האם גם הולמס פלייס תאכזב אחרי ההנפקה?

הולמס פלייס השלימה את השלב המוסדי אחרי שהפחיתה 30% משווי ההנפקה; גייסה בשלב זה 67 מיליון שקל
 |  (1)
הולמס פלייס, בקרית אונו, צילום: שי כהן
אחרי ששווי החברה ירד ב-30% לקראת ההנפקה ל-230 מיליון שקל, הצליחו החתמים לשווק את הסחורה – המשקיעים המוסדיים רכשו,  במסגרת הנפקה ראשונה לציבור (IPO),  מניות הולמס פלייס, בסך של 67.3 מיליון שקל.
השנה האחרונה היתה טובה לחתמים – אמנם הההנפקות בשוק האג"ח הן כבר שנים בגידול, אבל השנה היתה גם מוצלחת יחסית בגיוסי הון (הנפקות של מניות). אלא שבעוד החתמים נהנים מעמלות שמנות, החברות נהנות מגיוסי כספים, והבעלים במקרים רבים נפגשים עם מזומנים במקביל להצעות מכר,  הציבור מפסיד.
על פי בדיקת Bizportal רוב ההנפקות הסבו הפסדים למשקיעים, הבולטת בהן היא  אירונאוטיקס. ואם אתם שואלים איך זה קורה? איך זה שהציבור קונה (דרך הגופים המוסדיים) חברות שלא שוות את המחיר שלהן.
הסיבה היא פשוטה – החתמים מקבלים עמלה מנה והאינטרס שלהם לדחוף את הגיוס הוא ברור ויש להם יכולות וקשרים נכונים), ומצד שני יש גופים מוסדיים שמחפשים השקעות – הגופים המוסדיים מקבלים מדי חודש מיליארדי שקלים מהציבור כדי להשקיע בשוק ההון, והם בבעיה – אין במה להשקיע – שוק האג"ח מספק תשואות נמוכות (ולכן יש הצלחה גדולה בהנפקות אג"ח, אפילו בריביות נמוכות), ושוק המניות במגמה חיובית כך שהפוטנציאל בו הולך וקטן (ולכן גיוסי הון הצליחו השנה יותר מבעבר). זו משוואה בעייתית – חוסר הברירה של המוסדיים גורם להם להכניס לתיקים שלהם ניירות פחות טובים, ובסוף זה יתגלגל אלינו.    
 
ונחזור להולמס פלייס - בשלב המוסדי של ההנפקה התקבלו ביקושי יתר בהיקף של כ-91 מיליון שקל המייצגים כ-70,000 יחידות, מהן נענתה החברה ל-58,000 יחידות במחיר של 1,187 שקל ליחידה, הגבוה ממחיר המינימום שנקבע לצורך המכרז המוסדי. הגיוס משקף להולמס פלייס שווי חברה של 230 מיליון ש״ח (לפני הכסף).
המכרז הציבורי צפוי להתקיים בשבוע הבא. את ההנפקה הובילו קונסורציום חתמים בהובלת דיסקונט קפיטל חיתום ובהשתתפות לידר הנפקות, פועלים אי.בי.אי. – חיתום והנפקות בע"מ וברק קפיטל חיתום.
 
הולמס פלייס פועלת בשוק  מועדוני הכושר. היא החברה הגדולה בארץ בתחום, והיא צופה המשך גידול בפעילות – הן גידול אורגני (פנימי – דרך הסניפים הקיימים) והן דרך רכישות (גידול חיצוני). הולמס פלייס מתכווונת להשתמש בכספי ההנפקה לרכוש מועדוני כושר נוספים, בין היתר את זאוס ברמת גן.
 
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  אים עד היום במשך 20 שנים לא הרוויחה כמעט למה שתרויח אחר
  ברי 06/12/2017 12:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ההנפקה?
  סגור