כחלון מקדם הקמת בורסה נוספת בישראל - לעסקים קטנים

 |  (8)
משה כחלון, צילום: דורון גרינוולד; יח"צ
בשורה יצאה הערב מבית משרד האוצר. שר האוצר משה כחלון ושרת המשפטים איילת שקד מודיעים על הקמת צוות לבחינת שוק הון בורסאי ייעודי לעסקים קטנים ובינוניים.
לטענת שר האוצר: "מדובר במהלך נוסף שיסייע לחברות הקטנות והבינוניות שמהוות את קטר הצמיחה של המשק. המהלך מצטרף לשורת צעדים שעשינו על מנת להקל על אוכלוסייה זו. להקלה על חברות קטנות ובינוניות והפחתת הרגולציה עבורן יש קשר ישיר לצמיחה ולחוסנה של הכלכלה הישראלית".
על פי שרת המשפטים: "חברות קטנות ובינוניות הן מנוע הצמיחה העיקרי של המשק הישראלי, עלינו לסייע להן בהקלות רגולטוריות ייעודיות".
בתגובה לפרסום של משרד האוצר, מנכ״ל איגוד החברות הציבוריות אילן פלטו מסר: ״היוזמה להקמת בורסה חדשה לחברות קטנות תוך מתן הקלות רגולטוריות משמעותיות מבורכת, אבל לכחלון ושקד אסור לשכוח את מאות החברות הציבוריות הקיימות שסובלות מעול רגולטורי כבד. על משרדי האוצר והמשפטים להודיע כבר עכשיו שכל הקלה רגולטורית שתינתן לחברות בבורסה החדשה תחול גם על החברות הציבוריות הקיימות, ולפי אותם קריטריונים. אפליה רגולטורית תוביל לכאוס בבורסה הישראלית ואף עלולה לסכן הנפקות עתידיות בבורסה הראשית״
כך או כך, ממשרד האוצר נמסר כי בצוות הבין-משרדי יהיו חברים עו"ד מאיר לוין, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (משפט כלכלי), פרופ' שמואל האוזר, יו"ר רשות ניירות ערך, עו"ד ורו"ח משה אשר, יו"ר רשות המיסים, מר אמיר לוי, ראש אגף התקציבים במשרד האוצר, מר איתי בן זאב, מנכ"ל הבורסה לניירות ערך והגברת נירית איבי, יועצת למנכ"ל משרד האוצר.
ההחלטה על הקמת שוק הון בורסאי ייעודי לעסקים קטנים ובינוניים נובעת מן ההבנה כי יצירת בורסה ייעודית תסייע לצמיחתם של עסקים קטנים ובינוניים. כיום, עסקים קטנים ובינוניים מתקשים לקבל אשראי מהבנקים ונגישותם לאשראי קמעונאי מוגבלת מסיבות שונות. לעסקים אלו לרוב אין גישה למימון ציבורי, שלו יתרונות רבים, ביניהם: מאפשר מימון זול יחסית, נזילות למשקיעים, פיזור סיכונים, הנאה ישירה של הציבור מהצלחת חברות אלו וקידום צמיחה ארוכת טווח. שכן, למימון ציבורי עלויות רבות הנובעות מדרישות הפיקוח והגילוי והוראות הממשל התאגידי, אשר נועדו להגן על ציבור המשקיעים. דרישות והוראות אלה מכבידות יותר ככל שהחברה צעירה או קטנה יותר ובכך למעשה ההשקעות הציבוריות משרתות בעיקר את החברות הגדולות.
שוק הון בורסאי ייעודי לעסקים קטנים ובינוניים יאפשר הקלות רגולטוריות להשקעה בחברות קטנות, שהן לרוב חברות טכנולוגיות. וכך הן תוכלנה לצמוח לטווח ארוך בשוק המקומי, חלף מכירה בשלבים מוקדמים למשקיעים זרים.
לשוק הון בורסאי ייעודי זה כאמור עשויה להיות השפעה חיובית גם על הבורסה הראשית לחברות גדולות, שהפעילות בה הצטמצמה בשנים האחרונות ותפקודה היעיל חיוני לכלכלה ולשוק ההון, ולהוות צעד משלים לשינוי מבנה הבורסה.
תפקידו של הצוות שהקימו השרים להביא בפני השרים את המתווה הרצוי להקמת שוק בורסאי לחברות קטנות ובינוניות, בשים לב למודלים קיימים בעולם ולמאפייני השוק הישראלי, לרבות בחינת הקלות רגולטוריות לעומת הרגולציה הקיימת בשוק ההון ועוד. 

תגובות לכתבה(8):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 8.
  הורדת נטל המס
  שלמה 27/04/2017 08:09
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מר כחלון היקר כדי להיטיב עם הכלכלה אין ספק שקיומה של בורסה טובה מהוה קטר רציני ולכן כדי לעודד מסחר טוב יש בדחיפות להוריד את המס שהוא הגבוה בעולם כיום וכן להוריד את המס על כלי רכב שהינו פרה חולבת שמשרת את האינטרסים הצרים של בנק ישראל ותו לא כשר כלכלי וחברתי. טוב של נגד. עיניך תעמוד רווחת הציבור תלמד מטראפ וטוב שעה אחת קודם כי אז לא תהיה לך ברירה כי אם להוריד את המס בלית ברירה ככה תרויח בגדול גם מבחינה פוליטית וכלכלית גם יחד!!!
  סגור
 • 7.
  קודם תוריד את המס על רווחי הון. מה לא ברור? תקשיב לשטח! (ל"ת)
  ר 27/04/2017 00:12
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 6.
  שר אוצר סתום בלחץ
  אריאל 26/04/2017 22:13
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הבורסה הקיימת בקושי עובדת אז הוא רוצה עוד אחת?
  סגור
 • 5.
  עוד קזינו? הרי אין רשות בגלל האוזר ה... (ל"ת)
  בן 26/04/2017 22:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  לא בדיוק העיפרון הכי חד בקלמר
  פחלון 26/04/2017 22:09
  הגב לתגובה זו
  1 0
  את כל השטויות שהוא עושה נצטרך לשלם הרבה אחרי שייעלם. בורבה אחת קורסת מחוסר פעילות עקב המיסוי שהטילו. הכל כאן בועה מנופחת ללא כיסוי. אחי"כ תבפורות ומחיקות לטייקונים...
  סגור
 • 3.
  הבנאדם דפוק!!! בורסה אחת גוססת והוא רוצה עוד אחת??? (ל"ת)
  ממציא משרות למקורבים 26/04/2017 20:40
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 2.
  שלב 1.הורדת מס למטה מ 10%.הציבור לא יקח סיכון (ל"ת)
  אזרח 26/04/2017 20:36
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 1.
  שלב 1.ללא הורדת מס ל10% ומטה אין סיכוי.לא לוקחים סיכון. (ל"ת)
  אזרח 26/04/2017 19:22
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור