השינוי הדרמטי שבוחנת הבורסה לקראת רפורמת המדדים - בדגש על מניית טבע

רפורמת המדדים הגדולה בבורסה בת"א הולכת ומתקרבת. אבל לא הכל עדיין תפור - והסוחרים דרוכים
 |  (7)
בורסה אחוזת בית, צילום: Bizportal
רפורמת המדדים הגדולה של הבורסה לני"ע בת"א הולכת ומתקרבת. ה-31 לחודש זה המועד הקובע לעניין שיעור החזקות ציבור, ה-12 בינואר זה המועד הקובע לכל שאר תנאי הסף (לאחר 'תקופת מדידה' שתחל ב-1 בינואר) וב-26 בינואר יפורסמו הרכבי המדדים החדשים בהתאם לרפורמה. יום ההשקה הוא סיום המסחר ב-9 בפברואר 2017. הרפורמה כוללת שינויים דרמטיים כגון הרחבת המדדים הקיימים, הורדת משקל המקסימום של המניות הגדולות והשקת מדדים חדשים.
אמנם עיקרי הדברים סביב הרפורמה ידועים וניתנים לתמחור, אבל פרמטר אחד עדיין לוט בערפל ומייצר דריכות גדולה בקרב הסוחרים. הכוונה היא למשקל אותו יקבלו המניות השונות ביום השקת הרפורמה, בדגש על טבע.
בהתאם לדברים שתקשרה הבורסה, הערכה הייתה שעם השקת הרפורמה טבע תוחזר למשקל של 10%, ומשם יתחיל משקלה לרדת בהדרגה עד ל-7% שהינו משקל המקסימום החדש בסיום תהליך ביצוע הרפורמה. משקלה של טבע צנח ל-7.3% בלבד (במעו"ף ובת"א-100) בשל המפולת במניה בחודשים האחרונים, והמשמעות אמורה הייתה להיות ביקושי ענק מצד תעודות הסל בהיקף של כ-500 מיליון שקלים. עם זאת, ל-Bizportal נודע כי בבורסה ככל הנראה לא מתכוונים להעלות את משקלה של טבע בהשקת הרפורמה רק כדי להתחיל להפחית את המשקל בהדרגה על פני חודשים, ומעדיפים לנצל את המצב כדי למזער תנועות כספים מיותרות. מדובר בהחלטה מסתמנת שהינה בעלת משמעות גדולה עבור שאר המניות במדדים, מהן אמורים היו לצאת כספים לטובת ביקושי העתק לטבע. כמובן שהדברים נכונים למצב השוק הנוכחי ועשויים להשתנות במידה ומניית טבע תבצע תנועה דרמטית לקראת 'תקופת המדידה' שתחל ב-1 בינואר ותימשך ה-12 בינואר. 
נציין כי גם פריגו שמשקלה במדדים עומד כעת על כ-9.6%, לא בהכרח תוחזר ל-10% וייתכן כי תעמוד על 9.5% בהשקת הרפורמה. כלומר משקלן של טבע ופריגו שעד כה הלך יד ביד בעדכוני המדדים, ייתכן שיהיה שונה ביום השקת הרפורמה. עוד נציין כי מיילן שכעת משקלה עומד על 3.5% ובסיום הרפורמה אמורה לטפס למשקל של 7%, תחל עם משקל של 4% וזאת כיוון שבבורסה לא רוצים לראות את המניה "גונבת" ביקושים מהמניות הקטנות יותר שאמורות להיכנס למדדים המובילים.
החלטות סופיות בעניין משקל המקסימום של המניות הגדולות במדדים המובילים יתקבלו ככל הנראה רק בתחילת ינואר ובהתייעצות ואישור המנכ"ל החדש של הבורסה, איתי בן זאב, שייכנס לתפקידו ב-1 בינואר. כך או כך, המתווה המלא לעניין זה יפורסם לבטח לפני ה-12 בינואר שהינו היום הקובע לצורך קביעת המדדים.
תגובות לכתבה(7):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  רפורמות שינויים... בורסה מתה. (ל"ת)
  צדוק 07/12/2016 10:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  טבע = קניה חזקה נוצרה הזדמנות (ל"ת)
  א.א 06/12/2016 21:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  פינק הכול בידי השורטיסטים...
  אנונימי 06/12/2016 18:21
  הגב לתגובה זו
  1 1
  כלי זה של פוט וקול הייתי מבטל קליל כי זה הימורים . טבע כולם מושקעים דרך קופות גמל ופנסיה , והפגיעה היא קשה . תנועות כספים למי יש כסף, אין כסף לאוכל , צריך לחקור מי מווסת מניות ומכר שערים ברמה כזו כמו טבע , אלו רק השורטיסטים שמשחקים על מדד המעו"ף , כול המדדים עולים בארה" ב וכאן זה תקוע עד רמה של 1450, גם הדולר עולה וכאן הוא תקוע , חומר למחשבה , פגיעה בכול שכבות האוכלוסיה שחסכו במשך שנים , ובתי ההשקעות גמל ופנסיה עושים סיבובים על טבע בגלל המשקל שלה במדד ,אתה הרי יודע שעל עזיבת מנכ"ל לא מורידים מניה בצורה כזאת , יש ווי חברה , מכפיל נמוך, דיבדנד , ורווח כול רבעון , דרושה חקירה בנושא , ולבטל קליל את את ההימורים על קול ופוט .כול האזרחים מפסידים , בתי ההשקעות זה ספוקלנטים , בארה"בעל דבר כזה נכנסים לכלא .
  סגור
 • 2.
  יוסי פינק תחליף תשם ל : יוסי דרמטי (ל"ת)
  סוחר 06/12/2016 17:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  טבע תזנק, המשקיעים לא פראיירים
  ד"ר טוביה, 06/12/2016 17:23
  הגב לתגובה זו
  5 3
  טבע תכנס למדדים בגדול, התיקון בדרך, בראי ההיסטוריה טבע מניה מנצחת
  סגור
 • תיקונים קורים למניות בריאות
  ערן 06/12/2016 20:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה שעובר על טבע בשנה האחרונה זה בזיון. כל כך הרבה פאקים וחוסר יציבות. ובסוף לפטנט קופקסון באופק. רק אחרי שיעבור חודש בלי בלאגן חדש, אולי הסוחרים יחזרו לקנות
  סגור
 • טבע
  משקיע 06/12/2016 19:48
  הגב לתגובה זו
  2 0
  הבעיה שלנו שטבע נסחרת גם בחו"ל ואנחנו תלויים בביצועים שם. להזכירך טבע ירדה 45% מתחילת השנה. טבע תרמה לירידה של כ - 5% !!! במדד המעוף מתחילת השנה.
  סגור