מניית פרוטרום אחרי רכישת אנזימוטק - האנליסטים מתייחסים

רוני בירן מאקסלנס ברוקראז', גיל דטנר מלאומי שוקי הון, ובראד האנדלי מקבוצת ורטיקל עם התגובות
 |  (6)
אורי יהודאי, צילום: סיון פרג'
בתום מאבק עיקש, פרוטרום השלימה השבוע את עסקת אנזימוטק לאחר שחתמה על הסכם רכישה בדרך של מיזוג משולש הופכי במסגרתו תשלים את רכישת 100% מהון המניות של אנזימוטק תמורת 210 מיליון דולר. הנה התייחסויות האנליסטים למהלך.
רוני בירון, מנהל מחקר משותף ואנליסט בכיר באקסלנס ברוקראז', מותיר את המלצת ה"החזק" למניה אך מעלה את מחיר היעד ל-270 שקלים, כ-6% מתחת למחיר השוק הנוכחי (כ-288 שקל למניה). לדבריו: "פרוטרום הודיעה כי היא מתכוונת למכור את פעילות חטיבת VAYA או לשנות את מודל המכירות שלה בצורה שתעביר אותה לאיזון או רווח. תחת ההנחה שחטיבת VAYA תימכר, תאוזן או תפסיק לפעול, מכפיל ה- EV/EBITDA של העסקה יעמוד על קצת מעל 10x וזאת לפני סינרגיות מהותיות ברמת המוצרים וההוצאות. אנו לא פוסלים רכישות נוספות עד סוף השנה. כמו כן, רכישת אנזימוטק צפויה להערכתנו להביא לשיפור ניכר ברווחיות חטיבת ה-Fine Ingredients. לפיכך, אנו מעריכים כי יעדי פרוטרום ל-2020 הכוללים רמת הכנסות של לפחות 2 מיליארד דולר ורווחיות EBITDA של למעלה מ-20% בעסקי הליבה הינם שמרניים ועשויים להתעדכן כלפי מעלה בשלב מסוים. למרות הדעה החיובית שלנו על אסטרטגית החברה ויישומה, אנו מעריכים כי אלו מתומחרים באופן נאות על ידי השוק ונותרים בתשואת שוק". 
גיל דטנר, אנליסט תקשורת וקמעונאות בלאומי שוקי הון מותיר את מחיר היעד על 224 שקל ואומר"ההודעה מסמנת, למעשה, את המעבר מניסיון להשתלטות עוינת על אנזימוטק לרכישה בהסכמה, כאשר הדבר צפוי כמובן להתקבל בחיוב בקרב המשקיעים בפרוטרום, היות והדבר מפחית את אי-ודאות, לצד העובדה שלפרוטרום התמחות ברכישות שנעשות בהסכמה. אם העסקה תושלם במחיר של 11.9 דולר, סך ההשקעה באנזימוטק תעמוד על 210 מיליון דולר, ותהיה העסקה הגדולה בתולדות החברה, כאשר לרוב, הרכישות שלה מתמקדת בעסקות של כ-20 מיליון דולר בממוצע. עם זאת, בינואר 2016 פרוטרום השלימה את רכישת וויברג בעלות של 130 מיליון דולר, כך שהיא כבר צברה ניסיון ברכישות גדולות. לא ניתן להגיד בוודאות בנקודה זו מה מצדיק את המחיר עבור פרוטרום. זה שמדובר בחברה גדולה בוודאי תורם. אולי מה שיותר חשוב זו הצמיחה של כ-20% בהכנסות מגזר התזונה במחצית הראשונה של השנה. ללא ספק, פרוטרום תוכל להפיק סינרגיות בזמן קצר יחסית מהעסקה, אך לרוב החברה רוכשת חברות עם רווחיות נמוכה יחסית - מה שמותיר מספיק מקום להגדלה משמעותית של הרווחיות. לפיכך, קשה לומר שהפוטנציאל ליצירת ערך בעסקה הזו גדול יותר."
"יש לציין כי החברה לא העלתה את יעדי המכירות והרווחיות שלה לשנת 2020. ייתכן כי מדובר בשמרנות מצד החברה, היות והיעדים הקיימים מספיק שאפתניים. ובכל זאת, על המשקיעים לתהות, אם רק לרגע, האם יעדי החברה יושגו בעלויות גבוהות יותר ממה שהם העריכו בעבר. בשורה תחתונה: תג המחיר היחסית גבוה של העסקה לא מטריד אותנו במיוחד, וזאת לאור הצלחת החברה באסטרטגיית הרכישות שלה עד כה. אנו נוטים להתייחס להשפעת האירוע על שווי פרוטרום באופן נטרלי, כאשר נטל ההוכחה על החברה להוכיח את הצלחתה. זו גם גישה שלדעתנו נכונה במיוחד כאשר לוקחים בחשבון כי מניית פרוטרום נסחרת במכפיל של 34. בניגוד אלינו, נראה כי המשקיעים נכונים להכריז כבר עכשיו על הרכישה כהצלחה וודאית, כאשר שווי שוק של פרוטרום עלה במעל חצי מיליארד ש"ח במסחר של אתמול."
בראט האנדלי מקבוצת VERTICAL: "אנחנו אוהבים את עסקת אניזמוטק מאוד וציפינו מהחברות להגיע בסופו של דבר להסכמה, ומעבר לרכישה, פרוטרום הודיעה על עסקאות נוספות בתחום הבישום והטעמי, כך שלקחנו הכל בחשבון בתחזיות הEBIDTA, ואנו מעלים את מחיר היעד מ-286 שקל ל-325 שקל (אפסייד של 13%)."
תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  אנזימוטק מהלך מעולה
  אביבה 31/10/2017 20:24
  הגב לתגובה זו
  1 0
  עוד מהלך אסטרטגי מעולה של אורי יהודאי. הוא ימזג את אנזימוטק המנופחת בהוצאות ועם ניהול כושל ויהפוך חלק ממוצריה ליהלומים קורצים ומרוויחים. ולראיה המשקיעים שמבינים מגדילים אחזקות ואין כמעט מוכרים. מניה מעולה שתמשיך לפרוח, על אף דעת הקנאים והאנליסטים חסרי החוליות
  סגור
 • 4.
  אנליסטים בשקל חחח (ל"ת)
  דוד מ 31/10/2017 17:22
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 3.
  טבע 2 בקטן.?
  ישראל ישראלי 31/10/2017 14:12
  הגב לתגובה זו
  0 2
  ושלא יעבדו עליכם. קניה מעל היכולת אולי? אין בזה שום המלצה.
  סגור
 • 2.
  מחיר המניה מופרז
  שלמה 31/10/2017 12:25
  הגב לתגובה זו
  0 3
  הרכישה האחרונה בעייתית. המניה צריכה לרדת 5-10 אחוז
  סגור
 • 1.
  החברה יודעת לעשות עסקים וזה מה שחשוב
  אלון 31/10/2017 12:25
  הגב לתגובה זו
  5 0
  רצף מרשים של עסקאות ורכישות ביחד עם ניהול מבטיח של אורי יהודאי מסמנים למניה עתיד ורוד
  סגור
 • כך אמרו גם בטבע
  אלון 31/10/2017 15:43
  הגב לתגובה זו
  0 2
  עד לפני תקופה היה רוכש חברות בשווי של מיליונים בודדים, עכשיו החליט לקפוץ מעל הפופיק והתחיל לרכוש במאות..גם בטבע היה כך, כל עוד רכישות חברות בסדר גודל קטן (מיליארדים בודדים לחברה בגודל שלה, גודל שהיה יותר נכון) היה הצלחה וגם אם היית נפילה זה לא היה גומר את המניה, עד שבא הצדיק מכיל ועשה שופוני ושם את כל הז'יטונים כדי להגיד שלו יש יותר גדול, כך הצינור שהגיע אחרי (לקח שנה אבל בסוף הגיע) היה גדול מאוד .והנה לנו טבע 2 .אם הייתי משקיע בפרוטרום מההתחלה מה שהייתי עושה זה מתחיל למכור, פרוטרום כבר לא תכפיל את עצמה כמה פעמים, מפה הסיכון לנפילה גדול .לא מחזיק ולא ממליץ .
  סגור