מנהל התפעול של טבע: "המפעל בירושלים צריך להיסגר"

ועדת הכספים מקיימת כעת דיון בעניין משבר טבע: דוד לוסטיג בכיר בטבע: "לא רוצה להשלות אף אחד, היקף הפיטורים במעגל המשני - לא סגור"; עובדי טבע יפגינו ליד משרד ראש הממשלה

 |  (9)
עובדי טבע באשדוד, צילום: דוברות ההסתדרות
ועדת הכספים של הכנסת עורכת בשעה זו דיון בעניין המשבר בחברת טבע וזאת כאשר מאוחר יותר היום מנכ"ל טבע קאר שולץ צפוי להיפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שינסה למנוע את סגירת המפעל בירושלים ולמזער את מספר המפוטרים בישראל. כעת עולה השאלה, האם שולץ מגיע על מנת להקשיב או כדי להציב רשימת דרישות, כמו הטבות מס בנוסף לאלו שקיבלה טבע בגובה 22 מיליארד שקל לאורך השנים.
חברת הכנסת נחמיאס ורבין אמר בדיון בוועדת הכספים: "אני לא חושבת שצריך לפקח על שכר בחברות ציבוריות אבל כשהוצאות ההנהלה בטבע רק עולות מתחילת השנה למרות המשבר - זה מטלטל".
דוד לוסטיג מנהל תפעול טבע, השיב: "חד משמעית סדרי הגודל של הקיצוצים מתחילים בהוצאות הנהלה וכלליות ואחר כך העובדים. אני לא רוצה להשלות אף אחד - התמונה הריאלית היא שהמפעל בירושלים צריך להיסגר". בהקשר של מספר המפוטרים בישראל אמר לוסטיג: "לא יודע מה יהיה היקף הפיטורים במעגלים המשניים".
שר הכלכלה, אלי כהן (כולנו), אמר הבוקר ב"כאן" לפני הפגישה הצפויה עם שולץ: "יש לנו שתי מטרות עיקריות: למנוע את סגירת המפעל בירושלים, ולמזער את מספר המפוטרים ברחבי הארץ. אנחנו לא יודעים לבוא לתת הטבות בעניין שימור הקיים, אנו נותנים הטבות לגבי הגדלת המועסקים. טבע נמצאת במשבר עמוק עם נטל חוב מאד משמעותי ולכן היא חייבת לעבור התייעלות, ואנו חושבים שטבע צריכה להחריג את ישראל במהלכי ההתייעלות. טבע סוגרת 14 מפעלים בארה"ב, מצמצמת עוד מפעלים ברחבי העולם - באף מקום לא מתרגשים מזה. כלכלת ישראל חזקה ואינה תלויה באף מפעל".
שר הרווחה, חיים כץ (ליכוד), אמר בעניין סגירת המפעל בירושלים, כי "חוץ מלבקש יפה, אין לנו הרבה מה לעשות. אנחנו לא יכולים לכפות כלום על טבע, היא לא חברה ממשלתית. אבל לפי חוקי ה-OECD הקניין הרוחני של החברה צריך להישאר בארץ". נזכיר כי שולץ כבר הביע בשבוע שעבר נכונות להשאיר את המטה של טבע בישראל. למעשה הוא עשה זאת במכתב לראש הממשלה נתניהו שינסה למתן את הגזרה ולמנוע את סגירת המפעל בירושלים. שר הרווחה כץ מעריך כי אין סיבה לסגור את מפעל הטבליות בירושלים.
ובינתיים עובדי טבע ממשיכים במחאה. מפעלי טבע בישראל יהיה סגורים גם היום על רקע צעדי הפיטורים הצפויים. במקביל לפגישה המתוכננת של ראש הממשלה בנימין נתניהו עם מנכ"ל החברה קאר שולץ, היום תתקיים הפגנת ענק של כ-1,500 עובדי טבע, בני משפחותיהם ותומכים במאבק, מול משרד ראש הממשלה.
יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן: "בידי הממשלה והנהלת טבע, מונחת האחריות לגורל העובדים בחברה ולעתיד התעשייה המקומית. זו שעת מבחן לכל המשק הישראלי ועל הגורמים המעורבים להשקיע את מאמציהם על מנת להביא פתרון למשבר. המסר החשוב ביותר הוא שהפיטורים הם מוצא אחרון. הממשלה חייבת להחזיר את התקווה לעובדי טבע וכולנו מאוחדים מאחורי מאבקם החשוב – זהו מאבק של כל אזרחי ישראל על פניה החברתיים של המדינה".
 
 
תגובות לכתבה(9):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 8.
  המושחת מצא לו ספין אוף (ל"ת)
  מייק לבנובסקי, ר'ג 20/12/2017 08:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 7.
  איפה היית בענין המאות שפוטרו בחיפה (ל"ת)
  מק 19/12/2017 10:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 6.
  שר הרווחה היקר אתה בכלל מבין מה זה קניין רוחני? (ל"ת)
  lilimor 19/12/2017 10:47
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 5.
  הנהלת טבע מחוייבת כלפי בעלי המניות
  יאיר 19/12/2017 10:30
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כשהמדינה תוציא כסף מהכיס שלה - והטבות מס על רווחים זה בהחלט לא כסף שיוצא לה מהכיס - תהיה לה זכות להתערב בניהול הפנימי של החברה. עד אז - שבו בלול.
  סגור
 • 4.
  hanan
  hanan 19/12/2017 09:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כל העולם לא חילק לטבע 20 מיליארד ש"ח לכן לא מתרגשים גם
  סגור
 • 3.
  למה המדינה לא התנתה את ההטבות
  מנדי 19/12/2017 09:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אם מישהו במדינה היה קצת קצת קצת אכפת וקצת קצת היה מפעיל את הראש לפני שהוא מעניק לטבע מיליארדי שקלים היו כותבים עוד כמה שורות בחוזה ומעגנים את ההטבות בתנאי העסקה ופריון
  סגור
 • הטבה - טבע העסיקה ישראלים ולא הודים לא רק עובדים אלה
  סרגיי 19/12/2017 10:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כל השרשרת כמו אוכל בניה נופש.
  סגור
 • 2.
  במדינת הפופוליסטים ואנטי נתניהו כל סיבה למסיבה (ל"ת)
  אלי 19/12/2017 09:28
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 1.
  יפה שהוא מעריך.
  איתן 19/12/2017 08:50
  הגב לתגובה זו
  3 1
  איכשהו יש לי תחושה שהוא לא בדיוק הסתכל על דוחות לפני שהוא "העריך".. טבע לא היתה סוגרת מפעל רווחי. היא מקסימום היתה מוכרת אותו.
  סגור