הרגולציה מבלבלת? הנגידה פלוג מתייצבת לצד בזן

ברקע לקשיים שנבעו להשגת האישור שקיבלה בזן להרחבת שטחה ב-5%, פלוג מתייחסת לטענות על אי סדרים ברגולציה
 |  (4)
קרנית פלוג, צילום: יצחק הררי
אחרי שחברת בזן -1.1% בזן 179.8 -1.1% בזן בסיס:181.8 פתיחה:180.6 גבוה:182.9 נמוך:178 תמורה:6,421,978 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: הגיעה לתפוקה מלאה, ולאחר שאושר לה להתרחב ב-5% לעומת 20% שביקשה בלבד בצל מחאה של ארגונים סביבתיים, נגידת בנק ישראל קרנית פלוג ערכה ביקור בשטח החברה וסיפקה התבטאות מעניינת לגבי הרגולציה בעניין.
פלוג וצוותה הגיעו אתמול לביקור היכרות במתחם קבוצת בזן, ובמסגרתו הציגו בפניה יו"ר הדירקטוריון, עובדיה עלי, ומנכ"ל הקבוצה, אבנר מימון, את פעילות הקבוצה והאתגרים העומדים בפתחה. המהלך מגיע לאחר שהמועצה הארצית אישרה בשנית את תכנית ההתרחבות לבזן, הכוללת תוספת של 5% בשטח המפעלים של החברה.
פלוג אמרה: "המפעל מתמודד עם האתגר של שילוב תעשייה חיונית ותעסוקה איכותית עם הצורך לשפר כל הזמן את ההקפדה על איכות הסביבה והעמידה בתקנים מחמירים בנושא, בעיקר לאור קרבת המפעל לריכוז האוכלוסייה. כפי שנוכחנו בביקורים במפעלים רבים ברחבי הארץ, גם כאן עולה הצורך ברגולציה חכמה ועקבית".
הדברים של פלוג מגיעים, בין היתר, על רקע התלונות לגבי חוסר העקביות של תחנות ניתור זיהום האוויר בחיפה. כמו כן, יכול להיות שכחלק מבחינות רגולטוריות כלליות בתחום איכות הסביבה במפרץ חיפה בזן עושה מאמצים לחזק את כוחה ותדמיתה באופן כללי אל מול הרגולטורים.
ארז צדוק, מנכ"ל קרנות אביב אמר בשיחה עם Bizportal: "אין בכלל פיקוח על בזן כאשר הרגולטורים ישנים בעמידה. אנשים במשרד הגנת הסביבה מנותקים. אולי צריך לקרוא להם המשרד להגנת המפעלים שכן הרגולציה לא מגנה על הסביבה ולא על האנשים - אלה העובדות. אין בארץ את התקנות שיש בחו"ל' וגם אלו שיש לא מיושמות. אני לא רוצה להפנות תוצרת לייצוא על חשבון הבריאות של תושבי חיפה. אנו לא מדברים על זיהום אוויר, לחבק עצים או משהו אחר אלא על חיי אדם. כל מקרה שלישי היום הוא מסרטן וצריך להבין את זה. עד שלא יהיו באמת תקנות של כל מה שמקובל בחו"ל אני לא מוכן שירחיבו את בזן".
בזן היא בית הזיקוק הגדול ביותר בישראל עם נתח שוק של כ-62%. בשנת 2007 יצאה בזן בתכנית אסטרטגית שמהותה הייתה השקעה מסיבית במוצרים בעלי ערך מוסף גבוה ובשיפור בתמהיל המוצרים. תכנית זו הושלמה ברובה וכעת בזן עובדת על תכנית אסטרטגית חדשה, אשר כחלק ממנה צפויים להיכלל בין היתר שני פרויקטים שכבר דווחו. האחד, הקמת תחנת כוח והשני, הרחבת כושר ייצור הפוליפרופילן".
האנליסטית מיכל אלשיך מאקסלנס ברוקראז', כתבה בעבודה שהוציאו אקסלנס לפני מספר חודשים: "מה שעיכב את הוצאת מטרות אלו מהכוח לפועל עד כה היה שינוי התב"ע שנתקל בהתנגדויות. לאחר מספר גלגולים ביוני האחרון קיבלה בז"ן את החלטת המועצה הארצית אשר אישרה בשנית את תכנית ההתרחבות, הכוללת 5% תוספת שטח. במידה ולא ייגרמו עיכובים נוספים והתב"ע החדשה תוכל להיות מיושמת ע"י בזן, הדבר יאפשר הרחבת בנייה וגידול בכושר הייצור ובמורכבות של בית הזיקוק לטובה". בהקשר זה צריך להגיד כי ניסיון של בזן להשפיע על הרגולציה לטובה באות על רקע הרצון לאשש את התב"ע.
בזן השקיעה כ-372 מיליון דולר בשנים 2016-2007 בתחומי איכות הסביבה, הבטיחות והגברת האמינות. לצד זאת, באוגוסט האחרון בית המשפט הרשיע חברות מקבוצת בזן בעבירות זיהום אוויר וקנס את החברות ב-1.54 מיליון שקל. לצד זאת, הוועדה המקומית המשותפת לתכנון ולבניה של מתחם בתי זיקוק אישרה את הקמתם של פרויקטים סביבתיים להפחתת פליטות והקטנת זיהום בעלות כוללת של 50 מיליון שקל. 
מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה: "קביעות אלו משוללות כל יסוד ומציגות מצג שווא של פעילות המשרד. הטענות בנוגע למערך הניטור הן משוללות כל יסוד, וכך גם האמירה הסתמית: "עולה הטענה כי אין בכלל פיקוח על בז"ן. פעילות המשרד להגנת הסביבה במפרץ חיפה מתרכזת ועוסקת בשיפור מצב איכות האוויר וצמצום הסיכונים לאדם ולבריאותו. הדוגמה הברורה לכך היא החלטת הממשלה על התכנית הלאומית לצמצום זיהום האוויר והסיכונים במפרץ חיפה שמוביל המשרד. מערכת הניטור הסביבתי במפרץ חיפה היא מהצפופות ביותר בעולם. המערכת קיבלה אישור לעמידה בתקן ISO 170125 - תקן איכות מתקדם להפעלות מעבדות. המערכת קיבלה אישור של הרשות להסמכת מעבדות ומפוקחת על ידה בצורה קבועה. מומחים מאירופה וכן מהרשות הפדרלית להגנת הסביבה האמריקאית שביקרו ובחנו את מערכת הניטור במפרץ חיפה קבעו כי היא עומדת בכל הסטנדרטים הבינלאומיים".
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  הנה הקש ששבר את גב הגמל
  אוטוטו תושב חיפה לשע 23/10/2017 15:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כל מי שיש לו אפשרות - כדאי למכור ולעזוב. עלות המחייה הזולה לא שווה את הבריאות של הילדים והנכדים שלנו.
  סגור
 • 3.
  על כל נושא יש לך מה להגד מה עם המטח והיצוא (ל"ת)
  נגידה בתרדמת 23/10/2017 14:40
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 2.
  תלכי קיבינימט (ל"ת)
  קרנית פלוץ 23/10/2017 14:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  מה לק. פלופ ובזן? מה קשורה?-אהה אולי בגלל
  בן 23/10/2017 12:39
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שאין לה מושג במט"ח ואינפלציה עושה ספין?
  סגור