בנק ישראל: התנהלות בעייתית בבדיקה בפרשת קינן

בנק ישראל: "התהליך שביצע בנק הפועלים היה לא שקוף, ללא אתגור, בקרה ופיקוח מספקים. הבדיקה בוצעה באופן שאינו הולם את הוראות הפיקוח על הבנקים"
 |  (8)
ציון קינן, צילום: סיון פרג'
בהמשך לפרשת ההטרדה המינית של המנכ"ל לשעבר ציון קינן, בנק ישראל שבדק את המקרה מצא כי התנהלות בנק הפועלים במהלך בדיקת הפרשה הייתה בעייתית.
בנק ישראל: "התרשמנו שבמישור של החוק למניעת הטרדה מינית הבנק פעל כשורה. אולם, בדיקתנו העלתה כי התהליך שביצע הבנק היה לא שקוף, בקרה ,ללא אתגור ופיקוח מספקים; ובוצע באופן שאינו הולם את הוראות הפיקוח על הבנקים וכללי ממשל תאגידי תקין".
"התנהלות יו"ר הדירקטוריון לשעבר, יאיר סרוסי, משקפת טעות חמורה בשיקול הדעת והתנהלותו אינה עולה בקנה אחד עם הוראות ניהול בנקאי תקין ועם כחללי ממשל תאגידי תקין. בהחלטתו שלא לדווח לפיקוח על הבנקים פעל יו"ר הדירקטוריון לשעבר בניגוד לנדרש על פי נוהל בנקאי תקין ובניגוד למצופה ביחסים שבין יו"ר הדירקטוריוון לבין המפקח עליו."
להלן תגובת יאיר סרוסי, לשעבר יו"ר דירקטוריון בנק הפועלים, לדו"ח בנק ישראל: 
"נושא הטענה על ההטרדה טופל בקפדנות וברגישות תוך שנעזרתי ביועצים משפטיים ונועצתי עם יושבת ראש ועדת הביקורת. מתוך חשש ממשי להדלפת פרטי הבדיקה, פעלתי על בסיס ייעוץ משפטי על פיו אין לדווח על הנושא לדירקטוריון כל עוד לא התבררו העובדות וזאת בכדי למנוע פגיעה בצנעת הפרט של המתלוננת ושל המנכ"ל." 
"אבקש להדגיש כי הצטרפתי לבנק הפועלים שלוש שנים לאחר המקרה המדובר בקזחסטן וכי לא היה לי כל עניין אישי הנוגע למנכ"ל, שכבר הודיע קודם לכן על סיום תפקידו. פעלתי בעניין בתום לב ומתוך ראיית טובת הבנק לנגד עיניי."
"במסגרת תהליך הבדיקה, מונה שופט בכיר שהומלץ על ידי היועצים המשפטיים ונחשב למוביל בתחום יחסי עבודה. בנוסף, על ההסכם עם העובדת חתום היועץ המשפטי של הבנק שאף נתן חוות דעת על פיה ההסכם נעשה בסמכות ועל פי דין. בחוות דעת שהוגשה לבנק ישראל על-ידי פרופ' אוריאל פרוקצ'יה, מהמומחים המובילים בישראל לדיני החברות, נקבע כי פעלתי כראוי כאשר העדפתי את שמירת הדיסקרטיות המתחייבת לאור החוק למניעת הטרדה מינית על פני דיון בפורום תאגידי רחב, וזאת משום שמדובר בחוק ספציפי לנושא ההטרדות הגובר על הכלליות בחוק החברות."
"עוד ציין פרופ' פרוקצ'יה כי פעלתי נכון בעת מינוי בודק חיצוני וקבלת המלצותיו וכך גם בשלב בדיקת העובדות ולאחר שזה האחרון פסק כי לא התקיימה הטרדה. ביחס לאי דיווח לבנק ישראל, הרי שהבעתי התנצלות מידית באופן פומבי עם פרסום הנושא לאור מערכת היחסים הטובה שנבנתה במשך השנים עם בנק ישראל, וזאת למרות שלא היה מדובר בנושא שהיה יכול להשפיע באופן מהותי על יציבות הבנק. כזכור, שימשתי גם במשך ארבע שנים כנשיא איגוד הבנקים."
"אציין כי יזמתי פעמיים בשנים האחרונות ריענון נהלים בנושא הטרדות מיניות בבנק ופעלתי למצוא דרכים שיקלו על מתלוננות. במידה והייתי נשאר בתפקידי הייתי מוציא את הטיפול בתלונות על הטרדה מינית כנגד מנהלים בכירים לגורם חיצוני שיקבע בתהליך ידוע מראש. פרשתי מיד לאחר שהבנתי שהנושא הפך לכלי ניגוח שהוצא מהקשרו, נופח ונוצל לפגוע בי, דבר שעלול היה להביא לפגיעה נוספת בבנק."
"במהלך שבע וחצי שנות כהונתי כיו"ר הבנק, הבאתי לתוצאות שיא תוך שיתוף פעולה בין כל הגורמים בבנק. ערכתי שיפורים רבים בממשל התאגידי בבנק וקיבלתי מאות החלטות שרובן היו מוצלחות והביאו לפריחה של הבנק. תמיד פעלתי בשיתוף הדירקטוריון, ההנהלה והעובדים תוך שהייתי קשוב ונגיש לכל עובד ועובדת"
מבנק הפועלים נמסר: "הבנק מתכוון ללמוד את הדו"ח לעומק ולפעול לפי ההמלצות. הדו"ח קובע בבירור שבמישור של החוק להטרדה מינית, בנק הפועלים פעל כשורה. בנק ישראל לא מצא פסול בסעיפי הסודיות ובגובה התשלום ששולם לעובדת."
תגובות לכתבה(8):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 7.
  בנק הפועלים מסתיר תקיפה אלימה נגד קבלן שרות
  עובדת הנה"ר 28/12/2017 14:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בנק הפועלים מסתיר תקיפה אלימה נגד קבלן שרות
  סגור
 • 6.
  מספיק עם הקשקשת מסביב להטרדה
  יצחק 26/12/2017 17:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  את הציבור מעניין מצב העסקים של הבנק ולא איזה הטרדה
  סגור
 • 5.
  קרה לו מה שאסור שיקרה לאדם בחיים ,הוא הושחת . ולכן הוא
  בא 26/12/2017 17:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  נשמה אבודה .
  סגור
 • 4.
  מה יהיה מישהו יתן את הדין כנראה שצריך להעניש שם אחד או
  so 26/12/2017 17:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כמה
  סגור
 • 3.
  גם בשיכון ובינוי הייתה פרשה דומה שהושתקה (ל"ת)
  יואב 26/12/2017 16:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  להכריח אותם לתת ריבית נורמלית בפקדון
  YY92 26/12/2017 15:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זה ממש לא ייתכן הדבר הזה
  סגור
 • 1.
  זה מה שאמרתי לפני יומיים על המנכ"ל הנ"ל. מנצל את החלשים (ל"ת)
  byroni 26/12/2017 14:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • ציון קינן
  מורג 26/12/2017 15:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כל כלב מגיע יומו. בכלל הוא סוס מת שקיבל הוראות מפורשות להעלם מהשטח.
  סגור