אגרה על תביעות - בעד ונגד

ההצעה להטיל אגרה על תביעה ייצוגית נגד חברות בורסאיות (בסכום של 8 עד 16 אלף שקל) היא נכונה, אבל יש לה גם צד בעייתי - יהיו תובעים שלא ייקחו את הסיכון
 | 
אגרה על תביעות - בעד ונגד
תובעים? היזהרו. הבוקר עברה הצעה (מתוקנת) לפיה תוטל אגרה של 16 אלף שקל על הגשת תביעה בבית המשפט המחוזי (בו מוגשות רוב התביעות הייצוגיות) ואגרה של 8 אלף שקל בבית משפט השלום.
מדובר בסכום מהותי שעשוי להפחית את מספר התביעות. עם זאת, יו"ר וועדת חוקה, חוק ומשפט, ניסן סלומינסקי ושרת המשפטים איילת שקד, יוזמת התיקון לחוק, סיכמו כי בעת הגשת הבקשה ישלם התובע הייצוגי 5.5 אלף שקל בבית משפט מחוזי (במקום 8 אלף) ו-3 אלף שקל (במקום 4 אלף) בשלום, ואת היתרה לאחר מתן פסק הדין. אם תרצו – תשלום בתשלומים. מעבר לכך, על בקשה לתביעה ייצוגית נגד רשות מנהלית תוטל אגרה של 8 אלף ולא 16 אלף שקל.
על פי ההצעה, במידה וניתן פסק דין לטובת התובע (או ניתן פסק דין שמאשר הסדר פשרה שמתקן את עוול התובע), יוחזר לתובע סכום האגרה. גם כאן, הופיע ח"כ דוד ביטן שלחץ על חברי וועדת חוקה, חוק ומשפט לקבל את ההצעה (אחרת הוא יחזיר את האגרה לסכום גבוה יותר).
 אגרה על תביעה -בעד
כיום, לא מוטלת כלל אגרה על מגישי תובענות ייצוגיות. כל מי שרוצה מגיש, והמצב הזה הוא כאב ראש לא קטן לחברות. אחרי הכל, ברגע שאין חסמים לתביעה, וכולם יכולים לתבוע בלי עלות, אז כולם מנסים. מעבר לכך, יש עורכי דין שפשוט מגישים (דרך תובעים) תביעות ללא הפסקה, פשוט כי העלות שלהם נמוכה. הדבר יוצר עלויות והתעסקות מרובה לחברות הציבוריות, ויש מקום להגביל את היכולת של כל אחד להגיש תביעה.
על רקע ההחלטה אמר היום, מנכ״ל איגוד החברות הציבוריות אילן פלטו: ״אישור הצעת שרת המשפטים להטלת אגרות על תביעות ייצוגיות מבורך ואנו תקווה שמדובר בצעד שישים סוף לתביעות הסרק המיותרות נגד חברות ציבוריות וגופים עסקיים. האיגוד ימשיך לבחון האם הטלת האגרה אכן תצליח להשיג את היעד הרצוי של בלימת תביעות הסרק, והאם יש צורך לבחון צעדים נוספים בתחום״.
אגב, בהצעה הראשונה בעניין ביולי  2016, נקבע כי האגרה תהיה מעל 50 אלף שקל, ואחרי מספר דיונים היא התכווצה להצעה האמורה.
אגרה על תביעה - נגד
ומהצד השני של החברות הציבוירות, עומדים התובעים הפוטנציאלים. הם טוענים שעכשיו הסיכון שבתביעה מסוימת שהם חושבים שהיא נכונה ומוצדקת, גדל. המצב הזה עשוי לגרום לתובעים פוטנציאלים להימנע מתביעה.
האמת היא כמו תמיד, איפשהו באמצע. נכון שהתובעים צריכים עכשיו לחשוב פעמיים (ויותר) לפני שהם תובעים, אבל לא מדובר על סכום של 50 אלף שקל שבאמת יימנע תביעות לגמרי, אלא סכום נמוך משמעותית – 8 עד 16 אלף שקל – כך שמי שבאמת מאמין בתביעה שלו, בהחלט יכול לשלם סכום כזה, ולצאת לדרך.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה