תשרת את החוב? אקסטל לקראת חודש גורלי

אגרות החוב של אקסטל הן בין התנודתיות והסחירות ביותר בבורסה; המחיר שלהן תלוי מאוד ביכולת החברה לגייס מימון של 900 מיליון דולר לפרויקט CPT במנהטן - גארי ברנט, הנשיא מספק עדכון...
 |  (5)
גארי ברנט, צילום: יחצ
אקסטל של גארי ברנט היא מאותן חברות אמריקאיות שגייסו כאן אג"ח כי פשוט נתנו להם - אנחנו (הציבור) מעבירים מדי חודש מיליארדים לקופות הגמל, קרנות הפנסיה וקרנות הנאמנות, והן צריכות להשקיע. בריבית אפס אין במה להשקיע, וליתר דיוק - אין מכשירים סולידיים אטרקטיביים, והתיאבון לתשואה גורם להגברת הסיכון.
ואז, הגופים פונים לשוק האג"ח (וגם לשווקים נוספים, בעיקר שוק המניות) ומגדילים את החשיפה שם. מגדילים ומגדילים ויוצרים בועה כשתוך כדי הם מחפשים "סחורה טובה" בנרות.
סחורה טובה זה עניין יחסי - וכך הגיע סחורה שלא הצליחה בשוק האמריקני לשוק שלנו וכאן היא נחטפה. זה על רגל אחת הסיפור של החברות האמריקאיות שמגייסות כאן אג"ח, רובן הגדול פועל בשוק הנדל"ן, רובן הגדול הגיע לכאן כי כאן אפשר, וכאן גם המימון זול. אז בלי קשר לאקסטל, בפעם הבאה שבועה מתפוצצת, אל תבואו בטענות רק לחברות שנפלו, אלא גם לגופים המוסדיים שמשקיעים את הכסף שלכם במקומות יחסית מסוכנים , וגם לעצמכם - הכתובת רשומה על הקיר.
 ובחזרה לסיפור המרכזי - אקסטל.  החברה פרסמה דו"חות כספיים לרבעון השלישי. השורה התחתונה אדומה - סדר גודל של 10 מיליון דולר ברבעון, אבל זה ממש לא הסיפור שם.  הסיפור הוא אגרות חוב בסכום העולה על 1.6 מיליארד דולר שגוייסו בארץ, ויש חשש (מסויים) לגבי יכולת פירעונם. 
החשש הזה עולה ויורד בהתאם ל"קסמים" של ברנט - היזם הזה מצליח להרים מגדלים באוויר, עם הון מצומק, בזכות יכולות שיווקיות ובזכות מימון צמוד של הבנקים האמריקניים (והמשקיעים הישראליים). עכשיו הוא מטפל בגיוס של 900 מיליון דולר שאם יצליח יספק שקט (לפחות חלקי) למחזיקי אגרות החוב הישראליים, כי אז יהיה כסף לשרת חלק מרכזי מאגרות החוב.
ההסכם על ההלוואה נחתם כבר ביוני השנה והוא נלקח עבור פרוייקט CPT במנהטן (פרוייקט שמשועבד למחזיקי אגרות החוב), אבל ההסכם הזה עדיין לא מחייב. הנהלת אקסטל מעדכנת במסגרת הדו"ח הרבעוני (וזה העדכון החשוב בדו"ח) כי "החברה ו-JP Morgan השיגו התקדמות משמעותית בתהליך (הסינדיקציה) ובניסוח מסמכי ההלוואה, ולפיכך צופה החברה שההלוואה תיסגר עד לסוף הרבעון הרביעי של שנת 2017".
במילים פשוטות, חודש חשוב במיוחד לאקסטל, ולמחזיקים באג"ח שלה.
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  כתבה טובה - להיזהר מאג"ח יש בועה
  גלית מורן 01/12/2017 18:34
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ההתחלה של הכתבה חשובה מאוד, יש בועה בשוק האג"ח וכתבו את זה נכון - האשמים הם לא רק המנפיקות גם המוסדיים וגם הציבור
  סגור
 • 4.
  כמה חברות אגח ישראליות ביצעו תספורת בארץ?
  אריק 01/12/2017 17:28
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מכל חברות הנדלן האמריקאיות והקנדיות ומדובר בעשרות ,רק חברה קנדית אחת פשטה רגל וגם אצלה יקבלו בעלי האגח קרוב לכל שווי החוב. אצלנו בארץ מאידך כמעט ואין טייקון שלא ביצעה תספורת:לבייב,דנקנר,פישמן,תשובה,מימון ורבים נוספים. האזהרה לגבי החברות האמריקאיות אינה נכונה.חוץ מאקסטל אין עוד חברה דומה שהנפיקה בארץ ונמצאת בקשיים. אתם סתם מפחידים ובנוסף לא ניתן לקטלג את כל החברות כקבוצה זהה.יש חברות יזמיות מסוכנות יותר ,יש חברות עם פורטופוליו שמרני.
  סגור
 • 3.
  איילים הורידו את הנייר
  דני 01/12/2017 15:55
  הגב לתגובה זו
  3 0
  איילים הורידו את הנייר - עשו רעש גדול וטענו שלא ניתן להחזיר את החוב, אלמלא איילים הנייר היה ב-5% גבוה יותר
  סגור
 • 2.
  ההדפסה הכסף
  תוצאות 01/12/2017 11:27
  הגב לתגובה זו
  4 1
  הגדולה בהיסטוריה קצה הקרחון תחילת פיצוץ הבועה
  סגור
 • 1.
  האג"ח של חברות ישראליות ממונפות יותר עם תשואה נמוכה (ל"ת)
  סוחר 01/12/2017 11:24
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור