בנק ישראל שחרר התייחסות לתכנית של כחלון - שימו לב

 |  (7)
קרנית פלוג, נגידת בנק ישראל, צילום: דוברות בנק ישראל
לאחר שלל ביקורות לגבי התכנית 'נטו למשפחה' שהשיק שר האוצר משה כחלון, בנק ישראל משחרר היום התייחסות לדברים ומתייצב לצד כחלון, תוך קריאה שלא להפסיק את התכנית בתום שנה וחצי. עם זאת, בבנק ישראל מציינים כי על כחלון להציג מקומות מימון לתכנית על מנת לעמוד היעדים הפיסקליים לשנים 2020-2019.
וכך כותבים בבנק ישראל: "הצעדים עליהם הכריז שר האוצר הם צעדים ראויים, ומרביתם משתלבים היטב באסטרטגיה הממשלתית לעידוד התעסוקה, צמצום העוני בקרב עובדים, וסיוע למשפחות צעירות עובדות, ותואמים את המלצות המדיניות של בנק ישראל. היות ומדובר בצעדים הנותנים מענה לבעיות מבניות, והם אינם באים לשרת צורך זמני של הרחבת הפעילות הכלכלית שממילא נמצאת בגאות, חשוב שהצעדים יהיו פרמננטיים ולא יופסקו לאחר שנה וחצי".
בבנק ישראל מתקשים בשלב זה להעריך את העלות המדויקת של הצעדים שהוכרזו, היות וחלקם עדיין לא לבשו צורה מדויקת, והם שונים זה מזה במועד כניסתם לתוקף במידה ויאושרו על ידי הממשלה. בנוסף, יש לזכור שטרם התקבלה החלטה סופית לגבי התוספת לקצבאות הנכים, ובבנק ישראל אומרים כי היא צפויה להיות משמעותית.
"תחת מגבלות אלו", מוסיפים בבנק ישראל, "הערכות העלות שפרסם משרד האוצר עולות בקנה אחד עם הערכות בנק ישראל. התכנית מנצלת חלק ניכר מהרזרבה לצרכים מיוחדים שנשמרה לתקציב 2018 במסגרת התקציב הדו שנתי. בהנחה שכל הצעדים יהיו פרמננטיים (כפי שכאמור רצוי שיהיו), יהיה צורך להגדיר מקורות מימון נוספים לתכנית, שיבטיחו את היכולת לעמידה ביעדים הפיסקליים בשנים 2019-2020".
"בנוסף לתכנית שהוצגה, חשוב שהממשלה תמשיך לנקוט בצעדי מדיניות שיביאו לשיפור תשתיות ההון האנושי וההון הפיסי במשק ובכך להגדיל את פוטנציאל הצמיחה של המשק לטווח הארוך. חשוב שהממשלה תייצר מקורות תקציביים גם לכך בתקציבים הבאים, תוך עמידה במתווה המתון של הפחתת הגירעון הקבוע בחוק, כך שיחס החוב לתוצר יוכל להמשיך לרדת במתינות באופן מתמשך, גם כאשר יפוגו הגורמים הזמניים הפועלים כיום לירידתו".
תגובות לכתבה(7):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  אתה מבין את זה משה.....
  אליעז 22/04/2017 21:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  התכנית המוצעת על ידך, בתופים ובמחולות. היא לא נטו שלך...! היא משתלבת בדיוק אל תוך האסטרטגיה הכלכלית לעידוד התעסוקה במשק ולצמצום העוני בקרב המשפ' החלשות, כפי שזו נתקבלה על יד שולחן הממשלה בראשות נתניהו, שר-האוצר המנצח בכל הזמנים ...לכן קח מעט אוויר ותירגע אדוני..!! אתה רשאי כמובן לקבל צל"ש על מימוש וביצוע המשימה שהוטלה עליך בעצם על ידי הממשלה.....!!.all the best
  סגור
 • 5.
  יעלים 50/4 באר שבע (ל"ת)
  Yaffa Nahmany 22/04/2017 07:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  מחאת הדיור
  איציק 21/04/2017 08:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לכל הטוענים שירידת מחירי הדיור יגרמו למיתון ומשבר במשק: התייעצנו והחלטנו שזה מעניין לנו אתם יודעים את מה. מעבר לזה שהחלפתם את הסיבה והתוצאה (מחירי הדיור הגבוהים הם אלה שגורמים למשבר ומיתון ולא להיפך), זה פשוט מעניין לנו אתם יודעים את מה... אין מצב שנשלים עם מחירי הדיור המופרכים כדי לתחזק "תחושת עושר" בקרב ציבור זה או אחר.
  סגור
 • 3.
  עושק מיסים ועיוותים כלכליים (ל"ת)
  אזרח עשוק במיסים 20/04/2017 20:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  זה בדיחה כי בנק ישראל צעק להעלות מיסים
  Z 20/04/2017 14:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ושהמשק הולך לגרעון גדול... בפועל היה בדיוק הפוך
  סגור
 • 1.
  בחיים צריך גם לדעת לקבל ביקורת ולא רק לחלק
  חיים 20/04/2017 13:00
  הגב לתגובה זו
  2 1
  בנק ישראל, נשמח לשמוע מה דעתך לגבי הנתונים שנחשפו כי 50? מרווחי הבנקים על יציבותם אתה שומר בקנאות הם ממשכנתאות שהדור הנוכחי לוקח.
  סגור
 • מעבר לזה
  שרון 20/04/2017 14:11
  הגב לתגובה זו
  2 1
  נשמח לשמוע לגבי הריבית ומתי חושבים להתחיל להעלות אותה. האם האינפלציה היא הדבר הקדוש ביותר שמצדיק ריבית נמוכה וניפוח בועת נכסים או שמא מסתתרת שם סיבה אחרת (ובבקשה על תספרו על שער חליפין נמוך כי זה ברור שהריבית כבר מזמן לא הפקטור לזה) כמו פחד לפוצץ בועה או שתיים במשמרת שלכם.
  סגור