"לפרשת בזק יכולות להיות השלכות לא מבוטלות על המשק"

עו"ד אייל בסרגליק משתומם: "אם החשדות היו ידועים בזמן אמת, אז למה ברשות לא עצרו את העסקה?"
 |  (8)
שאול אלוביץ, צילום: יח"צ
יומיים מאז נודע דבר חקירת בעל השליטה בבזק שאול אלוביץ' ובכירים נוספים בקבוצה בחשד לניפוח ושיפוץ דו"חות כספיים להפקת רווח מוגדל לבעל השליטה, היום מתברר כי גם מנכ"לית בזק סטלה הנדלר בילתה בחדרי החקירות. ברקע להתפתחויות, שוחחנו עם עו"ד אייל בסרגליק ממשרד עורכי הדין בסרגליק שחיבר ושות', על השלכות החקירה, האם יש לזמן בכירים נוספים ואיך תשפיע החקירה על החברה, ובכלל.

בסרגליק: "בעסקאות בעלי עניין שהן עסקאות מורכבות ומפוקחות היטב' תמיד עולות טענות באשר לריח ותוכן העסקה הרי מדובר בבעל עניין שעושה עסקה בחלקים מרכושו כאשר העסקה משפיעה על הציבור. בדרך כלל בחקירות ניירות ערך הרבה אנשים מעורבים והחקירות מאד ארוכות. הרי בסופו של דבר צריכה להתגבש ראיה משמעותית, שהיא נובעת בדרך כלל ממכלול ראיות נסיבתיות שנובעות מעדויות של העדים. זה יכול להיות רואי החשבון שליוו את העסקה, עורכי דין, חוקרים של רשות ניירות ערך. כל הזמן בעסקאות האלה הביקורת שואלים שאלות".

"מה שאני טוען זה שזה לא שבמצב נתון פתאום מופתעים מהעסקה הרי היא דורשת אישור. אז אם הנתונים שהוצגו בפני רשות ניירות ערך היו כוזבים, זה משהו אחד. אבל אם בסופו של דבר כל הביקורות של רשות ניירות ערך לא הביאה לעצירת העסקה, אז יש לזה משמעות. זה מהותי. הרי בכל עסקה בה מדובר בעסקת בעל שליטה יש התנהלות גם מול הרשות. אז איפה היתה הרשות בזמן הפעילות הזו, זה מה שאני שואל. למה בזמן התגבשות העסקה הרשות שהיא הגורם המבקר שמעודכן בכל עסקה, לא אומרת 'stop it'".

מה העונשים הצפויים במקרה של הרשעה?
"במקרה של הרשעה, ככל שהחומר הראיתי יוביל באמת להרשעה, העונשים הם חמורים מאד. זה נע בין מאסר של שנה או שנה וחצי למספר שנים. זו התוצאה, בין היתר, של תיקון 113 לחוק העונשין שהביא להחמרה בענישה. באופן כללי ישנה מגמה מאד רחבה של החמרה בענישה של בית המשפט הכלכלי בתל אביב, שהעליון מגבה, בוודאי ובוודאי בעסקאות מפוקפקות. ככל שיתברר שיש יד גם לחשודים נוספים, וכי יש בסיס לחשדות (כלומר, גם אלו שכתבו את הדו"חות הכספיים), זו יכולה להיות פרשיה מאד מאד מורכבת עם השלכות לא מבוטלות על המשק".

אם אלוביץ' יימצא אשם, האם הוא יאלץ למכור את מניות בזק שבהחזקתו?
"בהחלט יכול להיות. אם אתה זוכר היה סיפור שנמשך הרבה מאד זמן גם בעניין של בזק, ובסופו של דבר הסתיים בזיכוי - הפרשיה של מיכאל צ'רנוי. זו פרשיה שנמשכה יותר מ-10 שנים. פרשת אלוביץ' זו אחת מהפרשות החמורות אבל צריך לקחת את הדברים בזהירות הראויה. קשה מאד לדעת ברצינות כעת האם יש בסיס לחשדות. מה גם שכבר ראינו שחרור בהסכמה למעצרי בית בשלב מאד מוקדם".

תגובות לכתבה(8):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 8.
  ראש הנוכלים.
  אזרח. 25/06/2017 08:25
  הגב לתגובה זו
  2 6
  כמה זמן ייקח עד שיתחילו לחקור את העומד בראש ?. אתם באמת מאמינים שהוא לא קשור ?. ואם לא למה פוטר מיד מנכ"ל משרד התקשורת ?.
  סגור
 • 7.
  מה מעניין העונש
  שושו 25/06/2017 08:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יותר חשוב שיקחו להם הכל ויפצו את מי שניזוק
  סגור
 • 6.
  למה לא עצרו קודם?אולי חיכו להחלשת נתניהו ע"י גורמים רבי
  קובי 24/06/2017 19:50
  הגב לתגובה זו
  2 1
  רבים מסביבו? ניתן לחוש באוויר ריח של השתלבות מיוחדת במינה של מס' פרשיות שנדונות בחודשים האחרונים כמייצרות שחיתות במדינה
  סגור
 • 5.
  אלוביץ חבר של...
  שלי 24/06/2017 19:18
  הגב לתגובה זו
  2 5
  הגיע הזמן לעשות סדר כול מושחת מקומות בכלא
  סגור
 • 4.
  כתבה ריקה מתוכן
  אחד 24/06/2017 16:38
  הגב לתגובה זו
  4 1
  כל הכבוד לעו"ד בסרגליק שהצליח לסחוט עוד כתבה שיווקית בלי כל תוכן. עסקאות בעלי עניין לא צריכות לקבל אישור של הרשות לניירות ערך ולא נבדקות בזמן אמת על ידי הרשות
  סגור
 • 3.
  בכמה חברות ציבוריות בעל השליטה לא חוגג?
  גל 23/06/2017 16:08
  הגב לתגובה זו
  3 1
  לבעלי שליטה בחברות יש דרכים מגוונות להרוויח בלי להתחלק עם שאר בעלי המניות ה"פשוטים": דמי ניהול גבוהים ללא הצדקה. מינוי עצמם או קרובים לתפקידים בשכר אסטרונומי עם או בלי אופציות ובונוסים. מכירת נכסים לחברה במחיר מופקע. קניית שירותים לחברה ממקורבים במחיר מופקע. השכרת הנדל"ן בהם פועלת החברה לחברה במחיר גבוה (כאשר מדובר בחנויות אין לחברה אופציה להחליף מקום). הלוואות לחברה בריבית גבוה.
  סגור
 • 2.
  רשות ני''ע לא מתפקדת מזמן
  yossipilo 22/06/2017 23:55
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הכתבה הזאת משכנעת ביותר ויש פה היתממות של ראשי ראשות ני''ע,הם נרדמו בשמירה וזו לא פעם ראשונה לכן לדעתי ההתנהלות שלהם דורשת בדיקה מעמיקה של המערכת המשפטית והאוצר בדכיפות.על מנת שלא יפגעו בעלי חברות נוספות,אחרת כל המשק יפגע.
  סגור
 • 1.
  כל מילה בסלע ! כשישקע אבק העליהום של פרץ וחבריו יבינו
  הרשות אשמה 22/06/2017 20:35
  הגב לתגובה זו
  6 0
  הרשות אישרה את העיסקה הזו ! ועכשיו היא פותחת החקירה כאילו היא לא מכירה את עצמה החקירה זה בגלל אותו אחד שרץ ללכלך ופוחדים ממנו יסתיים בלא כלום כי אין כלום
  סגור