לאומי: "התנודתיות בשווקים עלתה - עיקר הסיכון נובע מגורמים פוליטיים"

כלכלני מערך הייעוץ בבנק לאומי מתייחסים לטלטלה הפוליטית בוושינגטון ומשגרים המלצה לגבי הרכב תיק ההשקעות
 | 
בנק לאומי, צילום: Bizportal
ביום רביעי האחרון רשמו המדדים המובילים בוול סטריט את יום המסחר הגרוע ביותר מזה 11 חודשים וזאת ברקע לסאגה נוספת מבית היוצר של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ. האחרון, כך ע"פ דיווחים ב'ניו יורק טיימס' אמר לקומי, ראש ה-FBI דאז, כי עליו להניח לחקירה המתנהלת בעניינו של היועץ לביטחון לאומי דאז מייקל פלין.
בעקבות הדיווח, צללו המדדים המובילים בארה"ב (הנאסד"ק נפל 2.6% וה-S&P500 איבד 1.8%) וגררו תנודה חדה מטה בשווקים מסביב לעולם. בתוך כך, כלכלני מערך הייעוץ בלאומי מתייחסים בסקירתם השבועית לגורמים הפוליטיים המאיימים על הצמיחה הגלובלית אך במקביל ממשיכים להמליץ על האפיק המנייתי ככזה שנותר מרכזי בתיק ההשקעות. כך נכתב:
"התפתחויות פוליטיות בארה"ב ובברזיל, במקביל לפרסום נתוני מאקרו מעורבים, הביאו לעליה חדה בתנודתיות בשווקים בימים האחרונים. עליה זו התבטאה בגידול בביקושים לנכסים הנתפשים כבטוחים, במקביל לירידות שערים במדדי המניות העיקריים והתרחבות מרווחי הסיכון באפיקי האג"ח הקונצרניים. בראיה רחבה יותר, נתוני המאקרו מצביעים על שיפור ברור והדרגתי בכלכלה העולמית, כלומר עיקר הסיכון לתמונת הצמיחה הגלובלית נובע בעת הנוכחית מגורמים פוליטיים".
"בישראל, נתוני המאקרו מעידים על האטה מסויימת בקצב ההתרחבות של הכלכלה המקומית ברבעון הראשון של השנה, אולם האטה זו הושפעה מגורמים נקודתיים, כך שברבעונים הבאים קצב הצמיחה צפוי להשתפר. בשלב זה סביבת האינפלציה ורמת שער החליפין מאפשרים את הותרת הריבית המוניטארית ברמה אפסית על ידי בנק ישראל. כל אלו, עשויים להמשיך ולתמוך בשוק ההון המקומי בהמשך השנה. יחד עם זאת, נציין כי לגורמי הסיכון שמלווים את המשק הישראלי באופן קבוע מצטרפת האפשרות של התקררות בפעילות ענף הבנייה למגורים".
"באפיק האג"חי, אנו ממליצים על תמהיל מאוזן בין חשיפה שקלית לחשיפה צמודת מדד. קצב האינפלציה בישראל צפוי להמשיך ולעלות במתינות בחודשים הקרובים מעל לציפיות השוק. הערכה זו נשענת על סביבת הביקושים המקומית, והתגברות האינפלציה בחו"ל. מנגד, עוצמת השקל והפחתות מיסים - עשויים למתן את קצב עליית המדד".
"המח"מ המומלץ בתיקים הוא בינוני-קצר. זאת, על רקע ההערכה שסביבת הריביות העולמית והמקומית תוסיף לעלות בשנים הקרובות. בשוק האג"ח הקונצרני, הן בחו"ל והן בישראל, אנו מעדיפים להתמקד באג"ח איכותיות בדירוגים גבוהים חלף הדירוגים הנמוכים, עקב מרווחי הסיכון הנמוכים ששוררים באפיק זה".
"במבט כולל, אנו ממליצים על חשיפה מנייתית ממוצעת. התמחור באפיק זה אמנם גבוה, אך זאת במקביל לתמחור יקר גם בשאר אפיקי ההשקעה. בהתחשב בכך, האפיק המנייתי נותר אפיק מרכזי בתיק ההשקעות המומלץ. אנו ממליצים על אחזקה מהותית במניות ישראל. רווחי הפירמות המקומיות צפויים לגדול לאור השיפור בקצב ובהרכב הצמיחה בישראל בהמשך השנה, שוק העבודה החזק, וההערכה שהעלאת ריבית בישראל לא צפויה בחודשים הקרובים. בשל התמחור הגבוה בשווקים - קיימת עדיפות לבחירת מניות באופן סלקטיבי ולא באמצעות רכישת המדדים הכלליים, הן בישראל והן בחו"ל".
"הפער בין הריביות המוניטאריות של ארה"ב ושל ישראל צפוי להמשיך ולהתרחב במהלך שנת 2017. התרחבות זו עשויה להביא בהמשך השנה לעלייה בתנודתיות שער החליפין, ולמתן את הלחצים הבסיסיים לתיסוף השקל. אנו ממליצים על חשיפה מט"חית בתיק ההשקעות באמצעות אחזקות באפיק המנייתי והקונצרני בחו"ל ללא גידור החשיפה המטבעית. זאת, גם בשל אופיה הממתן של חשיפה מטבעית על התנודתיות הכוללת בתיקי ההשקעות".
"קיימת חשיבות גבוהה למתן דגש על איזונים נכונים בין נכסי סיכון (מניות, אג"ח קונצרני, סחורות) לבין רכיבי הנזילות והאג"ח הממשלתי המהווים "כרית ביטחון" בתיק ההשקעות, לצורך שמירה על רמת סיכון סבירה בתיק".  
 
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה