החברה שהתחילה בהשקעות נדל"ן והפכה לחברת השקעות ביו

חתימה בחברת פורטפוליו על הסכם מסחור בעולם הרפואה. וכניסה להשקעה בחברת פורטפוליו עם לקוחות בינלאומיים כמו יבמ ומדטרוניק
 |  (2)
בורסה, צילום: Istock
בשבועות האחרונים חברת {מרחביה} דיווחה על רצף הודעות, כולל חתימה בחברת פורטפוליו על הסכם מסחור בעולם הרפואה, השלמת גיוסים ממשקיעים זרים בחברת פורטפוליו אחרת וחתימה על מזכר הבנות לכניסה להשקעה בחברת פורטפוליו נוספת עם לקוחות בינלאומיים כמו יבמ ומדטרוניק.
אולם, למרחביה יש סיפור לא סטנדרטי: החברה מרמת גן החלה את דרכה בכלל בתחום הנדל"ן, ובשנת 2014 החלה למקד את פעילותה העסקית בביצוע השקעות בחברות פורטפוליו בתחום מדעי החיים, תוך יציאה הדרגתית מתחום הנדל"ן. כיום, החברה מתמחה בהשקעות בחברות הזנק צעירות שמספקות פתרונות ומוצרים בתחום מדעי החיים, בין היתר, בשילוב קליבלנד קליניק, מוסד רפואי אמריקאי שנחשב לאחד המובילים בעולם.
חברות הפורטפוליו הקיימות של מרחביה כוללות בין היתר את CDx (קליבלנד דיאגנוסטיקס. מוחזקת 7.85%), המפתחת שיטה לא פולשנית לאבחון מוקדם של סרטן מסוגים שונים, באמצעות הזיהוי בבדיקת דם של שינויים במבנה הסמן הביולוגי החלבוני IsoPSA, המצביעים על הימצאות מחלה. חברת פורטפוליות אחרת של מרחביה, קארדיאק-סנס (CardiacSense. מוחזקת 7%), מפתחת מכשור לביש לאיתור הפרעות בקצב הלב, המבוסס על שילוב ייחודי של טכנולוגיות נושאות פטנטים שפיתחה החברה לקריאת אותות אופטיים ולחישת תנועה, לחץ, טמפרטורה ועוד - המקנה למוצר את אמינות באמצעות ביטול קריאת אותות שגויה.
 השבוע הודיעה מרחביה כי חתמה עם חברת Wellness Layers על מזכר הבנות להשקעה, במסגרתו תשקיע שם חצי מיליון דולר (במסגרת סיבוב השקעה של עד 1 מיליון דולר) כנגד הקצאת מניות בכורה למרחביה שיהוו כ-6.25% מ-Wellness Layers. שוק הרפואה הדיגיטלית אליו פונה וולנס, צפוי לעמוד על כ-379 מיליארד דולר בשנת 2024.
וולנס היא ספקית פתרונות רפואה דיגיטלית המאפשרת לארגונים בתחום הבריאות מעבר מהיר ויעיל ממתן שרותי רפואה מסורתיים ויקרים המבוססים על מפגש עם החולה, לרפואה דיגיטלית המאפשרת ניהול מרחוק והכוונה רציפה של מטופלים כרוניים, חולים לאחר שחרור מטיפול וניהול בריאות (Digital Therapeutics). הרציפות הטיפולית אשר הושגה באמצעות מערכות אלו מביאה לתוצאות מהפכניות עבור לקוחותWellness Layers הן במדדים רפואיים והן במדדים כלכליים. עם לקוחותיה הבולטים של החברה בארה״ב ניתן למנות את החברות IBM Watson, Vitality, American Heart Association וכן את ענקית הציוד הרפואי Medtronic.
דוגמא בולטת להצלחת החברה הן התוצאות הקליניות שהוצגו בפרויקט רפואה דיגיטלית (Digital Therapeutics) לחולי סוכרת בסיכון אשר בוצע באמצעות מערכות החברה על ידי ענקית הציוד הרפואי Medtronic ובשיתוף חברת IBM: מקרב 83% ממשתתפי התוכנית הושגה ירידה משמעותית של 2 נק׳ HbA1c אשר משמעותה שיפור דרמטי במדדי הבריאות של חולים אלו. מערכות החברה תומכות כיום בעשרות אלפי חולים בתחומים כגון סכרת, בריאות הלב, איידס, ניהול תרופתי מרחוק, שיקום בריאות עובדים, והורדת משקל.
 
לפני כשבועיים מרחביה הודיעה כי חברת הפורטפוליו CDX חתמה עם ג'נומיק-הלת' על הסכם מסחור ראשון בטכנולוגיה פורצת דרך וייחודית מסוגה בעולם המאפשרת לראשונה בעולם לאבחן בצורה מדוייקת קיומו של סרטן הערמונית מבדיקת דם פשוטה. סרטן הערמונית הוא גורם התמותה הסרטני הגבוה בארה"ב בקרב גברים, לאחר סרטן הריאות. מדי שנה נערכות כ-1.7 מיליון ביופסיות בארה"ב, כש-75% מבדיקות הביופסיה יוצאות שליליות או בסיכון נמוך לסרטן שדורש התערבות טיפולית. כל זאת גורם לנטל על המטופלים ועלויות מיותרות למערכת הבריאות.
חברת CDX פיתחה בדיקה חדשנית לא-פולשנית לאבחון מוקדם של סרטן ומחלות נוירודגנרטיביות. החברה הודיעה על חתימת הסכם מסחור עם ג'נומיק-הלת' (Genomic Health. נאסד"ק: GHDX) מארה"ב - הספקית המובילה בעולם בתחום הדיאגנוסטיקה המולקולרית הגנטית לאופטימיזציית טיפולי סרטן. ההסכם עם ג'נומיק-הלת' כולל השקעה של כ-2 מיליון דולר באג"ח המירה שיועברו בתשלום מיידי סך נוסף של כ-3 מיליון דולר באג"ח המירה ותשלום נוסף בסך של 5 מיליון דולר, כל זאת בסיום מוצלח של ניסוי המשך רב מוקדי שאמור להסתיים במהלך המחצית הראשונה של שנת 2018. בנוסף ישולמו תמלוגים וכן תשלומים נוספים שישולמו במהלך השנים הקרובות ע"פ יעדי קבלת שיפוי ביטוחי בארה"ב, יעדי מכירות שנתיים, וזכויות רישיון נוספות עתידיות. החתימה על ההסכם מעניקה לג'נומיק-הלת' רישיון בלעדי בארה"ב ובמרבית מדינות העולם לפיתוחה ומסחורה של IsoPSA, הבדיקה החדשנית שפיתחה CDX לאבחון מוקדם של סרטן הערמונית, אשר אינה מושפעת מגורמים חיצוניים שבדרך כלל משפיעים על בדיקות לאבחון סרטן.
 
מוקדם יותר השנה מרחביה דיווחה גם שחברת הפורטפוליו קרדיאק-סנס השלימה גיוס ממשקיע זר. קארדיאק-סנס מפתחת שעון לניטור מדדי גוף רפואיים, שמאפשר ניטור רציף ובלתי מוגבל בזמן של קצב הלב לצורך זיהוי הפרעות כמו פרפור פרוזדורים ודום לב, ברמת דיוק המקבילה לא.ק.ג. – הבדיקה המדויקת ביותר הקיימת כיום. השעון של החברה מבוסס על שילוב ייחודי של טכנולוגיות נושאות פטנטים שפיתחה, לקריאת אותות אופטיים ולחישת תנועה, לחץ, טמפרטורה ועוד – המקנה למוצר רמת דיוק גבוהה עקב ביטול קריאות שגויות. לקראת סוף 2017 גייסה החברה 750 אלף דולר ממשקיע פרטי לפי שווי של 12 מיליון דולר לפני הכסף, זאת לאחר שחודש לפני כן השקיעו בעלי המניות הקיימים בחברה לפי שווי של 10 מיליון דולר לפני הכסף וכחצי שנה לפני כן, השקיעה מרחביה לראשונה בחברה לפי שווי של 6 מיליון דולר. לפני כן, קארדיאק-סנס השלימה בהצלחה ניסויים קליניים בבני אדם בבית חולים איכילוב ב-2016, במסגרתם לבשו כ-20 מטופלים בעלי הפרעות לב את השעון באופן רציף, ודיוק המדידה שהתקבל היה באיכות הגבוהה ביותר בשוק, אשר מקבילה לאיכות ודיוק בדיקת א.ק.ג. מרחביה הודיעה כי בכוונת קארדיאק-סנס להשיק את המוצר שלה בשוק האמריקאי כבר במהלך הרבעון הרביעי של שנת 2018, כאשר השוק הניטור אליו היא פונה נאמד בכ-3 מיליארד דולר לשנה. עוד השנה, חתמה קארדיאק-סנס על הסכם עם ענקית הבריאות קליבלנד קליניק מארה"ב, לפיו קליבלנד קליניק תייעץ לחברה ותגבש עימה את אסטרטגיית השיווק והמכירות, ואת מדיניות השיפוי מחברות הביטוח בארה"ב.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  משקיעה בחברה שמתפתחת שעון שיש לו מתחרים
  cc 01/01/2018 15:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שמפגר אחרי השוק. והולך להילחם באפל... לא מראה שהם חכמים במיוחד בהשקעות שלהם
  סגור
 • 1.
  כנסוווווו לחברה הזאת היא מעולה ולא מכירים אותם בכלל
  תעשו בשכל 28/12/2017 15:38
  הגב לתגובה זו
  1 1
  לפני שמצייקר ואל תגידו לא ידעתי
  סגור