לאומי על עסקת אורמת: "אקזיט מרשים, ORIX יכולה לקדם את החברה באסיה"

 |  (2)
יצחק אנג'ל, צילום: יח"צ
לאחר שהעסקה יצאה אל הפועל ובעלי העניין, יהודית (דיתה) ברוניצקי וקרן פימי, הודיעו ביום חמישי האחרון כי מכרו את האחזקה (22%) באורמת לתאגיד 'ORIX' היפני תמורת 627 מיליון דולר (57 דולרים למניה), בלאומי שוקי הון מפרסמים הבוקר התייחסות לעסקה ומציינים כי אכן מדובר באקזיט מרשים שעשוי לעזור לחברה לקדם את פעילותה באסיה ובאזורים נוספים.
מניית אורמת טכנו +2.7% אורמת טכנו 20,180 +2.7% אורמת טכנו בסיס:19,650 פתיחה:19,880 גבוה:20,180 נמוך:19,740 תמורה:6,164,956 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: מאבדת בשעה זו כ-2% במחזור מסחר ער, זאת לאחר שחזרה עם פער ארביטראז' שלילי 1.4%.
בתוך כך, אלה פריד, אנליסטית בכירה בתחום האנרגיה בלאומי שוקי הון כותבת בסקירתה כי "אורמת טכנולוגיות נסחרת היום לאחר ההודעה על אקזיט מלא (כפוף לאישורים רגולטוריים) של קרן פימי, ברוניצקי השקעות ובכירים בחברה, המוכרים יחד כ-11 מיליון מניות, המהווים אחזקה של כ-22% בחברה. חברה  'ORIX' היפאנית רוכשת את האחזקה במסגרת תנאי ההסכם לשיתוף פעולה מסחרי בין החברות. לאורמת תהיה זכות בלעדית לפתח, להחזיק, להפעיל ולספק ציוד עבור הפרויקטים הגיאותרמיים של ORIX בכל השווקים מלבד יפן, שם לאורמת תהיינה זכויות מסוימות לפעול כשותפה טכנית ולהשקיע יחד עם ORIX בפרויקטים גיאותרמיים ביפן".
 
"נציין כי בנוסף לסיבות תרבותיות-פולחניות המתייחסות למקווים הגיאו-תרמיים, משק האנרגיה של יפן כמעט אינו מאפשר חדירה לחברות זרות, ומבחינת אורמת זו בהחלט עשויה להיות הזדמנות. בנוסף, במסגרת ההסכם לשיתוף פעולה,  ORIX תסייע לאורמת לקבל מימון פרויקטלי עבור הפרויקטים הגיאותרמיים שלה ממגוון גופים פיננסים מובילים בתחום האנרגיה המתחדשת, אשר ל-ORIX יש עימם קשרים עסקיים באסיה וברחבי העולם".
 
"פרמיית ה-M&A כבר כאן: כפי שהנחנו, מחיר המניה כבר שיקף  את הפרמיה לבעלי השליטה, כאשר התשואה המצרפית של קרן פימי לאחר כ-5 שנים עומדת על כ-210% (לפחות לפי האומדן שלנו ). יתר על כן, אין לשכוח, כי גם הרוכשת רואה וודאי את העסקה ככדאית ומניחה תשואה התואמת את פרופיל התשואה שלה, שעולה בהתמדה בשנים האחרונות. השליטה וזכויות ההצבעה: ל-ORIX היפאנית יהיו 3 חברי דירקטוריון מתוך 9 וזכויות הצבעה של עד 25%. להערכתנו, קיימת אפשרות מבחינתה לעלות לעד כ-30% אחזקה בחברה ללא שינויים מהותיים.  נזכיר, כי לפימי ולברוניצקי השקעות היו 6 חברי דירקטוריון והסכם שליטה משותף".
 
"זהות ואופי הרוכשת: ORIX הינה חברת אחזקות פיננסיות יפנית, המתמקדת בנדל"ן ותשתיות, תעשיות רכב ואנרגיה. ORIX מחזיקה גם בקרנות פרייבט אקוויטי, ולנו עדיין לא ברור היכן תירשם אורמת במאזן הרוכשת. רמות המינוף: רמת המינוף של ORIX עצמה נמוכה יחסית אך רמת המינוף של האחזקות גבוהה מרמת המינוף של אורמת. הזדמנויות:  בינתיים אנו נטראליים ביחס לרכישה (ואין זה מעט), עם אופציה לאופטימיות זהירה. ORIX בהחלט יכולה לקדם את אורמת באסיה ובאזורים נוספים".
"נציין, כי עם העסקה ובלעדיה, אורמת טכנולוגיות היא מובילה עולמית בפיתוח גיאותרמי והחברה האנכית היחידה בענף. בשנים האחרונות עברה החברה תהליכי התייעלות עמוקים, החוב הפיננסי נטו שלה אינו גבוה, המאזן מיוצב ובעוד שנתיים יסתכם עודף הפחת על ההשקעות בשווי משמעותי מאד. כיאה לאסטרטגיה של פימי, נקודות אלה היוו הזדמנות, ומאפשרות לה לנצל את היתרונות לצמיחה מואצת והרחבת הפורטפוליו באפריקה ובאסיה. מנגד, הן גם יכולות להוות עבורה מנוף לכיסוי השקעה מהיר".
מניית אורמת טכנו נסחרת מאז תחילת השנה הנוכחית ללא שינוי של ממש כאשר עד כה רשמה המניה תשואה חיובית זניחה של כ-1%. החברה נסחרת בת"א תחת שווי שוק של כ-10.3 מיליארד שקל.
תנועת מניית אורמת ב-12 החודשים האחרונים:
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  אורמת
  משקיע ותיק 07/05/2017 12:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  למספר 1 אוריקס הינה חברה יפנית. והם יודעים בדיוק למה נכנסו לאורמת. לאוריקס מקורות מימון אדירים ובקנה יש לאורמת כבר תכניות פיתוח מקורות גיאוטרמיים. פרט לכך תמתינו מחר לפירסום הדוחות....יהיה מעניין.
  סגור
 • 1.
  הסינים משתלטים לנו על העסקים (ל"ת)
  לא מבין 07/05/2017 11:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור