מימון ישיר נכנסת לזירת האשראי לעסקים קטנים - תספק הלוואות ללא בטחונות

 | 
אשראי לעסקים
ערן וולף, מנכ"ל מימון ישיר אמר במהלך מסיבת עיתונאים: "כל יום נסגרים בישראל למעלה מ-100 עסקים קטנים, מרביתם כתוצאה ממחנק אשראי. הפתרון שאנו משיקים היום נותן מענה אטרקטיבי שייצר תחרות אמיתית בענף ואלטרנטיבה למערכת הבנקאית החולשת על למעלה מ-90% מההלוואות". בכך מסמנת מימון ישיר תחום פעילות חדש: הלוואות לעסקים קטנים בהיקף של עד 200,000 ש"ח, ללא דרישה לבטחונות ובפריסת תשלומים נוחה.
וולף הציג את אסטרטגיית החברה בנושא והכריז כי היא שמה לה ליעד להוות אלטרנטיבה משמעותית למערכת הבנקאית, שכיום בעקבות המחסור בתחרות הבנקים דורשים מהעסקים הקטנים מתן ביטחונות שמהווה פעמים רבות חסם עבור אותם עסקים. חלק ניכר מהעסקים הקטנים בישראל נפגעים מסירובה של המערכת הבנקאית להעניק להם אשראי מספק, דבר המוביל במקרים רבים לחוסר יכולת של עסקים להתמודד בזירה תחרותית ולסגירתם לאחר תקופות קצרות. מצב זה יוצר עודף ביקוש לאשראי.
מגזר העסקים הקטנים והבינוניים בישראל כולל למעלה מחצי מיליון עסקים המהווים כ- 99% מהעסקים במדינה. יחד עם זאת, בכל שנה נסגרים כ- 45,000 עסקים קטנים, כ- 850 מידי שבוע. ממחקר שערכה החברה לקראת השקת הפעילות, עולה כי למעלה משליש מהעסקים הקטנים זקוקים לאשראי מעבר למה שהבנק מוכן להעניק להם. הגישה החדשה שמציגה היום מימון ישיר להענקת הלוואות לעסקים, תסייע לענות על עודף ביקוש לאשראי שמסתכם בכ- 20 מיליארד ש"ח, זאת בזמן שהפתרונות הקיימים בשוק, כמו למשל קרנות בערבות המדינה, מספקים מענה רק למיעוט מעסקים אלו.
החברה גיבשה שורה של עקרונות אשר ינחו אותה במתן אשראי לעסקים קטנים, בהם: ביטול הדרישה לביטחונות; ביטול הדרישה לניהול חשבון עסקי וניהול סיכון אשראי בגישה חדשנית. מודל האשראי הייחודי שתציג החברה מבוסס על אבחון פרסונלי, דיגטלי וכלכלי-עסקי המורכב מדירוג אשראי פרטי לבעל העסק, איסוף וניתוח מידע אודות העסק, בין היתר באמצעות דוחות ניתוח חברות של BDI ו- D&B, מידע חשבונאי ופיננסי, ניתוח ענפי, עקבות דיגיטליים ועוד. החברה למעשה מקלה בדרישת הביטחונות על ידי בדיקה מעמיקה וחכמה יותר, בעיקר של האדם הפרטי העומד בראש העסק.
בשלב הראשון, הגדירה החברה את העסקים המנהלים מחזור שנתי של 0.5-10 מיליון ש"ח ופעילים לפחות 4 שנים כקהל היעד המרכזי, כאשר בהמשך הפעילות מתכננים בחברה להיכנס לעסקים שפעילים גם תקופה קצרה מזו ולהעניק הלוואות בסכומים שעשויים להגיע עד חצי מיליון ש"ח. יתרון נוסף ומהותי אותו מדגישה החברה הוא אישור הלוואה מהיר בתהליך נוח ופשוט של עד 2 ימי עסקים. בהמשך, בכוונת החברה לקצר את התהליך עוד יותר, והגדירה משך זמן מקסימאלי של 4 שעות כיעד. החברה צופה כי בשנה הקרובה תספק פתרונות אשראי במאות מיליוני שקלים לעסקים, וצופה לצמיחה גבוהה בתחום שסובל כאמור מעודף ביקוש של כ-20 מיליארד ש"ח.
במהלך מסיבת העיתונאים חזר המנכ"ל על המונח Challenger כהגדרת המהלך של מימון ישיר שצפוי לתת מענה בעזרת המודל הנ"ל לעודף הביקוש כיום בקרב העסקים הקטנים לפתרונות אשראי ועשוי לאתגר את המודלים העסקיים של הבנקים כיום.
תנאי המימון שתציע מימון ישיר תכלול פריסה של עד 60 תשלומים ובשיעור ריבית של כ-6.5% מעל הפריים ללקוח בממוצע, כאשר החברה תציע מגוון הלוואות בתנאים שונים. הלקוח יצטרך לחתום על שטר חוב אך בכ-98% מהמקרים לא יצטרף לשעבד מכונות ולספק ערבויות. בתור התחלה מציין וולף כי החברה תפנה בעיקר ללקוחות שעבדו איתם בעבר, כלומר לקוחות שלקחו הלוואה בתור פרטיים והם בעלי עסקים קטנים.
חברת מימון ישיר הוקמה בשנת 2006 כשהיא מציעה מגוון פתרונות אשראי כמו 'הלוואות לכל מטרה' והלוואות לרכב חדש ויד שנייה. החברה החלה לספק מתן הלוואות בבתי עסק בשנת 2013, כלומר פריסה לתשלומים עבור לקוחות בתי העסק, כשבאותה שנה בנק לאומי נכנס כשותף לחברה באמצעות זרוע ההשקעות 'לאומי פרטנרס'. שנה לאחר מכן החלה החברה לספק הלוואות דיגיטליות ובשנת 2015 בית ההשקעות 'אלטשולר שחם' רכש כ-19% ממימון ישיר (מקבוצת ביטוח ישיר) תמורת 60 מיליון שקל. בשנת 2016 החברה סיכמה סך פעילות כולל בגובה 10 מיליארד ₪ הלוואות, כאשר באותה השנה השיקה החברה שירות דיגיטלי להלוואה גמישה בה הלקוח יכול לנהל את ההלוואה באמצעים דיגיטליים.
המנכ"ל ציין כי החברה מתמקדת במתן פתרונות אשראי נוחים ללקוחות הנמצאים במינוס בחשבון הבנק ומשלמים שיעורי ריבית גבוהים במיוחד, כאשר גם בתחום זה וגם בתחום הלוואות לרכבים החברה ממשיכה להציג צמיחה מרשימה של עשרות אחוזים. נציין כי החברה הציגה סך הלוואות של כמעט 2 מיליארד ₪ בשנת 2015, וצפויה להציג צמיחה בשיעור של עשרות אחוזים בפרסום הדו"חות הכספיים. ההלוואה הממוצעת ללקוחות פרטיים עומדת כיום על החזר קרן של כ-570 ש"ח עם פריסה של 51 תשלומים.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה