21:17 מטבע הביטקוין נסחר לראשונה מעל 6000 דולר ליחידה

20:46 התאגיד ששואף להשקיע 880! מיליארד דולר בעשור הקרוב בסקטור הטכנולוגיה >>

18:44 סגירה יציבה בבורסות אירופה: הדאקס קרוב לרמת ה-13 אלף הנק'

08:53 שוק המט"ח: הדולר מתחזק 0.6% מול היין לרמה של 113 יין לדולר

08:07 בורסות אסיה: מדד האנג סאנג מטפס 1%

21:09 הסיבות שהביאו לתנודה החדה הבוקר בשווקים, האם יש סיבה לדאגה? >>

ישיא קית Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
שלום, אורח התחבר
התיק שלך ריק.
להוספת ניירות לחץ כאן
בוא להיות משקיע מיומן!
קבל שיעור ראשון
בחינם
תודה על פנייתך, נציגינו ייצור איתך קשר בהקדם
לש םירטלזוינה Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
הבתכב תוריינ

ניירות בכתבה

BizTV
BizTV
ןוהה קוש רודמ

מדור שוק ההון

מדור שוק ההון

תויגתב יכה
הכי בתגיות

הריבית שוב נותרה ללא שינוי: שימו לב לשני משפטי המפתח בהודעה המצורפת

בפעם ה-21 ברציפות. הריבית נותרה על 0.1%. פלוג התייחסה במסיבת העיתונאים גם לשקל ולשוק הדיור
 |  23
בנק ישראל
Share
בנק ישראל הותיר היום כצפוי את הריבית לחודש ינואר ללא שינוי על 0.1%. זו הפעם ה-21 ברציפות (כלומר מאז מארס 2015) שהריבית עומדת במקום, וגם עדכון תוואי הריבית של הפד' לאחרונה לא הצליח להזיז את בנק ישראל מעמדתו.


שני משפטי מפתח נותרו בהודעה המצורפת ללא שינוי:

האחד - "הוועדה המוניטרית ממשיכה להעריך שלאור סביבת האינפלציה, ההתפתחויות בכלכלה העולמית, בשער החליפין, וכן במדיניות המוניטרית של הבנקים המרכזיים העיקריים, המדיניות המוניטרית תיוותר מרחיבה למשך זמן רב".
השני - "ריבית בנק ישראל צפויה, על פי תחזית חטיבת המחקר, להיוותר ברמה של 0.1% בתקופה הקרובה, לעלות ל-0.25% במהלך הרבעון הרביעי של 2017 ולעלות ל-0.5% במחצית השנייה של 2018". מדובר באותו ניסוח בדיוק מההודעה הקודמת של חטיבת המחקר של בנק ישראל. כלומר למרות שהפד' עדכן לאחרונה מעלה את התחזית מ-2 העלאות ריבית ב-2017 ל-3 העלאות ריבית, בבנק ישראל דבקים בתחזית. נראה שבבנק ישראל מנסים להבהיר שאין קשר בין כיוון ריבית הפד' לכיוון הריבית בישראל.מדד ת"א 25
מדד ת"א בנקיםבמסיבת העיתונאים
בעניין התחזקות השקל, אמרה פלוג:
"מדיניות בנק ישראל בשוק המט"ח אינה מכוונת לפעול כנגד הכוחות הבסיסיים, אולם היא ממתנת את הכוחות לייסוף וקונה זמן ליצואנים לבצע את ההתאמות לשינויים ארוכי הטווח בשווקי היצוא, שלפעמים באים לידי ביטוי בצורה מהירה בשוקי המטבע. בכך, המדיניות תומכת בהתאוששות היצוא, והיא מהווה חלק אינטגרלי מהמדיניות המוניטרית."

בעניין שוק הדיור, אמרה פלוג: "מסתמנות מגמות בכיוונים מנוגדים. מצד אחד, קצב התחלות הבניה שב לעלות, ובשנה האחרונה נרשמו, על פי הנתונים המעודכנים, למעלה מ-50 אלף התחלות בניה; היצע הדירות הלא מכורות נמצא ברמות שיא, ומספר העסקאות רושם ירידה, בדגש על הרכישות של המשקיעים. עליית ריבית המשכנתאות הביאה לירידה מתונה אך מתמשכת בקצב החודשי של ביצועי המשכנתאות החדשות. כל אלו הם כוחות שצפויים לפעול למיתון המחירים, אך בינתיים המחירים ממשיכים לעלות בקצב מהיר יחסית. העובדה שמשך הבניה מתארך ונתוני גמר הבניה אינם מדביקים את נתוני ההתחלות מטרידה, והממשלה תצטרך להמשיך ולפעול באינטנסיביות כדי להתמיד בהגדלת ההיצע."

התייחסויות כלכלנים

שמואל בן אריה מקבוצת פיוניר: "בנק ישראל קבע את ריבית ינואר בעקבות העלאת הריבית בארה"ב. נראה כי את מירב המאמץ הוא מרכז בבלימת הייסוף של השקל מול שאר המטבעות בעולם, נכון לעתה ללא הצלחה. התחזקות השקל מקשה על היצוא ומרחיקה את השגת יעדי הצמיחה והאינפלציה. בנק ישראל בונה על המשך עליית ריבית בארה"ב שתוביל לפיחות השקל מול הדולר. בהסתכלות על האלמנטים האחרים של הריבית, גם שם בנק ישראל 'רודף אחרי הזנב של עצמו', כאשר בשוק האג"ח ראינו עליית תשואות לאורך כל העקום וגם בבנקים הריבית על המשכנתאות עלתה בצורה חדה".

"בזמן שבנק ישראל מנסה ליצור מדיניות מוניטרית מרחיבה, השוק דווקא מכתיב לו מדיניות מוניטרית מצמצמת. בנק ישראל מנסה בכל כוחו להפוך את התמונה, אך נכון להיום לא מצליח. הוא עדיין מקווה שעם הזמן השקל ייחלש מול הדולר והיצואנים יחזרו לשגשג ובכך יתמכו בצמיחה. בהתייחס להודעת בנק ישראל כי ברבעון האחרון של 2017 תעלה הריבית, מסתמן, כי ללא שינוי דרסטי בשער החליפין מול שער המטבעות והעלאת ריבית אגרסיבית בארה"ב מדובר במדע בדיוני".

התייחסות כלכלנים טרם עדכון הריבית היום:

אורי גרינפלד, כלכלן ראשי בפסגות


לדברי גרינפלד, "החלטת הריבית צפויה להיות החלטה חשובה מאוד. לא, הריבית לא הולכת לעלות ובטח לא לרדת אך הודעת הריבית ביחד עם מסיבת העיתונאים שתתלווה לה כנראה יהפכו את ההחלטה הקרובה להיות מעניינת הרבה יותר מאשר החלטות הריבית המשמימות של התקופה האחרונה".

"הודעת הריבית מגיעה בתזמון מעניין לאחר העלאת הריבית בארה"ב וטון אופטימי ו"ניצי" משהו של הפד ולאחר ההחלטות האחרונות של ה-ECB ששוב הצליח לתת לשווקים יותר ממה שהם ציפו. בנוסף, מדד נובמבר הפתיע כלפי מטה והאינפלציה לא מתרוממת, הציפיות האינפלציוניות ירדו בשבועות האחרונים, השקל ממשיך להתחזק מול סל המטבעות ואפילו מול הדולר שומר על יציבות יחסית (מאז הבחירות בארה"ב, השקל הוא המטבע שהציג את הביצועים הטובים ביותר מול הדולר אחרי הראנד הדרום אפריקאי). יש לציין גם שבמובן מסוים הריבית בישראל כבר עלתה הריבית למשכנתאות עלתה דרמטית, התשואות בשוק האג"ח עלו בכל הטווחים, השקל מתחזק כאמור ולכן, למרות שבנק ישראל ממש לא כיוון לשם, הירידה בתנאים הפיננסיים שקולה למדיניות מוניטרית מרחיבה פחות היום מאשר לפני מספר חודשים. אז האם בבנק ישראל רוצים לאזן את התמונה?"

"בהודעה הקרובה יש גם מסיבת עיתונאים שכמובן תגיע גם עם עדכון תחזיות חטיבת המחקר לגבי הצמיחה, האינפלציה והריבית השנה ובשנתיים הקרובות. אז מה להערכתנו נראה בהחלטה הקרובה?"

1. "תחזיות הצמיחה יעלו. תחזית הצמיחה ל-2016 תעלה ל-3.2% לפחות (מ-2.8% בתחזית הקודמת). מאז התחזית הקודמת, התפרסמו נתוני הצמיחה של הרבעון השלישי שמלמדים שגם ללא צמיחה ברבעון הרביעי הצמיחה בשנת 2016 תסתכם ב-3.1%. לכן, גם תחת הנחת צמיחה מתונה (1.6%) ברבעון האחרון של השנה מגיעים ל-3.2%. ככל הנראה גם התחזית ל-2017 תעלה ב-0.1%-0.2% (מ-3.1% בתחזית הקודמת)".

2. "תחזית האינפלציה לשנת 2016 לא תשתנה (-0.2%-) אך התחזית לשנת 2017 אשר בספטמבר עמדה על 1.1% צפויה לרדת מעט."

3. "התחזית החשובה מכל היא כמובן תחזית הריבית. בספטמבר האחרון בנק ישראל חזה העלאת ריבית ב-Q'4 של 2017. רוב הסיכויים שתחזית זו לא תשתנה אך אם בבנק ישראל ירצו לשדר בתקיפות מסר "יוני" ולהפתיע את השוק, דחייה ל-1'Q תעשה את העבודה. מה הסבירות שזה ייקרה? לא גבוהה אך זה בהחלט על השולחן".

4. "באופן כללי אנו מצפים מבנק ישראל לשדר מסרים וטון "יוניים" למדי. נשמע משפטים כמו: "זה שהריבית עלתה בארה"ב ממש לא אומר שהריבית בישראל תעלה", "השקל חזק מדי" ו"שער החליפין הריאלי מיוסף לעומת שער החליפין בשיווי משקל".

אלכס זבז'ינסקי, כלכלן ראשי במיטב-דש

"הבעיה העיקרית של בנק ישראל היא ייסוף השקל מול האירו, היין היפני, המטבע הסיני, הבריטי, הטורקי ועוד שורה של מטבעות, המדינות איתן ישראל מקיימת קשרי סחר נרחבים. התחזקות השקל מקשה על היצוא ומרחיקה השגת יעד האינפלציה. האינפלציה השלילית לא ממש מטרידה כמו האיום על יצוא הסחורות שמתכווץ בישראל מעבר להשפעות הסחר העולמי".

"בנק ישראל בנה על עליית ריבית ה-FED שתוביל לפיחות השקל מול הדולר, אך זה לא ממש קרה. הדרך היחידה להתמודד עם הלחצים להתחזקות השקל זאת הורדת הריבית לשלילית. ניסיון המדינות הנמצאות במצב כלכלי תקין, בהם יש מערכת בנקאית חזקה, כגון שוויץ, דנמרק ושוודיה מראה שזה היה צעד מועיל. בכל המדינות הללו המטבעות נחלשו ביחס לדולר האמריקאי בצורה משמעותית, האינפלציה יותר גבוהה מישראל והצמיחה הכלכלית מתונה, אך יציבה. ההשפעה המזיקה של הריבית השלילית בשלב הנוכחי, תהיה קטנה יחסית. הריבית על המשכנתאות נמצאת במהלך עלייה מסיבות שונות. שוק האג"ח התקרר לאחר עליית תשואות האג"ח האמריקאיות. אולם, בנק ישראל לא ילך לכיוון זה".

"הריבית צפויה להישאר ללא שינוי עוד זמן רב. פער הריבית השלילית של כחצי אחוז בין הריבית בישראל לבין זו בארה"ב צפוי לגדול לכאחוז בשנה הקרובה. אפשר רק לקוות שהפגיעה ביצוא הישראלי בגלל השקל החזק תתקזז עם השיפור במצב של סחר החוץ בעולם שיסייע ליצואנים הישראלים."

יניב חברון, כלכלן ראשי באקסלנס:

חברון מעריך כי בנק ישראל לא יעלה את הריבית ב-2017, בניגוד לציפיות הריבית המשתקפות משוק האג"ח ובניגוד לתחזית של בנק ישראל עצמו. "שוק ההון הישראלי מעריך העלאת ריבית בישראל כבר בעוד כחצי שנה. להערכתנו, זוהי תפיסה מוטעית. בנק ישראל לא מייחס כל חשיבות לפער הריביות בין ישראל לארה"ב, אלא לשער סל המטבעות, שנמצא בשפל מול השקל. רמת ריבית גבוהה יותר בעוד מספר חודשים משמעותה הוספת לחץ על שער השקל. בנוסף, אנחנו אחרי 3 שנים של דיפלציה, לכן לא רואים סיבה להעלות ריבית בישראל בשנה הקרובה, ספק אם בשנתיים הקרובות".

באקסלנס צופים כי האינפלציה בשנה הבאה תסתכם בכ-0.9%. זאת, לאחר שנתיים של אינפלציה אפסית עד שלילית. הצמיחה צפויה להסתכם בכ-3.7% ושיעור האבטלה יעלה מעט מ-4.8% ב-2016 ל-5% ב-2017. ייצוא הסחורות והשירותים צפוי לעלות ב-3% ב-2017, והיבוא צפוי לזנק ב-7.1%. הגרעון צפוי להמשיך לעלות ולהסתכם בכ-2.5%.

דודי רזניק, לאומי

"מאז תוצאות הבחירות בארה"ב והעלאת ריבית הפד לפני שבוע. יהיה מעניין לעקוב האם ישנה בנק ישראל את הנימה היונית שלו מההודעות האחרונות והאם הערכתו הנוכחית להעלאת ריבית אחת בסוף שנת 2017 השתנתה. אנו סבורים כי שוק האג"ח הממשלתי המקומי ימשיך להציג ביצועים עודפים ביחס לשוקי אג:ח ממשלתיים בעולם, בדגש על ארה"ב. עדין מוקד הסיכון העיקרי לשוק האג"ח הממשלתי המקומי, יהיה המשך מגמת עליית התשואות בעולם, ככל שתתרחש עם הכניסה לשנת 2017."

הגרף שהוא הסיוט של בנק ישראל, וזה רק הולך ומחריף - לכתבה לחץ כאן
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו ונתקן.
תודה עבור פנייתך, היא תיבדק ותטופל בהקדם שלח
הרשמה לניוזלטרים
הירשם לסיכום היומי של שוק ההון ולמבזקים של ביזפורטל - ניוזלטרים חובה לכל משקיע
הבתכל בגה

הגב לכתבה

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

שלח
תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה

23 תגובות ב-21 דיונים

מיין תגובות לפי: מהחדש לישן מהישן לחדש הרחב תגובות צמצם תגובות
21 יוסי 27/12/2016 08:35 נגידה יקרה- מדוע הרביות במשכנתא כל כך יקרות?
מה עם ההבטחה להוריד את הריביות במשכנתא ?
20 nbf 27/12/2016 07:15 איזה נגידה עלובה לא הבנה לא חזון לא אומץ (ל"ת)
19 מוסמך בכלכלה 26/12/2016 23:10 מדריך טיולים יכול להחליף את פלוג בתפקידה ולהצליח כמוה! (ל"ת)
18 ישראל ישראלי 26/12/2016 22:36 תזהרו משרלטנים אנחנו בכיוון מטה - מיתון ובידוד (ל"ת)
17 o.k. 26/12/2016 19:19 מה חשוב המשק חשובה המשכורת של פלוג
קונה דולרים בזול דופקת את היצואנים ותקבל משכורת של מיליונים וגם פיצןיים
16 אוצר 26/12/2016 19:13 גם ביבי מבין שצמיחה שבנויה מהלוואות בנקאיות וחובות ...
צמיחה שבנויה מחובות הציבור לבנקים וניפוח של הנדל"ן מביא בסופו של דבר למשבר עמוק וכל העולם חווה סוג כזה של משבר על כן ככל שהדחייה תימשך כך ההתרסקות תגבר וזה לא משנה שנה יותר או שנה פחות..
15 בוזו 26/12/2016 19:07 הימין רוצה לסלק את העניים מהמדינה ולהשאירה לעשירים
לפני שקמה המדינה האשכנזים תכננו מדינת רק לאירופאים מהמזרח ולא לפרנקים ואולי זה הולך להתממש
14 דן 26/12/2016 18:49 מדברת על כוחות השוק
כשהיא מנווטת את כוחות השוק של הדולר רק לכיוון מטה . בהתחזקות השקל .שצריך הרבה ממנו לחיות בארץ - יוקר מחיה , שכר דירה , מיסים שרק עולים עם שקל חזק בחסות פלוג !!!
13 משה 26/12/2016 18:48 ושום מילה על הספקולנטים שצוחקים על הנגידה
ומורידים את שער הדולר בניגוד למגמה העולמית
12 פ 26/12/2016 18:15 בשנים האחרונות בנק ישראל זרע וומשיך לזרוע את זרעי הסופה
שתקצור רבים ממשקי הבית . התעלמות טוטאלית מקצב הזינוק של חובות משקי הבית ביחס לשכר וההשלכות העתידיות של זה על הצמיחה העתידית בישראל.
11 משקיע 26/12/2016 18:01 תרשמו לפניכם! מילים ומעשים בכיוונים מנוגדים. (ל"ת)
10 אזרח ותיק 26/12/2016 17:46 דבר אחד למדתי בכל שנותי בישראל...
פוליטיקאים ואנשי ציבור לעולם אינם אומרים אמת.
9 שלומי 26/12/2016 16:36 זה כל הסיפור...
הריבית בארה"ב תעלה בעוד חצי אחוז לפחות בשנה הבאה, במצב כזה הריבית בישראל תעלה ואז מה יקרה? חחחח ->קריסה של המערכת הפיננסית בגלל נפילת מחירי הדירות . תחשבו לבד מי שמבין.
משה ראשל"צ 26/12/2016 17:29 כבר 5 שנים מדברים ששוק הדירות קורס - זה לא יקרה פפחחח (ל"ת)
ליאור 27/12/2016 11:40 נכון אבל בישראל יש מטרה אחת
להרוויח על הציבור שקונה עכשיו בתים ולראות איך הם קורסים תחת החובות שיגדלו נוכח עליית הריבית, ואז מי מרוויח שוב ? הבנקים והמדינה! נחכה עוד שנה שנתיים ונראה אותך מחזיר לבנק כל חודש 1.6 יותר בתשלום בחודשי. אדיוס אמיגוס, עוד שנתיים אני בא לקנות את הדירה שלך ב-40% מערכה היום.
8 נגד העדר 26/12/2016 16:27 חכו טראמפ עוד יטרוף את הקלפים ויוריד שוב הריבית (ל"ת)
7 מהמר 26/12/2016 15:39 אתפלא אם תעלה את הריבית
הנגידה חוששת יותר מעלייה פראית של הריבית על המשכנתאות שתגרום לזעם ציבורי רחב שעלול לצאת משליטה , מאשר ייסוף השקל שגורם בעיות ליצואנים כי ממילא הדולר מתחזק בעולם מול סל המטבעות ובקרוב גם אצלנו באופן יותר חד כשהספקולנטים ינטשו בהמוניהם את השקל ויעברו למקומות אחרים , מה שצפוי בהחלט עם העלאת הריבית הבאה באמריקה שצפוייה ביוני 2017 , אם לא תהיינה שם תהפוכות שליליות בלתי צפויות בכלכלה .
6 גידי 26/12/2016 15:28 מתי הנגידה תוכיח את יעלותה ?
רבית שמותירה את הדולר חלש לעומת שקל "חזק" .
5 מתבקש! 26/12/2016 14:55 ללכת בעקבות ארהב ולעלות הריבית. (ל"ת)
4 משה 26/12/2016 14:14 ועכשיו במחיאות כפיים סוערות נקבל את הנגידה הגרועה
בהסטוריה של מדינת ישראל אשמח אם יהיה עיתונאי שישאל את הפוסטמה הזאת איך הדולר בארץ רק יורד בעוד שבעולם הוא טס למעלה .....
3 ***גזור ושמור*** 26/12/2016 13:30 עקב התדרדרות הייצוא בגלל השקל החזק, ב"י יאפס את הריבית (ל"ת)
2 רוני 26/12/2016 13:17 לפלוג אין ביצים להוריד את הריבית לשלילית
קופיף היה עושה את אותה עבודה בתמורה ל3 בננות ביום
1 המטיף בשער 26/12/2016 13:13 אחרי מסיבת העיתונאים.
שקל/סל יורד בכ-1%. בכל מסיבת עיתונאים שנערכה עם נגידת הבנק השקל התחזק. דבריה הלא מרוסנים עושים זאת. עדיף שמסיבת העיתונאים לא תצא לפועל והשקל יתחזק במשורה.
כללי
מדורים
שווקים
שירותים
טאבו ישיר
תמיד מעודכנים לאתר טוויטר לאתר פייסבוק RSS Mail Red mail
חפש
כל הזכויות שמורות לחברת ביזפורטל בע"מ מקבוצת קו מנחה © |תנאי שימוש | לאתר אקטיבטרייל
לחץ לביטול הצגת המידע המורחב על מדד/נייר בבר המדדים, לחיצה נוספת תשיב את המידע.