ההסתדרות על הפיטורים בטבע - "נביא לסחרור המערכת"

ענקית הגנריקה הנחיתה שלשום את המכה - פיטורי 350 עובדים בישראל, שהכריזו מצידם על סכסוך עבודה בסירובם לקבל את הגזרה. הנה הסיפור
 |  (3)
התיזמון לא מפתיע
זעזוע בטבע ישראל. ענקית הגנריקה הישראלית עדכנה בתחילת השבוע על מהלך פיטורים צפוי במפעלי החברה בישראל כאשר לפי הערכות מדובר בכ-350 עובדים שיפוטרו, משמע גל הפיטורים הגדול בארץ של החברה מזה שנים ארוכות. בהודעתה הרשמית של טבע נכתב כי המהלך מגיע נוכח המציאות העסקית המורכבת עמה מתמודדת תעשיית הפארמה כולה וטבע בפרט, ובתוך כך הצורך להפוך את מפעליה בארץ לתחרותיים יותר. בהסתדרות לא ממש השתכנעו ומיהרו להכריז על סכסוך עבודה והבהירו כי למהלך עשויות להיות השלכות קשות עד כדי "סחרור מערכת יחסי העבודה".
צריך להגיד שקשה לראות את תיזמון ההודעה על הפיטורים הצפויים בישראל במנותק מסאגת מינוי המנכ"ל שכן ייתכן שבדירקטוריון טבע רוצים להביא שולחן נקי עבור המנכ"ל הנכנס ולמנוע מצב שבו המנכ"ל הטרי יצטרך בתחילת דרכו להתמודד עם ניסנקורן ואולי אף עם משרד האוצר הישראלי. מהצד השני, ייתכן גם שדירקטוריון טבע (שהוא למעשה הגורם הישראלי היחיד שנותר בחברה, כאשר כל ההנהלה הבכירה הופכת לזרה) רוצה להשלים הליך מהיר של התייעלות במפעלי החברה בישראל ולמנוע מצב בו המנכ"ל חדש, שכמובן יהיה זר, ינסה להביא להתייעלות אגרסיבית יותר בגיזרה המקומית.  
במקביל להודעת ההסתדרות החלו לזרום גם תגובות מכיוונם של נבחרי ציבור שתהו בנוגע להמשך מתן הטבות המס שזוכה טבע מהמדינה. כך למשל, ח״כ עמיר פרץ ביקר בחריפות את הפיטורים המתוכננים של מאות עובדי טבע כשאמר ״מדובר בניצול לרעה בחסות החוק מצד חברה שמקבלת מליארדים בצורה של הטבות מס, בכפוף להבטחתה לגייס עובדים חדשים. על הנהלת טבע להשיב לציבור את הטבות המס שקיבלה לאורך השנים. לא רק שטבע אינה עומדת בהבטחתה, אלא שהיא מביאה לפיטוריהם של מאות מעובדיה המסורים. לא נשלים עם הכלל שכאשר החברה מרוויחה המנהלים מקבלים בונוסים שמנים וכאשר החברה מפסידה העובדים משלמים את המחיר״
גם ח״כ שלי יחימוביץ׳ הצטרפה לגל הביקורות כלפי טבע וקראה לניסנקורן ולשר האוצר משה כחלון לסכל את הפיטורין המתוכננים. ״זו שערוריה, בין היתר נוכח שכרו המופקר של המנכ״ל הזמני יצחק פטרבורג", אמרה יחימוביץ'. "שכרם הכולל של מאות העובדים שיאבדו את מטה לחמם, הוא פחות משכרו של פטרבורג שעשוי להגיע ל-34 מיליון שקלים בשנה". ח"כ איציק שמולי התייחס גם הוא ואמר "רק בישראל חברה כמו טבע יכולה לקבל כל שנה מיליארדי שקלים בהטבות מס ובתמורה לפטר מאות עובדים באופן חד צדדי מטעמי התייעלות. קוראים לזה חזירות וצריך לעצור את זה: או שיש הטבת מס ובצדה תוספת השקעות ותעסוקה או שאין הטבת מס. ההפקרות הקיימת שבה המדינה נותנת ומקבלת בחזרה סטירה מצלצלת לא יכולה להימשך עוד."
 
כך או כך, המהלך של טבע, גם אם מתבקש, נוגע בנקודה רגישה מאוד ונראה כי המלחמה בין ההנהלה לעובדים נמצאת בראשית דרכה כאשר דירקטוריון טבע רואים בפיטורים כעניין הכרחי בהבראת החברה בזמן שעובדי החברה לא מתכוונים לוותר בקלות, במיוחד כאשר הקיצוץ טרם הגיע לחלונות הגבוהים ולשכר הבכירים המנופח. חשוב לציין שהמהלך של ענקית התרופות מתבצע במקביל לחוסר היציבות הניהולית המאפיינת את החברה מזה זמן מה כאשר זו מתנהלת בתקופה האחרונה בראשתו של המנכ"ל הזמני, יצחק פטרבורג, וללא סמנכ"ל כספים, לאחר שאיל דשא התפטר מתפקידו בתום 9 שנים בהן כיהן בתפקיד זה.
אם נשפוט לפי תגובת השוק, נראה כי המשקיעים לעת עתה מסרבים להתרגש מההתפתחויות כאשר מניית החברה נסחרת ביציבות וללא תנועות קיצוניות.
 
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  שפטרבורג ילך הבייתה
  סלקומאי לשעבר 25/07/2017 14:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  פטרבורג הפיל את סלקום עם רעיון ה IMODE ההזוי ושוב הפיל את טבע עם קניות לא אחראיות . יאללה לך הבייתה דוקטור .
  סגור
 • 2.
  אותו בית מדרש
  פופקורן זיבי 25/07/2017 12:39
  הגב לתגובה זו
  0 4
  ששמו מדינה בחורבן
  סגור
 • 1.
  הכל שטויות. היעקר זה ששלי הגיבה ואתם פרסמתם! (ל"ת)
  סתם אחד 25/07/2017 12:17
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור