תדמור: "אני לא יודע אם טראמפ טוב ליהודים - אבל הוא מצוין לשוק הגז"

 | 
גדעון תדמור, צילום: יח"צ
גדעון תדמור, בעלי נאוויטס פטרוליום (Navitas Petroleum) שפועלת באזור מפרץ מקסיקו בארה"ב, וביני זומר, מנהל ארצי, נובל אנרג'י ישראל, התייחסו היום במסגרת ועידת האנרגיה שנערכת כעת, לאפשרויות הייצוא של הגז הישראלי, להתעניינות הזרים במכרז פתיחת הים לתחרות שהוארך מוקדם יותר השבוע, ולאטרקטיביות בענף החיפוש בימים אלו על רקע צניחת מחיר הנפט.
תדמור: "ההזדמנויות הטובות ביותר לדעתי בענף החיפוש נמצאות בחו"ל ובאופן ספציפי בצפון אמריקה. בעקבות הירידה במחירי הנפט יש שני תהליכים: האחת, יש הרבה הזדמנויות בחברות גדולות וקטנות, אז זה שוק של קונים בהיקף מאד משמעותי, אני מרגיש כמו ילד בחנות צעצועים. יחד עם זאת, קורה דבר מעניין וזו ירידה מאד משמעותית בעלויות הפיתוח וההפקה, ואת זה נאוויטס מעוניינת לנצל".
"אני מאמין שיש תגליות גז נוספות בישראל שטרם נתגלו, אבל כדי שהשוק הישראלי יהיה תחרותי לעומת חו"ל, השוק הישראלי צריך לשנות תפישה. צריך שתהיה יותר פעילות בים, כולל השקעה של המדינה. המדינה צריכה לבנות את 'כביש 6' לים. ישראל חייבת להיות אטרקטיבית בהיבט הזה".
ביני זומר מנהל ארצי, נובל אנרג'י ישראל, האם הייתם משתתפים במכרז הבלוקים בישראל, למה המכרז הנוכחי נתקל בקשיים?
זומר: "אני חושב שמיצינו רק שליש מהפוטנציאל בים. חבל שאנו לא יכולים להשתתף אבל אנו מחויבים למשק הישראלי. אני בטוח שהשר שטייניץ עושה את על המאמצים. אני מאד אופטימי שבסוף זה יקרה אבל אין ספק שהעיתוי לא אידיאלי".
תדמור: "יש מחיר לרכבת ההרים הרגולטורית. אני לא מדבר על מי צודק אלא המשק הישראלי היה ברכבת הרים בשנים האחרונות: גם ששינסקי, גם צמח ובסוף מתווה הגז. המחיר הוא לא רק השנים האבודות אלא גם העובדה שהעולם ראה ושמע את הקולות ושואל שאלות לגבי היציבות הרגולטורית. זו אחת הסיבות מדוע לא רואים מתעניינים זרים".
לגבי הגז מלווייתן, מה לדעתך יהיה השוק הראשון לייצוא?
תדמור: "העולם לא מחכה לרגולטור בישראל שיקבל החלטות. יחד עם זאת אני משוכנע שיש יתרון כלכלי ופוליטי לייצוא למצרים. כמו כן, אני מאמין שהסיפור הטורקי גם כן יקרה. אני לא יודע אם טראמפ טוב ליהודים או לא, אבל הוא מצוין לשוק הגז, והוא ייתן רוח גבית לייצוא הישראלי".
איפה הממשלה יכולה לעזור לייצוא הגז?
זומר: "אין ספק שבאזור שלנו יש יתרון למעורבות של ממשלות. גדעון הזכיר את טראמפ אך גם ההסכמים למצרים וירדן השתלבו מצוין אם האינטרס הממשלתי. אבל צריך לתת לחברות לעבוד ולהתערב מתי שצריך".
תדמור: "אסור לך להיות פחות טוב מאחרים. לשוק ההון הישראלי אין שום חשיפה מעבר לשוק הישראלי. צריך לתפור חליפות מימון. אם נסתכל על אחד התגליות הגדולות במפרץ מקסיקו כאשר אנו נכנסים לפרויקט הזה, שיכלול להיות מפותח מחירים נמוכים מבעבר בגלל עלויות נמוכות, העובדה שנכנסנו לפרויקט לזה היא ההוכחה שיש לנו יתרונות יחסיים".
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה