סטיבן טפר מסמן - הנקודה המשמעותית בשינוי של טבע

אחרי שטבע הודיעה אתמול על שינוי ארגוני מקיף, בשוק המניות מחבקים את המנכ"ל החדש. מנגד, המאבק הציבורי במהלך הפיטורים רק יילך ויתעצם
 |  (8)
סטיבן טפר מסמן - הנקודה המשמעותית בשינוי של טבע
טבע הודיעה אתמול על שינוי מהותי במבנה הארגוני של החברה ובכוורת הניהול הבכיר, כאשר עיקר השינוי מיוחס לאיחוד חטיבות. המניה הגיבה בעליות חדות של כ-7% אמש בוול סטריט, ובתל אביב טבע +0.5% טבע 6,090 +0.5% טבע בסיס:6,060 פתיחה:6,100 גבוה:6,137 נמוך:6,039 תמורה:46,222,980 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: עולה כעת כ-3% בהמשך לקפיצה של 3.6% אתמול.
סטיבן טפר, אי.בי.אי: "מטרתה של התכנית הארגונית הוא להתמקד מסחרית, לפשט ולסנכרן תהליכים, לייצור סינרגיה, לנצל את היתרונות לגודל ולמסד מבנה אירגוני רזה יותר. המנכ"ל החדש שולץ, בא לעבוד ולא מבזבז זמן. מדובר בצעד מאוד ראשוני בכיוון הנכון וחשוב לשמוע את פרטי תוכנית הרה-ארגון שצפויים להתפרסם באמצע דצמבר. להערכתנו, פרטים אלו יכללו גם הודעה רשמית בקשר להיקף הפיטורים, ולא מן הנמנע שהמאבק הציבורי במהלך הפיטורים רק ילך ויתעצם".
"הנקודה המשמעותית שאפשר להוציא מההודעה היום שטבע יורדת מהאסטרטגיה של חברה דו-ראשית שכולל ראש אינובטיבי וראש גנרי. מה האסטרטגיה החדשה? נצטרך להמתין עד אמצע דצמבר, כאשר בשלב זה לא ברור מה יהיה גורלו של הפעילות בתחום התרופות ייחודיות-אינובטיביות. כפי הנראה בטווח הקצר יהיה קיצוץ משמעותי במו"פ האינובטיבי אך לא ברור האם המנכ"ל החדש מתכנן לשמור או להוציא למכירה את המוצרים הייחודיים הקיימים (כמו אוסטדו, פרמונוזמאב והמשאפים)".
"המניה הגיבה בחיוב ובצדק לפעולות הנחרצות של המנכ"ל החדש, אך הדרך עוד ארוכה לייצוב החברה. למרות שיתכן שהחברה תנזיל נכסים משמעותיים בשביל להוריד את החוב, אנו ממשיכים להעריך שהחברה תזדקק לגיוס הון משמעותי במניות (או בנכס היברידי הדומה למניות), תוך דילול משמעותי של בעלי המניות".
"במחיר המניה הנוכחי החברה מכחישה את האפשרות לגיוס במניות, בתקווה שהמהלכים שהחברה הודיעה אליהם ועוד צפויה להודיע יעוררו את המניה. לחברה יהיה כמובן הרבה יותר נוח לבצע את הגיוס אם המניה תתייצב מעל ה- 20 דולר. אם אכן המשקיעים יתנו לשולץ מאה ימים של חסד, 20 דולר אינו יעד מופרך".
"אנו ממשיכים להמליץ על תשואת שוק עם מחיר יעד של 16 דולרים, אך ממליצים למשקיעים שנמצאים עמוק מתחת לבנצ'מרק להתחיל להגדיל מעט את החשיפה לקראת התוכנית המפורטת שיפורסם באמצע דצמבר".
(שולץ עושה סדר - טבע הכריזה על מהפכה ארגונית, לכתבה המלאה)
"טבע הודיעה על שינויים במבנה האירגוני של החברה ובכוורת הניהול הבכיר שלה. מטרתה, להתמקד מסחרית, לפשט ולסנכרן תהליכים, לייצור סינרגיה, לנצל את היתרונות לגודל ולמסד מבנה אירגוני רזה יותר".
"במבנה האירגוני החדש לא תהייה הפרדה בין הפעילות התרופות הייחודיות ובין התרופות הגנריות, כל סוגי המוצרים הייחודיים, הגנריים והתרופות ללא-מרשם יהיו מאוחדים מבחינת מו"פ, תפעול שיווק וניהול הפורטפוליו. כאשר המסחור יהיה מחולק לשלושה מרחבים גיאוגרפיים: אמריקה, אירופה ומדינות צמיחה. מטה החברה יהיה מאוחד ורזה יותר ויכלול את היחידות הבאות: פיננסית, משפטית, משאבי-אנוש ויחסי ציבור".
"המבנה החדש מכין את החברה לתכנית הרה-ארגון שפרטיו יוצגו באמצע דצמבר. המנהלים הבכירים שפוטרו ויסיימו את תפקידם עד סוף השנה:  מייל היידן (המדען הראשי ונשיא המו"פ הייחודי), בוב קורמנס (מנכ"ל תחום התרופות הייחודיות) ודיפנקר (מנכ"ל התחום הגנרי)".
"כמו כן המנכ"ל החדש החליט להקפיא את המכירה של פעילות האונקולוגיה והכאב באירופה. כנראה שההצעות שהתקבלו לא היו מספיק טובות".
"אתמול התכנסה הוועדה לביקורת המדינה לדון בנושא הפיטורים בטבע והטבות המס המופלגות שקיבלה החברה במשך השנים. הוועדה בראשות ח"כ שלי יחימוביץ דנה בעיקר בתועלת שיוצאת מהחוק לעידוד השקעות הון בתמריצי מס. האם הטבות המס המופלגות שטבע קיבלה תרמו לשיפור התעשייה והמשק בישראל?"
"כאשר בשורה התחתונה התברר שאין גורם שעוקב ומנתח זאת. היו"ר יחימוביץ טענה שצריך להקים וועדת חקירה ממלכתית בקשר למחדלי המדינה שהובילו לקריסתה של טבע, והרחיק לכת להצעת ח"כ ברושי שטען שהמדינה צריכה להלאים את החברה ולהשתלט על הנהלת החברה שכשלה".
"בסיכום הישיבה היו"ר הודיעה שהיא מתכוונת להמשיך להילחם על הנושא ולמנוע ממנה לרדת מסדר היום. הנושא יעלה שוב בוועדה לביקורת המדינה ובוועדות נוספות והיא תמשיך לדרוש תשובות ממשרדי הממשלה הרלוונטיים. המטרה שלה למצוא דרך חוקית, לדוגמא בעזרת הטבות המס המפליגות שטבע קבלה להפוך את ההחלטה על פיטורי עובדים בישראל ללא כלכלית או לפחות להוציא מטבע מצנחי זהב עבור המפוטרים בהיקף שיסדר אותם עד היציאה לפנסיה".
"טבע, שניסתה בכל כוחה למנוע את קיום הישיבה, שלחה תגובה בכתב שבו טענה שהיא נמצאת באמצע התהליך ומוקדם מידי לדבר לדון בנושא הפיטורים, תוך שהיא מפרטת את תרומתה למשק. כמו כן היא הדגישה "המצב העסקי הנוכחי של הנוכחי של טבע מחייב אותנו לפעול באחריות לנקוט במהלך עמוק ומשמעותי ברחבי העולם ובישראל על מנת להבטיח את עתידה של החברה". שניתן לפרש בצורה פשוטה 'אל תשפכו את התינוק עם המים'".
 
תגובות לכתבה(8):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  הנפקה מניות + דילול של 1/2. המנייה שווה: 7-8$ (ל"ת)
  סטנלי פישר 28/11/2017 15:29
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • למה? הנייר עושה 3$ למניה
  dw 28/11/2017 16:43
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ב 2017 הם יעשו פחות מ 4$ למניה. שנת 2018 צפויה להיות שנת שפל, עם 2.80 למניה. מ 2019 והילך חוזרים לצמוח והרווח הצפוי מעל 3$ במחיר 14 הנייר נסחר במכפיל פחות מ 5. גם אם תבוצע הנפקה עצומה ומטורפת, בהיקף 15 מיליארד דולר, אשר תכפיל את מספר המניות, אז נהיה עם נייר במכפיל 10. במצב כזה החוב צפוי לרדת מה 32 של עכשיו (מימשו כבר 2.5 מתוך ה 35) ל 17, וזה כבר מינוף נמוך, וזה באזור המחיר הנוכחי. זה תרחיש קיצוני. להערכתי מתוכננת הנפקה קטנה, שיותר קרובה לסדר גודל של 1-2B$. השוק יבלע אותה בשנייה (רק לן בלווטניק רוצה יותר). במחיר של 20$ זה יתקבל בסדר לדעתי, כי זה יהיה דילול קטן ואני מוכן לספוג, בתמורה להפגת חששות האגחים. הנפקת ענק של 10-15B$ אני כמחזיק פחות אוהב.
  סגור
 • 5.
  דבר
  גיא 28/11/2017 13:55
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שלי יחימוביץ דבר נורא ואסון טבע לא מבינה כלום
  סגור
 • 4.
  טבע
  דני 28/11/2017 13:52
  הגב לתגובה זו
  1 1
  למה גליה מאור עדיין נשארת באותו תפקיד לאור כל המחדלים שלה
  סגור
 • 3.
  הי שלי יחימוביץ את לא מבינה מה קורה בטבע רק לצעוק חלאס
  מרים 28/11/2017 12:41
  הגב לתגובה זו
  3 1
  לצעוק חלאס עם ההטבות זה קל בשביל פריימריס ופוליטיקה אבל היא לא מבינה מה קורה בטבע אז שתבין שבטבע יש דברים שלא שייכים לחברה עצמה למרות הטעויות שנעשו בעיקר טעויות ניהוליות אז המצב הוא שטבע נקלעה למצב של תחרות עולמית על רוב מוצריה ואין לה בררה אלא להתיעל ולצמצם הוצאות מיותרות כולל פיטורי עובדים כיום מר שולץ ביטל את ההטבות של מכונית צמודה להרבה מעובדי החברה וקבע שיסעו בהסעות מאורגנות או במוניות ביחד כמה וכמה עובדים יחד ולבטל את הליסינג היקר למכוניות צמודות כמעט לכל בכיר בחברה זה צעד רצוי וטוב ולאחר מכן לצמצם בהוצאות האשל הפרטי שחלק נכבד מהעובדים מקבל למסעדות מסביב יש להפעיל את מכונות האשל בתוך המפעלים והמישרדים וכן להפעיל מיכרזים לחלוקת אשל ומזון במיטבחים או בחדרי מנוחה מיוחדים לכך ועוד יש לצמצם בהוצאות תיקשורת ותיפעול שוטף ויש עוד ועוד איפה ומה לצמצם אבל את הפיטורין אם אפשר לדחות קצת מה טוב ואם לא אז בסלקטיביות ובהכרח אם אין בררה אחרת גם זה אפשר להעשות כדי לצמצם עלויות והוצאות ויש עוד ועוד אז תני צאנס להנהלה החרשה לנסות לשקם נזקים אנא ממך תמתיני עם הביקורת שלך לעוד כמה חדשים בבקשה ממך
  סגור
 • מניה
  גיא 28/11/2017 13:39
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כל מילה בסלע
  סגור
 • 2.
  התר על הפנים
  דוד 28/11/2017 11:43
  הגב לתגובה זו
  1 0
  להחזיר את הישן יותר טוב
  סגור
 • 1.
  יחימוןביץ? איפה שהיא דורכת לא גדלה אפילו יבלית (ל"ת)
  סתם אחד 28/11/2017 11:22
  הגב לתגובה זו
  7 1
  סגור