דיסקונט אופטימי למרות נתון הצמיחה - מסמן את גורם האכזבה

 | 
מסכמים רבעון
הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה אתמול נתון מאכזב לפיו המשק צמח ב-1.4% בלבד ברבעון הראשון של השנה. אחרי נתון הצמיחה הפנטסטי ברבעון האחרון של 2016, בהחלט מדובר באכזבה. עם זאת, בדיסקונט לא מודאגים לגבי המשך השנה כאשר עיקר הירידה מוסברת בירידת ייבוא הרכבים. 
בסקירה שהוציאה הכלכלנית הראשית של דיסקונט, נירה שמיר, נכתב כי הגורם לירידה בצמיחה ברבעון הראשון מיוחס לירידה בייבוא כלי הרכב, בעוד שהצריכה הפרטית והייצוא המשיכו לצמוח. בדיסקונט ממשיכים להיות אופטימיים לגבי המשק המקומי וצופים שיעור צמיחה של יותר מ-3% השנה. 
וכך כתבו בדיסקונט: "אתמול פרסמה הלמ"ס אומדן ראשון לצמיחה ברבעון הראשון של 7102 .על-פי הדיווחים בתקשורת, נראה היה כי המשק הישראלי נמצא בפתחו של מיתון חמור. להערכתנו, לא זה המצב, ויתרה מכך, אנו, בהחלט, מזהים מגמות חיוביות בצמיחת המשק. מניתוח רכיבי הצמיחה עולה כי, ההאטה נובעת, רובה ככולה, מירידה חדה ביבוא כלי רכב. לירידה זו השפעה מהותית על הצמיחה המדווחת, בשל רכיב המס הגבוה הנזקף לטובת התוצר".
"כתוצאה מהירידה ביבוא כלי רכב, רשמה סך הצריכה הפרטית נסיגה, אירוע חריג למדי. עם זאת, הצריכה הפרטית השוטפת הוסיפה לצמוח בקצב נאה של  3.2%, אם כי נמוך בהשוואה לממוצע של 2016. רכיב ההשקעות בנכסים קבועים הושפע אף הוא מנסיגה חדה ביבוא מכוניות נוסעים, לצד המשך הירידה בהשקעה במכונות וציוד, כפי הנראה, על רקע סיום/שלהי השקעת הענק של חברת אינטל בקרית-גת. מנגד, היצוא (למעט חברות הזנק ויהלומים) רשם צמיחה מהירה בדומה לרבעון האחרון אשתקד, בהובלת יצוא השירותים העסקיים (בעיקר תוכנה ומו"פ)(, שהתרחב בכ-10%".
"לסיכום", כתבו בדיסקונט, "על אף הצמיחה האיטית מאד (באופן חריג) בראשית השנה, הרי, שניתוח תמהיל הצמיחה, לצד התרומה הדרמטית של יבוא כלי רכב לנתון המאכזב, אין לראות בכך אינדיקציה להאטה במשק".
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה