בלאומי שוקי הון מאותתים - 2 סיכונים שעשויים להתממש השנה

למרות ההפסד של לה פן הבעיות של אירופה עדיין לא נפתרו ובלאומי שוקי הון מזכירים את הנמצא מעבר לפינה
 |  (1)
אחרי צרפת
המשקיעים נושמים כעת לרווחה כאשר האפשרות שהמועמדת שאיימה לקרוע את צרפת מהאיחוד האירופי תעלה לנשיאות צרפת - ירדה מהשולחן, וכעת חובת ההוכחה מוטלת על עמנואל מקרון המתון.  כצפוי, תגובת השווקים לניצחון של מקרון היא חיובית אך מתונה. המהלך העיקרי נרשם לפני כשבועיים לאחר הסיבוב הראשון ולאחר כשהתברר כי סיכוייו של מקרון להיבחר גבוהים מאוד. עם זאת, במבט קדימה, ולמרות האופטימיות, בלאומי שוקי הון מסמנים הבוקר שני סיכונים לשווקים אשר עלולים להתממש בטווח הזמן של השנה הקרובה.
רוני יונסיאן, מנהל מחקר ני"ע זרים לאומי שוקי הון: "תוצאות הבחירות מקרבות את קץ ההרחבה הכמותית באירופה. יש שתי סיבות עיקריות להמשך ההרחבה הכמותית. הראשונה היא הצמיחה הכלכלית המתונה, אלא שזו נמצאת במגמת שיפור בחודשים האחרונים -  מדד מנהלי הרכש של גוש האירו עומד על 56.8 והוא בשיא של השנים האחרונות לאחר עלייה רציפה מאז אוקטובר 2016 - ככל שהצמיחה גוברת כך התמריץ להמשך ההרחבה הכמותית יורד. הסיבה השנייה והפחות רשמית להמשך ההרחבה הכמותית הייתה אי הוודאות הפוליטית באירופה, אך תוצאות הבחירות הצרפתיות, מפחיתות משמעותית את החששות מגל הפופוליזם והסיכויים לפירוק גוש היורו. סביר שההרחבה הכמותית באירופה בה רוכש ה - ECB אג"ח בהיקף של  60 מיליארד אירו מידי חודש תמותן אן תקוצץ בסוף 2017".
"הסיכון השני עם השלכות כבדות בהרבה הוא הבחירות באיטליה הצפויות להתרחש עד מאי 2018 - תוצאות הבחירות בצרפת מאוששות את הקשר ההפוך בין הצמיחה הכלכלית לבין גל הפופוליזם. אם מסתכלים על שיעור האבטלה בהולנד ובצרפת (שם הפסידו המפלגות הפופוליסטיות) לשיעור אבטלה באיטליה רואים ששיעור האבטלה באיטליה הוא הגבוה ביותר מבין שלוש המדינות - 11.67% (ללא שיפור בשנה האחרונה). לא זו בלבד, איטליה היא המדינה היחידה מבין השלוש שהתמ"ג הנוכחי שלה הוא נמוך מהתמ"ג שהיה לפני עשור. הכלכלה תקועה במקום. לא פלא, אם כן, שמפלגתו הפופליסטית של בפה גרילו מובילה בסקרים".
"לסיכום", כותב יונסיאן, "תוצאות הבחירות מקטינות את אי הוודאות, ולכן תומכות בשווקי המניות בטווח הקצר אך סיכונים אחרים יצופו ויעלו שוב במהלך השנה הקרובה".
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  ביז,שכחתם המון סיכונים נוספים והגדול מכולם ארה"ב וממשלה (ל"ת)
  גוגו הטברייני 08/05/2017 11:01
  הגב לתגובה זו
  1 2
  סגור