בית הזיקוק של פז מושבת - צפויה לרשום הפסד תפעולי של 28 מ' ש' לחודש

 |  (1)
בית הזיקוק של פז באשדוד, צילום: אבי שאולי
חברת פז הודיעה הבוקר לבורסה בתל אביב כי בעקבות סירוב עובדי בתי זיקוק אשדוד, החברה הבת, להזרים חומרי גלם לצורך הפעלת מתקני הייצור בבית הזיקוק הדרומי הסמוך, החברה צפויה לרשום הפסד תפעולי של 28 מיליון שקל לחודש (כולל פחת), ובסך של 12 מיליון שקל בחודש ללא פחת. לפי ההודעה בית הזיקוק לא יחזור בשלב זה לפעילות. 
נזכיר כי בשבוע שעבר ועד העובדים פתח בעיצומים על רקעה סירוב ההנהלה להשיב לעובדים תנאי שכר בכ-30%. עתה דורש ועד העובדים הנוכחי לתקן לפחות חלק מהפגיעה. בית הזיקוק באשדוד מעסיק כ-400 עובדים ומייצר כ-40% מכמות הדלק הנצרכת בישראל וכן 40% מתצרוכת גז הבישול. פז נחשבת לחברה חיונית למשק האנרגיה המקומי ומשכך החברה נערכת לייבוא דלקים מנמל קצא"א שבאשקלון.
ההודעה מגיעה לאחר שהעובדים לא חידשו את פעילות מתקני הייצור לאחר השיפוץ התקופתי שכבר הגיע לסיומו. במסגרת העיצומים לא מתבצעות הזרמות מחוות המכלים ואליה וכתוצאה מכך לא ניתן להפעיל את מתקני הייצור. בהנהלה הבהירו כי במצב זה העובדים לא ישובצו לעבודה ומשכך לא יקבלו שכר. במסגרת המו"מ ההנהלה הציעה שלל הטבות, כמו: תוספות שכר, תוספות ניהוליות, הגדלת כמות הדרגות, הטבות בנושאי רווחה ועוד. בנוסף להטבות לכלל העובדים, הוצעה הטבה משמעותית לשכבות הצעירות המשווה את מצבם לתנאי דור ב'.
מנגד, בוועד העובדים אומרים כי הם שוקלים להחריף את העיצומים כבר בימים הקרובים אלא אם תחול התקדמות משמעותית במשא ומתן עם הנהלת החברה. לפי העובדים, הנזק לכל יום שבו מתקני הייצור מושבתים מוערך בכ-1.5 מיליון שקל.
במקביל פנה ועד העובדים במכתב לחברי הדירקטוריון בטענה כי מאז חודש ספטמבר 2016, פז מתנהלת ללא גרעין שליטה וכי הדבר מוביל לכך שהנהלת החברה מתנהלת ללא שומרי סף, "בחוסר אחריות ומתוך שכרון כוח".
וכך כתב הוועד: "ההנהלה היא ששוברת את הכלים באמצעות ניכויי שכר לעובדים, פניות לבית הדין ואי קיום פגישות משא ומתן. יתרה מכך, נציגי הנהלה בכירים מסרו לעובדים במפעל כי דירקטוריון החברה אישר להנהלה לספוג השבתה של חצי שנה. אם מדובר בשקר וזו אסטרטגיה שנועדה לשבור את העובדים – הרי שמדובר בדבר חמור המוכיח את מה שטענו לעיל: להנהלה אין כל כוונה להגיע להסכם והיא מנסה לרסק את העבודה המאורגנת במפעל, דבר שלא יצלח לה. ואם הדבר נכון ואכן הדירקטוריון אישר להנהלה לספוג שביתה של חצי שנה - הדבר חמור שבעתיים. בין כך ובין כך, דבר אחד ברור: בית הזיקוק באשדוד הוא ביתם, מקום עבודתם ומטה לחמם של 400 עובדים ולהנהלת החברה לא אכפת מגורלו ומגורלם של העובדים. אנחנו פונים לדירקטוריון החברה על מנת ליידע אתכם במה שנעשה. אנחנו סבורים כי באחריותכם ובסמכותכם להתערב ולהביא לפתרון המשבר לטובת ציבור המשקיעים, מאות עובדי בית הזיקוק ולטובת החברה".
שלווה אלישקשווילי, יו"ר הועד: "ההנהלה הודיעה לעובדים רבים שלא להגיע לעבודה ובחרה להמשיך ולהעסיק רק את העובדים שנוח לה, לפי הצרכים שלה. זהו צעד שכל מטרתו הוא לשבור את העבודה המאורגנת במפעל ולבטל את ועד העובדים".
תגובת הפז: "הנהלת בתי הזיקוק ערוכה להמשך אספקה רציפה למשק, כך שלקוחות בית הזיקוק לא יפגעו. מיום רכישת פז את חברות הזיקוק לפני כעשור עלה שכר העובדים בלמעלה מ-50%. במהלך החודשים האחרונים ניהלה החברה מו"מ אינטנסיבי עם וועד העובדים בחברה, אך הועד דרש דרישות בלתי הגיוניות. צר לנו כי וועד העובדים בחר לנקוט בצעדים אשר עלולים לפגוע במפעל ובעובדים עצמם, ואנו קוראים להם לשוב לדיונים כנים סביב שולחן המו"מ."
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  בינתיים בז"ן מרוויחה מהשביתה (ל"ת)
  שמוליק 11/06/2017 11:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור