הפרקליטות תערער: דורשת להחמיר את עונשו של דנקנר לכדי 3 שנים לפחות

 |  (5)
נוחי דנקנר, צילום: בוצ'צ'ו
פרקליטות מחוז תל אביב פנתה היום לבית המשפט העליון ותערער על העונש הקל שקיבלו נוחי דנקנר יו"ר קונצרן אי.די.בי לשעבר ואיתי שטרום. נזכיר כי על דנקנר הוטלו שנתיים מאסר בבית המשפט המחוזי בת"א על תרמית בניירות ערך ואיסור הלבנת הון. 
המדינה תבקש בערעור מבית המשפט העליון להחמיר את עונשו של דנקנר לכדי שלוש שנים לפחות כאשר לדבריה רמת הענישה ההולמת לפשעיו נעה בין 36 ל-60 חודשי מאסר. את עונשו של שטרום תבקש להחמיר לכדי שנתיים וחצי כאשר רמת הענישה ההולמת לפשעיו נעה בין 30 ל-54 חודשי מאסר. 
על פי המדינה, השופט חאלד כבוב הסיג לאחור את רף הענישה בעבירות תרמית בני"ע, בעוד המגמה בשנים האחרונות היא דווקא להחמיר עם עברות אלו. וזאת עוד בתיק שנסיבותיו חמורות מאוד. 
להלן תזכורת מדבריו של כבוב לפני הקראת גזר הדין בפרקליטות מחוז תל אביב: 
"הפעילות במניה נוהלה על ידי שטרום ודנקנר היה מודע לפעילות ומעורב בה. העבירות בוצעו על ידי הדמות המוכרת ביותר במשקק הישראלי... במקרה זה מדובר בהנפקה של 324 מיליון שקלים. מדובר במעשים שהתרחשו בזמן קצר ובימים בודדים ששירתו את מטרות האסורות. אך לא מדובר במעידה חד פעמית או בסכום כסף נמוך, אלא במעשים שהתמשכו 3 ימים וסכומים של עשרות מיליוני שקלים. בגרסת המשיבה מדובר על כ-40 מיליון שקלים ואילו ההגנה טוענת לכ-20 מיליון שקלים. בסופו של דבר נוצרה תמונה מעוותת של נייר ערך. נוחי הקים חמ"ל להצלחת ההנפקה הוא שלט באי.די.בי ביד רמה ובמקביל שטרום ניסה להשפיע על המסחר בבורסה באמצעות הכספים של נוחי. הכל היה מלאכותי. הנזק של נוחי הוא לאמון של המשקיעים בבורסה, כהפרת אמון משמעותית שנועדה להשיג יתרון כלכלי".
  

כבוב הוסיף: "מצאתי קושי למצוא את המניעים של שטרום למניפולציות, הוא סיכן כסף והסתכן במעשים פליליים. נוכחתי ששטרום רצה להתיידד עם נוחי ולסייע לו. שטרום עשה פעילות לא הגיונית מכר במחיר נמוך וקנה במחיר גבוה, ניהל פעילות שבהכרח מביאה להפסד ועוד לקח הלוואות גדולות לצורך זה".
"קשה לאמוד את הנזק שנגרם לציבור, אך אין זה קשה לקבוע שהנאשמים פגעו בעיקרון יסוד בסיסי של שוק הון יעיל והגון. לא מדובר בחברה זניחה. לא קל להטיל על נוחי עונש כזה אין לו עבר פלילי והוא לא צעיר ורצה להציל את פרויקט חייו. לא בלב קל יורה בית המשפט על ביצוע מאסר מאחורי סורג ובריח", אמר כבוב. והוסיף כי "יש לזכור כי דנקנר גם תרם מכספו שלו האישי, ומדובר בלמעלה מ-40 מיליון שקל".
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  בית המשפט העליון צריך לנזוף בפרקליטות על בזבוז כספי
  כספי ציבור 21/01/2017 15:11
  הגב לתגובה זו
  0 1
  הציבור בעירעור הזה. אין לפרקליטות מה לעשות, שילכו לטפל בתיקים חשובים אחרים ושיתנו לבית המשפט לעבוד ולא לבזבז זמן וכסף ציבורי על תאוות פרסום.
  סגור
 • 1.
  מה זה משנה שנתיים או שלוש? בשביל זה לבזבז משאבי ציבור?
  אין להם איך להתפרסם! 19/01/2017 18:30
  הגב לתגובה זו
  4 1
  יום אחד צריך לבוא מישהו ולעשות סדר בפרקליטות המדינה. מדובר בגוף שהסתהב קשות, שהשתן עלה לראש של עובדיו. זה החל מהפרקליט לדור שהשקיע מיליונים בהרשעת אולמרט, וזאת תוך כדי קבלת החלטות בניגוד עינינים מוחלט, כשאף אחד לא פוצה פה ומצפצף. עתה באה אותה פרקליטות הזוייה ומערערת על פסק דין של דנקנר, שקיבל שנתיים מאסר וחיו נהרסו והונו התאדה, וכבודו ומעמדו התרוקנו. ואז שואל האזרח ה"סביר", תגידו, מה זה משנה אם דנקנר ישב שנתיים או שלוש? את מי זה כבר מעניין? הוא מסוכן לציבור? הוא עבריין מין? הוא גנב רכב פלסטינאי? והעירעור הזה, מי משלם עליו? הרי יעסיקו כמה פרקליטים, ויגזלו את זמנו של בית המשפט העליון, את מי בדיוק זה משרת? מה אין מחיר לעירעור המטופש הזה? אין שיקולי עלות תועלת? הציבור ישלם וירקב בבירוקרטיה ובעיכובים בבתי המשפט, העיקר שהפרקליטים יקבלו פירסום והדמגוגיה תנצח, "יאלללה תכו בדנקנר הטייקון, אתם נהדרים פרקליטים שלי"
  סגור
 • תגובה מעולה. צריך לפטר את מי שהחליט לערער. צריך להעמיד
  אדם 21/01/2017 15:03
  הגב לתגובה זו
  0 1
  את הפרקליטם האלו לדין על בזבוז כספי ציבור. אם היה רוצח, גנב, שודד הייתי מבין. במקרה זה, השופט החליט כבר על העונש ולמה לבזבז כסף יקר שאולי יוסיפו לו עוד שנה לעונש. צריך לחקור מה המניעים של הפרקליטות הזאת. בטוח שהמניע הוא לא טובת הציבור.
  סגור
 • מונעים רק מפרסום עצמי
  אמיר 21/01/2017 12:25
  הגב לתגובה זו
  0 1
  עצוב לראות שבמדינה עיבדו חמלה ,הרי להם אין מה להפסיד מי שמפסיד זה רק כספי הציבור והעומס על בתי המשפט הפרקליטים יזכו בכל מיקרה לפרסום הרי השופט כבוב ידוע כמחמיר מאוד והוא התחשב בפעילות הברוכה של דנקנר ולהם זה לא משנה
  סגור
 • זה לא דנקנר - זה הסטנדרט
  רוני 20/01/2017 00:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הפרקליטות נלחמת על הרף תחתון לעבירות כאלו. כאבוב הוריד אותו (לדעתם) דווקא בתקופה בה בתיהמ"ש מחמירים בענישה על עבירות כאלו אם בתיק של דנקנר לא יילחמו על הרף - אז באיזה תיק כן ?
  סגור