפוטנציאלי. היצוא צמח בהובלת יצוא השירותים. שוק העבודה מוסיף להיות הדוק ונמשכת מגמת הירידה בשיעור האבטלה. השכר הוסיף לעלות אם כי קצב עלייתו נמוך מבעבר.
הנתונים והתחזיות לגבי הכלכלה העולמית מצביעים על התבססות השיפור, מעריכים בבנק ישראל, אך מסתמנת ירידה במומנטום וגוברים הסיכונים להמשך הצמיחה: התגברו החששות ל"מלחמת סחר" וגברו הסיכונים הגיאו-פוליטיים, מציינים בבנק ישראל, בנוסף ה-Fed העלה את הריבית (כצפוי), וצפוי להעלות אותה עוד פעמיים השנה.
בבחינת שער החליפין מאז החלטת הריבית האחרונה לא חל שינוי משמעותי: בתחילת התקופה התחזק השקל בכ-2% במונחי השער הנומינלי האפקטיבי, ולאחר מכן חל פיחות בשיעור דומה, מציינים בבנק ישראל.
הפעילות הריאלית בישראל
ההתפתחויות הריאליות ב-2018 וב-2019 אינה שונה משמעותית מהערכות בנק ישראל בתחזית הקודמת. ההשקעה בנכסים קבועים צפויה לצמוח ב-2018 ב-3.0% מפני שההשקעה בבנייה למגורים האטה: התחלות הבנייה ב-2017 עמדו על רמה נמוכה יחסית; ההשקעות צפויות להתרחב בשנת 2019 על רקע כמה השקעות גדולות (מוטות יבוא) בענפי המשק.
היצוא צפוי להמשיך להתרחב, בין היתר מפני שצפוי כי הסחר העולמי יוסיף להתאושש וכי כמה השקעות בענפי המשק יבשילו. בינואר 2019 צפויים שינויים במיסוי על כלי רכב ובבנק ישראל מעריכים כי בדומה להתפתחות שנצפתה בשנים קודמות, הם יובילו לכך שרכישות כלי רכב יוקדמו לסוף 2018 באופן אשר יתבטא בנתוני הצמיחה בשנה זו.
האינפלציה
לפי תחזית בנק ישראל תעמוד האינפלציה ב-2018 על 1.1%, וב-2019 היא תעמוד על 1.4%, באופן המשקף את ההערכה שהאינפלציה תעלה במתינות לכיוון מרכז תחום היעד (1.5%). בבנק ישראל מעריכים כי התרומה העיקרית תנבע מעליות שכר כתוצאה מכך ששוק העבודה הדוק. מנגד, המשך התגברותה של התחרות במשק והצעדים שהממשלה נוקטת כדי להוזיל את יוקר המחיה צפויים להמשיך למתן את האינפלציה.
מחירי השירותים והמוצרים הבלתי סחירים צפויים להמשיך לתרום לאינפלציה תרומה חיובית, וסעיף שכר הדירה צפוי לבלוט בתרומתו אף שקצב עלייתו התמתן בחודשים האחרונים. קצב עלייתם של מחירי המוצרים הסחירים צפוי לעלות עקב עליית האינפלציה בעולם, ובפרט עקב העלייה במחירי האנרגיה, וזאת בהנחה ששער החליפין של השקל ייוותר יציב יחסית, אולם בבנק ישראל צופים כי ימתנו אותו מגמות ארוכות טווח במחירי המוצרים הסחירים ותהליכים מבניים (כגון התפתחות המסחר באינטרנט), תהליכים שצפויים להמשיך לקבל תמיכה גם מצעדי הממשלה.
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  תעלי ריבית יבת #### .
  תעלי כבר יבת **** 24/04/2018 00:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מפחדת להעלות ריבית כמו הזבל סנטלי פישר.. את בדיוק כמוהו.. נבלה
  סגור
 • 3.
  הנבלה מפחדת לעלות ריבית (ל"ת)
  שלום 16/04/2018 18:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  משוגעת (ל"ת)
  עמי 16/04/2018 18:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  שוב עוד מקל ששמה פלוג בגלגלי הורדת מחירי הדיור (ל"ת)
  ישראל ישראלי 16/04/2018 17:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור