במרכז המסחר: מניית לאומי מזנקת 3% אחרי הדו"חות - מה אומרים האנליסטים?

הבנק הציג גידול של 35% ברווח ועדכן על חלוקת דיבידנד (לראשונה מזה 6 שנים). בלידר ואקסלנס מתייחסים
 | 
בנק לאומי, צילום: Bizportal
בנק לאומי +1.1% לאומי 2,479 +1.1% לאומי בסיס:2,452 פתיחה:2,445 גבוה:2,479 נמוך:2,445 תמורה:44,187,814 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: פרסם הבוקר (ה') את הדו"חות לרבעון הראשון של 2017 והציג גידול של 35% בשורת הרווח ל-622 מיליון שקלים. בתוך כך, הבנק דיווח כי לראשונה מזה 6 שנים יחלק דיבידנד וזאת בהיקף כולל של כ-124 מיליון שקל. התגובה הראשונית בשוק ההון היא ללא ספק חיובית, כאשר המניה עולה 3% במחזור הגבוה בשוק. מה חושבים האנליסטים?
מיכה גולדברג, אקסלנס ברוקראז': "בנק לאומי פרסם הבוקר דוח טוב, עם רווח נקי של כ-622 מיליון שקל, מעל לצפי שלנו לרווח של 572 מיליון שקל. הרווח הגבוהה מהצפי נבע בעיקר מהכנסות גבוהות מהצפי (כתוצאה מרווחי מימון שאינם מריבית שהיו גבוהים מהצפי) ומהוצאות נמוכות מהצפי (כתוצאה מירידיה בהוצאות האחרות). התשואה על ההון ברבעון זה עמדה על 8.1%. אמנם לא היו רעשים חד-פעמיים מובהקים ברבעון, אבל להערכתנו חלק מהנתונים ברבעון לא לגמרי מייצגים פעילות שוטפת: הראשון, ההכנסות מימון שאינם מריבית נהנו הרבעון בעיקר מהפרשי שער ורווחי נגזרים גדולים מאוד שתרמו ביחד כ-390 מיליון שקל להכנסות. השני, העלויות האחרות היו נמוכות בכ-100 מיליון שקל מהממוצע הרבעוני בשנתיים האחרונות. מנגד, רווחי מסחר היו שליליים הרבעון וגרעו כ-135 מיליון שקל מההכנסות הקבוצה והבנק שילם מענק חד-פעמי של כ-43 מיליון שקל. בשורה התחתונה, על אף הרעשים, הבנק הציג בסה"כ רבעון די מייצג, עם תשואה על ההון מייצגת של כ-8%".
עוד אומר גולדברג כי "תיק האשראי צמח בשיעור נאה של 1.1% לעומת הרבעון הקודם, מעל הצפי שלנו לצמיחה של כ-0.8%). אבל לפי דוחות הבנק, עיקר הגידול נבע דווקא מגידול באשראי העסקי (כ-2% לעומת הרבעון הקודם), ומגידול משמעותי באשראי לשוק ההון (כ-21%), כאשר דווקא האשראי הבנקאי (משקי בית) היה יציב. איכות האשראי של הבנק השתפרה, וה-NPL ירדו בכ-7% לעומת הרבעון הקודם ורמת הכיסוי עלתה ל-116% כאשר עלויות האשראי היו מעט גבוהות מהצפי ועמדו על 15 נקודות בסיס (לעומת צפי ל-14 נ"ב), אבל הרבה מעל הרמה ברבעונים/שנים האחרונים. מרווחי האשראי ירדו בכ-1 נ"ב לעומת הרבעון הקודם, על אף השיפור במדד הרבעוני, ולהערכתנו, בנטרול השפעת המדד, המרווח ירד בכ-2 נ"ב לעומת הרבעון הקודם, וזאת על אף השיפור בתמהיל תיק האשראי. הוצאות השכר אמנם עלו במעט לעומת הרבעון הקודם, אך בעיקר כתוצאה ממענק חד-פעמי. סך ההוצאות ירדו באופן מרשים לעומת הרבעון הקודם (בכ-10%), ואנחנו מעריכים שגם ברבעונים הקרובים, לאומי תמשיך ליהנות מפירות ההתייעלות".
"בשורה התחתונה", כותב גולדברג, "תוצאות לאומי לרבעון די מייצגות, וממשיכות להעיד על מגמה חיובית. אנו מעלים את תחזיות הרווח שלנו לשנים הקרובות בכ-6%, ובהתאם מעלים את מחיר היעד שלנו ל-17.5 שקל (מ-17 שקל), אך שומרים על המלצת 'תשואת שוק'".
אלון גלזר, לידר שוקי הון: "הדו"ח הנוכחי של לאומי מושפע ממעט אלמנטים חד פעמיים, ובסך הכל, ניתן לומר כי מדובר בדו"ח המייצג את הפעילות השוטפת של הבנק. האם הדוח מלמד על העתיד? נראה שכן, כאשר כאמור מדובר ברבעון עם מעט מאד אלמנטים חד פעמיים. אנו מעריכים כי ברבעונים הקרובים נמשיך לראות בלאומי את המגמות שראינו ברבעון הראשון. צמיחה קלה בפעילות, וככל הנראה גם בעמלות (כל עוד שוק ההון ימשיך להפגין עוצמה לפחות), שמירה על רמת הוצאות יציבה ואפילו ירידה קלה, על רקע המהלכים שבוצעו בשנים האחרונות. מנגד אנו צופים שנראה את המשך מגמת העליה בהפרשות להפסדי אשראי. התלות של בנק לאומי בשוק ההון הינה גבוהה יחסית לסקטור, כאשר מעבר לעמלות מפעילות, לבנק תיק ניירות ערך גדול, וכן החזקה גדולה יחסית במניות דרך לאומי פרטנרס. ברבעונים האחרונים ראינו את ההחזקה במניות תורמת לתוצאות, ובמידה ושוק ההון ימשיך להציג ביצועים טובים סביר שנראה עוד מימושים ועוד הצפת שווי. בשורה התחתונה, אנו צופים שנה עם המשך השיפור בפרטרים התפעוליים כאמור, ועם רווחיות מפעילות שתנוע סביב 8%, כאשר תמיכה של שוק ההון עשויה לדחוף את התוצאות מעלה".
מה לעשות עם המניה? לדברי גלזר "עיקר החדשות הרעות בבנק כבר מאחורינו. הבנק סיים את הטיפול בפרשת הלקוחות האמריקאים, שכללה קנס ענק לרשויות בארה"ב, ולאחר שסבל מפגיעה בהון על רקע הפרשות אקטואריות גדולות, הוא סיים את הטיפול בהעלאת יחס ההון לרמה של מעל 11%, דבר שאפשר לו לחזור לחלק דיבידנדים, וכן לחזור ולצמוח בתיק האשראי. אנו מצפים לראות שיפור נוסף ביחסי היעילות בבנק, שיאפשרו לו להציג עליית מדרגה נוספת, אולם גם ברמה זו, כאשר הבנק יודע לייצר תשואה על ההון של 8% ,ועם יחס הלימות הון הגבוה משמעותית מדרישות הפיקוח, הבנק הינו אחד המועדפים על ידנו בסקטור. בסך הכל ברמת המחירים הנוכחית לאומי נסחר מעט מתחת לשוויו הכלכלי, ואנו ממליצים עליו (בדומה לסקטור) ב'תשואת שוק' כאשר אנו מעלים מעט את מחיר היעד ל-19 שקל למניה, (משקף מכפיל הון של 0.9)".
מניית לאומי בשנה האחרונה
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה