בנק ישראל דוחף את הבנקים להוציא את המטות ממרכזי הערים

בנק ישראל מנסה לעודד התייעלות בבנקים ומפרסם טיוטה המבקשת מהם לבחון את האפשרות לצמצם את ההוצאות על נדל"ן ותחזוקה

 |  (3)
חדוה בר, צילום: גלית סברו
הפיקוח על הבנקים מפרסם היום (ד') כי הוא רוצה לעודד התייעלות נוספת במערכת הבנקאית. טיוטת הוראה חדשה שפורסמה היום לבנקים, מעודדת אותם לבחון את האפשרות לצמצם את ההוצאות על נדל"ן ותחזוקה של יחידות המטה וההנהלה. לרבות באמצעות בחינה מחודשת של המיקום הגיאוגרפי של יחידות אלה ומעבר ממרכזי הערים הגדולות.
הטיוטה של ההוראה מעודדת את הבנקים להתייעל גם בתחום הנדל"ן, באמצעות הקלה בהון הרגולטורי. ההקלה תינתן לבנקים שיחליטו למכור נדל"ן שמשרת את ההנהלות ויחידות המטה ולעבור למיקום חלופי, שיאפשר חיסכון בהוצאות לאורך זמן. תמריץ זה יאפשר לבנקים לבצע את ההתייעלות בתחום הנדל"ן, לבחון את הצורך בהרחבת תוכנית ההתייעלות בכוח אדם, וייצור מקור להמשך צמיחה והגדלת אשראי.  
בנק ישראל ציין בהודעתו כי כיום רוב הבנקים מחזיקים בבעלותם נדל"ן רב במרכזי הערים הגדולות, המשמש את הנהלות הבנקים, יחידות מטה ולעתים גם את יחידות מערכות המידע. הוצאות התפעול והארנונה בגין בניינים אלה גבוהות מאוד וערכם של הבניינים עלה מאוד בשנים האחרונות. גם הצמצום במספר העובדים משפיע על צרכי הבנקים בתחום הנדל"ן. 
המפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר: "המערכת הבנקאית בישראל מתאפיינת ביעילות נמוכה לעומת הבנקים במדינות המפותחות, ואחד מיעדי המפתח של הפיקוח על הבנקים הנו שיפור היעילות של הבנקים, כלומר, צמצום ההוצאות של הבנקים ביחס להכנסותיהם. מטרתנו היא שהתייעלות הבנקים "תגולגל" ללקוחות - כלומר שתביא להוזלת עלויות השירותים הבנקאיים, להסטת משאבים לחדשנות ושיפור השירות הבנקאי, ולהגדלת חלוקת דיבידנדים לבעלי המניות – שהם בעיקר הציבור הרחב בישראל".
בר הוסיפה כי "ההוראה הקודמת שפרסמנו לפני כשנה הביאה כבר לצעדי התייעלות משמעותיים בכוח אדם, באופן שמכבד את העובדים שפורשים מהבנקים. טיוטת ההוראה שהוצאנו היום למערכת הבנקאית מעודדת את הבנקים לבחון ביצוע התייעלות גם בתחום הנדל"ן ותפעולו, באמצעות מתן הקלות הון לבנקים שיבחרו למכור את נכסי הנדל"ן המשרתים את ההנהלות והמטות ולעבור למיקום חלופי שיאפשר חיסכון בטווח הבינוני והארוך".
בינואר 2016 פרסם הפיקוח על הבנקים הוראה בנושא התייעלות תפעולית של המערכת הבנקאית בישראל. בבנק ישראל טוענים כי בעקבות הוראה זו הציגו רוב הבנקים תוכניות פרישה מרצון משמעותיות, אשר מאפשרות לעובדים שמעוניינים בכך לפרוש מעבודתם בבנק עוד לפני גיל הפרישה החוקי, תוך מתן פיצוי הולם. עוד ציינו כי התוכניות צפויות להוביל לצמצום של כ-12% מכוח האדם בבנקים בשנים 2016 ועד 2020- צמצום שנובע מפרישה מרצון ומפרישה טבעית שברובה לא תוחלף בעובדים חדשים.
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  נאה דורש נאה מקיים
  רמי 08/03/2017 12:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תנו דוגמא אישית וצאו גם אתם מהשטח בין היקרים בירושלים
  סגור
 • 1.
  האם המפקחת על הבנקים יודעת משהו על מחירי הנדלן?? (ל"ת)
  רון 08/03/2017 11:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • מספיק שאתה יודע.. (ל"ת)
  חכמולוג 08/03/2017 12:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור