דריכות שיא: כל מה שצריך לדעת לקראת הדרמה הגדולה הערב, 20:00 שעון ישראל

החוזים בוול סטריט עולים קלות כעת ובאירופה המדדים המובילים דורכים במקום - בהמתנה דרוכה לאירוע המרכזי
 |  (16)
סוחר, צילום: Getty images Israel
רק לפני חודש הסבירות להעלאת ריבית היום עמדה על סביב 25% בלבד, אבל כעת הסבירות הזו עומדת לפי בלומברג על 100% ולפי FedWatch על 93%. כלומר נראה שמבחינת השוק העלאת הריבית היום (בשעה 20:00 שעון ישראל) היא עובדה מוגמרת, ובכל זאת הדריכות היא גדולה, בעיקר בהמתנה להודעה המצורפת ולמסיבת העיתונאים שתקיים הנגידה ג'נט יילן כחצי שעה לאחר פרסום הריבית (Bizportal יסקר את מסיבת העיתונאים עם שידור חי מהאירוע).
בהסתכלות להמשך השנה, צפי השוק הוא לעוד 2 העלאות ריבית (מלבד זו היום) וזו גם התחזית של הפד' מחודש דצמבר האחרון. אם אכן הריבית תעלה היום, תהיה זו העלאת הריבית השלישי בלבד מאז המשבר הגדול של 2008. 
מה חושבים בשוק לקראת עדכון הריבית הערב?
אורי גרינפלד, כלכלן ראשי בפסגות: "דו"ח התעסוקה שפורסם רק בשבוע שעבר היה מצוין והראה ששוק העבודה האמריקאי נראה טוב מאוד. המעסיקים מוסיפים משרות רבות מדי חודש, שיעור האבטלה נמצא במצב של תעסוקה מלאה והלחצים לעליית שכר הולכים ומתגברים. לכן, לקראת החלטת הריבית נראה שכל הכוכבים הסתדרו לכבוד הפד על קו אחד. המשק צומח בקצב מהיר, האינפלציה במגמת עלייה ברורה ואפילו השווקים הפיננסיים מוכנים להעלאה. לכן השאלה היא לא אם הריבית תמשיך לעלות אלא כמה היא תמשיך לעלות. נכון להיום השווקים מתמחרים הסתברות של 60% ל-3 או יותר העלאות ריבית ב-2017, תרחיש שנראה לנו בהחלט סביר. עם זאת, במידה ובפד יחליטו לרכב על גל ההצלחה האחרון שלהם ויאותתו על האצה במגמת הריבית העתידית השווקים עלולים להגיב באכזבה."
"את כל זה מבינים כמובן בפד ולכן להערתנו ילן תבחר לשדר לשווקים מסרי הרגעה לפיהם תוואי העלאות הריבית יוותר כפי שהוא, כלומר 3-2 העלאות של רבע אחוז כל שנה. מעניין במיוחד יהיה לבחון כיצד תחזית הפד לריבית בטווח הארוך (הריבית במצב של שווי משקל) תשתנה, אם בכלל. נכון להיום תחזית זו עומדת על 3%, רמה גבוהה באופן משמעותי מהערכות השווקים אשר לוקחים בחשבון שלאור המגמות הדמוגרפיות בארה"ב והפרודוקטיביות הנמוכה, גם אם הפד ימשיך להעלות את הריבית, זו תגיע בשיא המחזור לרמה של כ-2.5%-2.0% לכל היותר. ככל שהפד יאותת שהתחזית שלו אכן מתקרבת להערכות השווקים כך גם הלחצים בשוקי האג"ח יפחתו והמגמה החיובית בשווקים תוכל להמשיך לזמן ארוך יותר." 
אילן שטרק, מנהל דסק נכסים גלובליים ומט"ח בבנק ירושלים ברוקראג': "ניתן לראות שמסוף חודש פברואר הציפיות להעלאת ריבית עברו את ה-50% הסתברות, וזאת במקביל לעלייה בתשואות האג"ח הממשלתי האמריקאי ל-10 שנים מרמות של כ-2.35% לרמה של 2.6% היום. הרקע לקפיצת התשואות בתקופה זו הייתה התבטאויות ניציות של חברי הפד השונים שדאגו להעביר את המסר ולבצע התאמה של ציפיות השוק דרך התקשורת או במסגרת נאומים שונים. בתקופה שמאז השינוי בציפיות בולט מאד שבזמן שמדד ה S&P כמעט ללא שינוי, וסקטורים כגון טכנולוגיה, פיננסים ובריאות הראו תשואות חיוביות יפות, הסקטורים הרגישים לשיעורי הריבית ובראשם הנדל"ן (מינוס 5%), הציגו תשואות שליליות"
"כיוון שהעלאת הריבית היא כמעט בוודאות מלאה, החשיבות היא בטון שיהיה בנאומה של יילן, והמטרה להבין אם אכן יהיו יותר העלאות ריבית השנה מאשר השוק צפה, או שהייתה הקדמה של התהליך ועדיין צפויות שלוש העלאות ריבית בלבד כפי שהפד' אמר בתחילת השנה. התבטאות ניצית תגרום להערכתנו להמשך עלייה ברמת התשואות וירידה באותם הסקטורים שירדו עד עכשיו. התבטאות מתונה של הנגידה והתמקדות שלה בנתונים עתידיים עשויה לגרום אף לירידת תשואות ועליות בשוקי המניות".
יניב חברון, הכלכלן הראשי בבית ההשקעות אקסלנס: "הטון של הבנק המרכזי הפך להיות הרבה יותר ניצי בשבועות האחרונים כי גם הם הפנימו שכלכלת ארה"ב מחוממת יתר על המידה, יתרה מזאת, הם ככל הנראה מאוד מאמינים לאמירות של טראמפ וההבטחות שלו להגדיל את ההשקעה בתשתיות, הפחתות מיסים או בקיצור עלייה בגירעון. העלאת ריבית בנקודה זו תחזק את הדולר עוד יותר ותסכן מעט את ההתאוששות בארה"ב אבל העלאת הריבית מתבקשת לאור הנתונים החזקים והאינפלציה. פער הריביות של ארה"ב משאר העולם ימשיך לגדול בשנה הקרובה, אבל הבנק המרכזי שם, למרות הרצון שלו, יהיה חייב לעקוב אחרי התשואות באירופה וההתפתחויות הכלכליות שם. כל עוד הכלכלה האירופאית תתקדם, והתשואות שם יעלו (להערכתנו יכפילו את עצמן בגרמניה), הבנק האמריקאי יוכל להמשיך להעלות את הריבית. עליית התשואות בארה"ב והתחזקות של הדולר, להערכתינו ימשיכו להוריד את האטרקטיביות של שוק המניות שם, שגם ככה סובל מתמחור יקר מאוד."
"זה שהבנק המרכזי בארה"ב מעלה את הריבית לא אומר כלום לגבי הבנק המרכזי המקומי שימשיך להמתין לעליית תשואות נוספת בארה"ב ואירופה. הכוחות המאקרו כלכליים ממשיכים וימשיכו לתמוך בייסוף של השקל (עודף גדול בחשבון השוטף וגירעון חיצוני) ורק פער ריביות או פער תשואות מספיק גבוה בין ארה"ב ואירופה לבין ישראל יוכל לבלום את המגמה. כמה פער צריך אתם שואלים? ובכן אף אחד לא יודע אבל ככל שהפער יגדל אנחנו נתקרב לנקודה הזו. ואם לא היינו מספיק ברורים, אז פער התשואות בין העקום המקומי לבין העקום האמריקאי יגדל וגם הפער האירופאי יגדל עוד בהמשך."
דודי רזניק, מנהל דסק מחקר מאקרו בלאומי שוקי הון: "היום בערב יפרסם הפד את החלטת הריבית. במידה ולא יהיו הפתעות מרעישות צפויה הריבית לעלות ב-25 נ"ב לרמה של 0.75%-1%. ציפיות השוק להעלאת ריבית הלכו ועלו במהלך החודש האחרון על רקע טון ניצי של חברי הפד בהתבטאויות פומביות, נאום טראמפ בקונגרס שחזר על המחויבות למדיניות פיסקלית מרחיבה ודו"ח התעסוקה שפורסם בסוף השבוע, שהיה חזק וענה על הציפיות. גם נתוני האינפלציה בארה"ב מלמדים כי יעד הפד למעשה הושג. העלאת הריבית גלומה בשווקים. לכן, השוק יהיה קשוב לטון הדברים של הפד ולתחזית הריבית העתידית על ידי חברי הפד (DOTS)".
"יש לזכור כי היום יתפרסמו מספר נתוני מאקרו חשובים בארה"ב, כמו מדד המחירים לצרכן לחודש פברואר ונתון המכירות הקמעונאיות. כמו כן, היום מתקיימות בחירות כלליות בהולנד, כאשר לתוצאות שם צפויה השפעה על המסחר בדולר – אירו בעיקר. מכלול נתוני המאקרו, הבחירות בהולנד והחלטת הריבית בארה"ב עשויים להביא למסחר תנודתי יחסית בימים הקרובים, בעיקר אם נראה הפתעות לא צפויות, כפי שהתרגלנו בשנה האחרונה במקרי הברקזיט בבריטניה והבחירות לנשיאות בארה"ב."
יונתן כץ מלידר שוקי הון: "כמעט באופן וודאי הפד יעלה את הריבית היום, זאת על רקע מכלול של נתונים כלכליים חיוביים המעידים על המשך התאוששות בפעילות הכלכלית ועלייה מתונה באינפלציה. השאלה החשובה יותר מבחינת שווקי ההון הינה איך תתעדכן תחזית ריבית הפד של חברי הפד (dots). לפי הערכתי היא תתעדכן כלפי מעלה לכיוון 3.25% עד 2019 מ-3.0% בתחזית הקודמת, התפתחות אשר עלולה להעיב על שוק האג״ח."
 
תגובות לכתבה(16):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 9.
  וולסטריט עולה
  מני 15/03/2017 16:22
  הגב לתגובה זו
  1 2
  לא מתרגשים שם מהריבית כנראה גם ככה הריבית נמוכה.
  סגור
 • 8.
  פייטון ותעשיית הרכב החשמלי
  לירון 15/03/2017 15:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  למי שמחפש עוד חברה הקשורה ישירות לתעשיית הרכב החשמלי כדאי שיציץ בדוחות של "פייטון" אז מסתבר שכדי שאפשר יהיה להטעין סוללות לרכב במהירות זקוקים לשנאים מיוחדים . ופייטון כבר שם !! כולל חתימת חוזים עם יצרני רכב .( חלק יפה מהמכירות כבר מופנה לתעשיית הרכב וכנראה שהחלק הזה עומד לגדול בצורה משמעותית ) אז מציע לקרוא את הדוחות ולהכנס לאתר החברה ולקרוא ! אני מחזיק במניה ומציע למי שמתעניין לקרוא קצת לפני שיחליט 100 מליון שח בקופה מוסיפים להרגשת הביטחון שאם זה הייפ חולף לא נפסיד את כול כספנו
  סגור
 • 7.
  רק עליות חדות מחר
  לירון 15/03/2017 15:08
  הגב לתגובה זו
  11 3
  זה טראמפ לא אובמה רק עליות ואפילו חדות
  סגור
 • אתה תמים (ל"ת)
  וואי לי 15/03/2017 15:35
  הגב לתגובה זו
  1 8
  סגור
 • 6.
  הכל כבר מגולם
  אלי 15/03/2017 15:02
  הגב לתגובה זו
  3 5
  השוק כבר מכיל העלאת ריבית וזה לא מה שמפריע לו.
  סגור
 • 5.
  לא יקרה כלום
  מיכה הכהן 15/03/2017 15:00
  הגב לתגובה זו
  8 3
  בעולם כלל לא רואים בזה דרמה. תקראו את הפייננשל טיימס....
  סגור
 • תמצת לי כאן בשפתנו. תודה. (ל"ת)
  לא מבין אנגלית 15/03/2017 15:36
  הגב לתגובה זו
  1 4
  סגור
 • 4.
  דריכות שיא !! דרמה ענקית!! רעידת אדמה קולוסלית!!
  יוליוס קיסר 15/03/2017 14:48
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הערב באופן יוצא דופן, מנשה התימני יוציא נפיחה בדיוק ב 7:47
  סגור
 • 3.
  איזה שיא בדריכות ?
  פילפל 15/03/2017 14:27
  הגב לתגובה זו
  1 0
  האם השיא יישבר היום ?מתי נקבע השיא ואיך מודדים אותו ? די כבר ביז. אתם מתנהגים כמו ילדים.. השיא היחיד שמעניין אתכם זה השיא בקליקים על כתבות, ואתם לפעמים יורדים לשפל המדרגה כדי לנסות לשבור אותו
  סגור
 • 2.
  בקיצור נפילות בדרך (ל"ת)
  דנה 15/03/2017 13:15
  הגב לתגובה זו
  13 14
  סגור
 • הפוך גוטה הפוך. (ל"ת)
  מקיקס 15/03/2017 14:39
  הגב לתגובה זו
  6 5
  סגור
 • אתה תמים (ל"ת)
  ןןאי 15/03/2017 15:37
  הגב לתגובה זו
  2 4
  סגור
 • תשתף את ההפוך
  אסף 15/03/2017 14:58
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אם זה הפוך גוטה, אז ספר לנו איך הפוך בדיוק.
  סגור
 • 1.
  ביזפורטל מייצר דרמות
  יאיר 15/03/2017 12:52
  הגב לתגובה זו
  24 2
  ביזפורטל כל ארוע מתקבל ב"דריכות שיא" וכל עניין אצל ביזפורטל הוא "דרמה". במשך הזמן מפסיקים להתייחס ברצינות לנאמר באתר הזה.
  סגור
 • מי העקרוטים שסימנו לו ירוק כל כל הרבה?
  ווינברג 15/03/2017 15:41
  הגב לתגובה זו
  5 9
  ושאלה לי מה מסמל הירוק לטומת הוורוד שזה טוב או רע
  סגור
 • הרגשתי שאתה נעלמת ועברת לקרוא את אל קאוודייא
  זורישי 15/03/2017 15:39
  הגב לתגובה זו
  1 0
  האריתראי. אבל שמתי לב שהצטרפו 50.000 רציניים.
  סגור