"הבורסה משנה כיוון, המסחר והיקף ההנפקות גדלו להיקפים שלא נראו שנים"

כך אומר היום יו"ר הרשות, שמואל האזור, שהגיש לשר האוצר כחלון את הדוח השנתי - מסמן 5 יעדים ל-2017
 |  (12)
פרופ' שמואל האוזר, צילום: גיא אסאייג
רשות ני"ע הגישה היום את הדו"ח השנתי שלב לשר האוצר כאשר המסר העולה מהדו"ח נשמע אופטימי למדיי - "השלמת רפורמות משמעותיות וסימני יציאה מהמשבר בשוק ההון", זו הכותרת שניתנה להודעת רשות ני"ע בדבר הדו"ח השנתי. יו"ר הרשות, שמואל האזור, הגיש הבוקר לשר האוצר, ח"כ משה כחלון, את הדוח השנתי המציג פעילות שהתמקדה בהגנה על המשקיעים, ליתוח השוק המקומי והגברת אמון הציבור בשוק ההון.
לדברי האוזר, "הבורסה משנה כיוון. המסחר בה והיקף ההנפקות בה גדלו להיקפים שלא הכרנו מזה שנים. זו תוצאה ישירה של חיבור כל ההליכים שהובלנו עד היום: אכיפה עוצמתית שכללה 24 תיקי אכיפה פלילית או מנהלית חדשים, וסיום הליכים בפרשות דנקנר, פסגות, סימנס ועוד מחד, והקלות שתכליתן הסרת חסמים רגולטוריים, מאידך. העברנו בכנסת את השינוי המבני בבורסה שיאפשר לה להיות יעילה יותר ולהתחרות עם בורסות בעולם. הקלות לחברות מו"פ, סל קליטה לחברות שמנפיקות לראשונה (ה-JobsAct הישראלי), הקלות לחברות קטנות ובינוניות, ותקנות "מימון המונים". יחד עם זאת, כולנו חייבים לפעול להשבת אמון הציבור והחברות בבורסה בת"א ע"י שינוי הסנטימנט השלילי לדינמיקה חיובית, פרו-צרכנית, פרו-יזמית ופרו-צמיחה כדי שלחברות יהיה כדאי לפעול בישראל ולגייס הון בבורסה, וכדי שמשקיעים ירצו להשקיע בחברות הללו, ולדאוג לוודאות רגולטורית בטווח הארוך".
בסיכום שנת 2016, הדגיש האוזר בפני שר האוצר כחלון את הצורך בהודנא רגולטורית ובהשלמת שינוי מבנה הבורסה בת"א, לטובת הרחבת הפעילות בבורסה והורדת גובה העמלות שמשלם ציבור המשקיעים. "בשנת 2017 אנחנו מתכוונים לקדם בתיאום עם האוצר מספר מהלכים מרכזיים נוספים שמטרתם להשיב את הבורסה לתפקידה הבסיסי כערוץ מימון מרכזי לעסקים בישראל", כך האוזר. 
מהדו"ח עולה כי אלו הדברים שמתכננת רשות ני"ע להשלים בשנה הנוכחית:
1. הודנא - אמנה של הרגולטורים בחסות משרד האוצר ומשרד המשפטים להקפאת רגולציה מחמירה חדשה וליצירת ודאות. 
2. הקלות במס - על מנת לעודד את הציבור להעדיף השקעה בשוק ההון על פני השקעה פיננסית בנדל"ן, מוצע לטפל באמצעות הקלות מס, בהוראת שעה לתקופה מוגבלת, כדי ליצור עדיפות להשקעה בבורסה על פני השקעה בשוק הנדל"ן. 
3. הקמת שוק ייעודי חדש בבורסה לחברות קטנות ובינוניות וחברות טכנולוגיה. 
4. תמריצים למשקיעים המוסדיים להשקיע בחברות ציבורית קטנות ובינוניות ובחברות טכנולוגיה.
5. אופציות בינאריות - להרחיב את סמכויות הרשות כדי לאפשר טיפול במסחר באופציות בינאריות
עוד נכתב לגבי 2017 כי בהמשך ישיר לפעילות הרשות בשנת האחרונה, מתכוון הרשות להרחיב השנה את תחומי הטיפול במעגלים אלה באופנים הבאים:
במעגל החברות: בכוונתנו להעמיק את הטיפול בנושא מדרג הרגולציה, לאפשר גמישות פיננסית בגיוסי הון וחוב, לוודא כי האכיפה תרתיע אך לא תשתק את פעילות החברות, להשלים את החקיקה שתאפשר מימון המונים ו-Peer to Peer lending ועוד. בנוסף, בכוונת הרשות גם לקדם את החקיקה להקמת גוף שמפקח על עבודת רואי החשבון (PCAOB ישראלי).
במעגל המשקיעים: בכוונתנו להגדיל את היצע מכשירי ההשקעה, לפעול להפחתת העמלות למשקיעים, לפתוח שער לשירותים מקוונים ולמיזמים אינטרנטיים ועוד. בכוונת הרשות לנסות לקדם גם מכשירי השקעה שיעניקו טיפול מס דומה לקופת הגמל להשקעה.
במעגל הבורסה: בחינת הקמת בורסה משנית (רשימה ייעודית) לחברות קטנות ובינוניות שתתנהל ברגולציה מופחתת, לטפל ביעילותה של הבורסה, ולפעול ליצירת תשתית מתאימה לשיתוף פעולה של הבורסה המקומית עם בורסות בעולם.
מעגל האכיפה: מלבד הטיפול בתיקים החשובים המתנהלים היום, כחלק ממדיניות אכיפה בלתי מתפשרת כלפי מפרי חוק, בכוונתנו לטפל בזירות פורקס הפועלות ללא רישיון ולפעול לקידום תיקון החוק שימגר את תעשיית האופציות הבינאריות בישראל. בכל הנוגע להליכים מנהליים אציין כי מדיניות הרשות היא לעודד את כריתתם של הסדרי אכיפה בשלבים מוקדמים כדרך להשגת אכיפה אפקטיבית ויעילה. שר האוצר ביקש מיו"ר הרשות להשלים את הרפורמות המתוכננות לעידוד הבורסה, להביא מהר ככל שניתן את ההמלצות לגבי יצירת בורסה ייעודית לעסקים קטנים  ובינוניים, ולפעול להשלמת החוק למיגור התופעה של אופציות ובינאריות.

תגובות לכתבה(12):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 12.
  הקלות מס הדבר החשוב ביותר 25% זה שחיטה. (ל"ת)
  הצעות מצוינות 10/05/2017 14:02
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 11.
  זה אמיתי??? 2016 הסתיימה בירידות וכך גם 2017 (ל"ת)
  בניגוד לשנים הקודמות 10/05/2017 13:44
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 10.
  וואו הבן אדם איבד קשר עם המציאות (ל"ת)
  לא משנה 10/05/2017 13:26
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 9.
  גידול הפעילות בבורסה לא קשור כלל לפעילות ההנהלה הכושלת
  הגולש 10/05/2017 13:23
  הגב לתגובה זו
  2 0
  הגידול נובע מהעטבדה הפשוטה שהציבור סופסופ מפנים שחבל לשבת על הר כסף שלא עושה כלום ומעבירו לבורסהואלו שחשבו להעבירו לנדלן מבינים שנגמרה תקופה ומעדיפים להעביר לבורסהכל אלו אינם קשורים כלל לפילות הכושלת של ההנהלה ( והראיה מספר החברות הולך וקטן וכבר נהה מגוחכ, גם היקפי המסחר עצמם עדין מגוחכים. ברב המניות)ונשאר לתמוה האם הפכנו לערבים שנדרשת לנו הודנא?
  סגור
 • 8.
  הבורסה נהנתה ממס דירה שלישית. אבל נגמר. (ל"ת)
  כלכלן 10/05/2017 13:17
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 7.
  להוריד את כל הריביות הגבוהות שבתי השקעות ובנקים גובים
  ברוריה ש. 10/05/2017 13:16
  הגב לתגובה זו
  3 0
  בנוסף להפחתת מס הכנסה על רווחים בבורסה יש להוריד את כל התעריפים המגוכחים שבנקים גובים כמו דמי החזקה עמלות גבוהות על קניה מחירהועוד ההופכים את הרווח למשקיע למזערי ואת הרווח לבנקים והמוסדיים לגדול יותר אם יהיו רווחים בבורסה לא ישקיעו בדירות.
  סגור
 • 6.
  הכתבה הבורסה שינתה כיוון למטה (ל"ת)
  בדיוק כשהתפרסמה 10/05/2017 13:14
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 5.
  אשליות.עד שהמס לא ירד ל 10% ל5 ש׳ הכול דיבורים.
  אזרח 10/05/2017 13:00
  הגב לתגובה זו
  5 1
  ככל שמתעכווים המצב יחמיר בבורסה במשק ובנדל״ן.
  סגור
 • 4.
  אנשים נהנים לשלם 25% מס דמי סחיטה לממשלה
  כן זה בזכותך 10/05/2017 12:52
  הגב לתגובה זו
  5 3
  אנחנו רואים שהכסף הולך למקומות טובים . שמנו לב לשיפור הגדול בחיינו . הגיע הזמן להעלות מיסים ל 30% . כי ממש מגיע לממשלה הזאת
  סגור
 • 3.
  270 איש מכרו דירות וקונים מניות חחח. (ל"ת)
  חחח 10/05/2017 12:51
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 2.
  חחחח
  חח 10/05/2017 12:50
  הגב לתגובה זו
  3 0
  חי ביקום מקביל האוזר... מניפלאות הפוליטיקה...
  סגור
 • 1.
  האוזר
  ZORO 10/05/2017 12:35
  הגב לתגובה זו
  5 0
  האוזר זה גונב דעת מקצועי. תוצאה ישירה של הפעולות שלהם.. בושה שבכלל העלה את זה על הכתב. על מה הבנאדם מדבר? חברות גדולות רק נמחקות מהמסחר. כל הנהפקות זה אגח שעד לפני עשור לא הייתם נוגעים בהם עם מקל. על מה הוא מדבר??
  סגור