לאחר שהורשע בהרצת מניות: נוחי דנקנר הגיש ערעור לעליון

 |  (1)
נוחי דנקנר, צילום: לילך צור
נוחי דנקנר הגיש היום (ד') לבית המשפט העליון ערעור על החלטת שופט המחוזי, חאלד כבוב, שהרשיע ביולי האחרון בהרצת מניות, את מי שהיה עד לא מזמן לאיש החזק במשק. עיקר הטענה של דנקנר היא כי ההלוואה שניתנה לשטרום לא נועדה לפצות על ההפסד שנגרם, והרכישות של שטרום נעשו מתוך הגיון כלכלי. נזכיר כי על דנקנר הוטלו שנתיים מאסר בפועל על תרמית בניירות ערך ואיסור הלבנת הון.
דנקנר טוען כעת כי המהלך של שטרום לרכישת מניות בעת ההנפקה נעשה מתוך שיקול כלכלי, ולכן הוא נענה לבקשת שטרום והתקשר לאילן בצרי, מנהל החטיבה העסקית ומשנה למנכ"ל הבנק הבינלאומי, כדי לומר 'מילה טובה' על שטרום, ו"לכן הפנה דנקנר אל שטרום ("לבקשתו וללא תכנון מוקדם") רוכשים במספר מועט של מקרים", נכתב בערעור.
דנקנר גם לא ראה פסול במתן הלוואה לשטרום לאחר ההנפקה. לטענתו, ההלוואה לא תוכננה מראש, לא היוותה פיצוי להפסדיו של שטרום ולא היוותה כסות לרכישת מניות עבור דנקנר.
נזכיר כי בפסק הדין השופט כבוב התייחס למניעים של שטרום כמעשים שבאו לקרב אותו לדנקנר: "מצאתי קושי למצוא את המניעים של שטרום למניפולציות, הוא סיכן כסף והסתכן במעשים פליליים. נוכחתי ששטרום רצה להתיידד עם נוחי ולסייע לו. שטרום עשה פעילות לא הגיונית מכר במחיר נמוך וקנה במחיר גבוה, ניהל פעילות שבהכרח מביאה להפסד ועוד לקח הלוואות גדולות לצורך זה".
דנקנר טוען בנוסף, כי במועדים הרלוונטיים הוא האמין "אמונה כנה" בכדאיות ההשקעה במניות אי.די.בי ואת טענה זו הוא מגבה בכך שהוא ומשפחתו השקיעו מאות מיליונים בחברה. "דנקנר האמין שהצלחת ההנפקה מובטחת עוד לפני ששטרום סיפר לו על יוזמתו לרכוש מניות במסחר. הייתה זו הנפקה שכוונה לשותפיו, למשפחתו ולאנשי עסקים שהכיר, אליהם פנה דנקנר, ושנענו לפנייתו", נכתב בערעור.
"המחוזי קבע שלא היה תכנון מראש להשפיע על שער מניית אי.די.בי, כי ההלוואה שניתנה לאיתי שטרום היא הלוואה אמיתית ולא נועדה לפצות את שטרום על הפסדיו מרכישת מניות. אולם למרות זאת, בחר השופט להתעלם מקביעות אלה, שהוא עצמו קבע בהכרעת דינו", נכתב. "הוכח ונקבע במפורש שעד המדינה שיקר באופן גס וברור, כי הפגישה שבה נטען כי שטרום הנחה את עד המדינה לרכוש מניות אי.די.בי. לא התקיימה כלל, וכי עדותו התמוטטה וקרסה. השופט קבע כי "עדות עד המדינה אינה יכולה לשמש לחובתו של דנקנר".
דנקנר טוען בנוסף כי רשות ניירות ערך לא זימנה לחקירה אף לא אחד מהמשקיעים אליהם פנה בבקשה להשקיע בחברה.
דנקנר טוען כי כל מה שנשאר בידי בית המשפט הן ראיות נסיבתיות קלושות שאינן מספיקות על מנת להרשיעו, ואינן עולות בקנה אחד עם קביעות בית המשפט העליון בכל הנוגע למשקל שיש לתת לראיות מסוג זה.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  ספק עבירה
  רונן 08/02/2017 14:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אין ודאות בשמה של נוחי דנקנר ....כאחד משוק ההון ובהמשך למה שקראתי , האיש לא צריך ללכת לכלא ,אפילו ליום אחד .
  סגור