יחימוביץ' בכנס חשבים: "בפרשת שרה נתניהו לא השתתפתי כי זה גרם לי לחוסר נוחות - הצוללות זה עניין אחר"

ח"כ מטעם המחנה הציוני לקחה היום חלק בכנס חשבים 'היערכות לסוף שנת המס 2016' והתייחסה לסוגיות כגון מיסוי פיצויי פיטורים, חוק הגבלת שכר הבכירים, סוגיית העלאת גיל הפרישה לנשים ועוד
 |  (11)
שלי יחימוביץ', צילום: רותי עמיר
שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) נשאה דברים היום בכנס המסים של חברת 'חשבים', החברה המובילה בישראל לפתרונות מידע עסקי בניהולה של לילך ינוביץ', והתייחסה לסוגיות שונות כגון מיסוי פיצויי פיטורים, חוק הגבלת שכר הבכירים, סוגיית העלאת גיל הפרישה לנשים, וכמובן - אי אפשר בלי פרשת הצוללות.
את נאומה פתחה יחימוביץ' בתזכורת נוסטלגית לפרשת מפעל סיליקט, שבזמנו הובילה את מני מזוז לפתיחת חקירה (ולבסוף גם הרשעה) נגד אהוד אולמרט בטענה כי היה צריך לפסול את עצמו ממעורבות וקבלת החלטות בפרויקטים שייצג מקורבו עו"ד אורי מסר. לטענתה של יחימוביץ' המצב לא מאוד שונה מפרשת הצוללות של נתניהו ועו"ד שמרון. "לא הרפתי באותה פרשה ותבעתי חקירה. אולמרט, כדרכם של ראשי ממשלות, לא אהב שחוקרים אותו, אז הוא ניהל מסע נגד ביהמ"ש ונגד מבקר המדינה דאז. עמדתי לצידם וניהלתי מאבק ציבורי, לא רק על הפרשה הזו אלא גם על פרשות נוספות, בגינן היום אולמרט יושב בכלא".
"הסיבה להקדמה הזו", הבהירה יחימוביץ', "היא כדי להסביר שלא מדובר בימין או שמאל. כשמדובר בשחיתות פוליטית שנוגעת בכסף גדול, זו פרשה מוסרית שנוגעת לכולנו - המדינה יוצאת מופסדת בכל דרך אפשרית, מכספו של משלם המסים ועד אובדן אמון הציבור במערכת. ניקיון כפיים וטוהר מידות הן לא תכונות אקזוטיות, כל שליח ציבור צריך להיות ישר, והמניע שלי בפרשת הצוללות הוא לחלוטין לא פוליטי. בפרשת שרה נתניהו לא השתתפתי כי זה גרם לי לחוסר נוחות, אבל הפעם - גם אם נתניהו היה איש שמאל, הייתי אומרת את אותן המילים".

יחימוביץ' בכנס 'חשבים' | צילום: רותי עמיר
יחימוביץ' הבהירה שלטענתה הבעייתיות בפרשה לא קשורה לעלות הצוללות, וזאת על אף ש"היו עוד מאה דברים שהיה יותר דחוף לעשות בכסף הזה", לדבריה. "רה"מ לחץ באופן אישי על הרכישה בעוד שהאדם הקרוב אליו ביותר, קרוב משפחתו, חבר הילדות שלו ועו"ד האישי - מבצע במקביל עסקה פרטית משלו על אותה עסקה לאומית. זה בלתי נתפש".
הרוח הנוסטלגית שרתה על יחימוביץ' גם בהמשך, כשהזכירה שב-2003 נתניהו, כשר האוצר, סירב לעסוק בהפרטת בנק דיסקונט מכיוון שמקורבו, אותו עו"ד דוד שמרון, ייצג את אחד הרוכשים בהפרטה. "מה קרה ב-13 השנים שחלפו מאז? הסטנדרטים שלנו השתבשו או שהכללים השתנו?", היא תוהה. "כולם מעורבבים אחד עם השני וכולם עם אותו איש עסקים. מה עוד צריך, כתובת אש שתגיד שיש כאן שחיתות?".
על הדבש ועל העוקץ
יחימוביץ' התייחסה לחוק ההסדרים העוסק בפיצויי הפיטורים ומשלב שני שינויים. הראשון, סך פיצויי הפיטורים יהיה שייך למבוטח גם אם הוא בוחר להתפטר לבד, פרקטיקה שמיושמת כיום בחלק מן החברות באמצעות סעיף 14. השני, וזה שיחימוביץ' מתנגדת לו נחרצות, הוא מיסוי פיצויי הפיטורים. כיום פיצויי הפיטורים פטורים ממס בכל סכום שהוא, וכחלק מחוק ההסדרים, תהיה תקרה פטורה ממס ברכיב זה - השכר הממוצע במשק, פי שלושה (כ-30 אלף שקל בחודש). כיום יש חבות מס בעת משיכה בסכום של מעל 12 אלף שקל, אך לפי חוק זה המיסוי יהיה בעת הפקדה של כל סכום שהוא (כל עוד סך הפיצויים החודשי הוא מעל 30 אלף שקל).
כאמור, יחימוביץ' מתנגדת למהלך זה, וזאת על אף שכלל אינה חברה בוועדת הכספים. "זה תקדים קשה ואפילו אכזרי. אדם, גם אם מרוויח פי שלושה מהמשק, הוא לא עשיר מופלג. רגע הפיטורין הוא דרמטי וקשה, ואדם זקוק לכסף הזה שחסך כל חייו. אני לא מקבלת את זה שכורכים את שני החוקים ביחד, אולי שגם יכרכו את חוק ההסדרה יחד עם זה?".
העלאת גיל הפרישה - "עינוי, גזירה אכזרית"
סוגיה נוספת שעומדת על הפרק וזוכה להתייחסות של חברת הכנסת היא העלאת גיל הפרישה לנשים מ-62 ל-64. ההעלאה נדחתה (בזכות יחימוביץ' ושאר חברות הכנסת) לפני 5 שנים, ועתה הגיע שוב זמנה להיכנס לתוקף. בפתח דבריה בנושא יחימוביץ' "ניטרלה" את הטענות שנוגעות לכך שמדובר בעשיית שוויון ואמרה ש"כשיהיה שוויון בין גברים לנשים בשוק העבודה, נדבר על שוויון בדברים אחרים", ולאחר מכן נמקה את התנגדותה להעלאת גיל הפרישה, שנובעת בעיקר מכך שהנשים החלשות ביותר הן אלה שייפגעו ממנה.
"יש לא מעט נשים שכבר לא עובדות מגילאים מוקדמים יחסית, 50 או 55, כי הן לא מצליחות למצוא עבודה. זה נדיר למצוא קריירה חדשה בגיל 60. זה אומר שנשים שנפלטו משוק העבודה נידונו לעוד שנתיים בלי פנסיה, בלי קצבת זקנה ובלי שכר. עוד שנתיים של עוני מרוד".
בנוסף, יחימוביץ' התייחסה גם לנשים שעובדות במקצועות שוחקים מאוד ועבודות פיזיות, תוך טענה ש"כשעובדים עבודה פיזית קשה מאוד וחיים בעוני, התענוג והפריבילגיה של פנאי לא ממש קיימים, ולהאריך לנשים כאלה בעוד שנתיים את העבודה הפיזית זה פשוט עינוי - גזירה אכזרית".
ציון קינן הלך? יבוא אחר
כמובן שיחימוביץ' לא יכולה שלא להתייחס ל'בייבי' שלה, החוק להגבלת שכר הבכירים בחברות פיננסיות. "נלחמתי על זה 8 שנים. בפעם הראשונה שהנחתי את הצעת החוק קראו לה הזויה, מסוכנת וביזארית, ועכשיו היא עברה קריאה שניה ושלישית בפה אחד", היא אומרת. "זו קלאסיקה של איך משנים תודעה - דבר שנחשב להזוי ומעוות הופך להיות קונצנזוס".
באשר להתפטרותו של ציון קינן מבנק הפועלים, יחימוביץ' עוקצת ואומרת כי "בדיעבד, מסתבר שהיו לו עוד סיבות טובות אחרות להתפטר", כאשר מובן שההתייחסות נוגעת לפרשת ההטרדות המיניות. חברת הכנסת נשמעה רגועה ואמרה ש"החוק פוגע בעשרות אנשים בלבד, וגם - הוא לא זורק אותם לקרשים. נכון, ציון קינן התפטר, ולא ראיתי שהמדינה או המערכת הבנקאית קרסה. המשנה שלו נכנס לתפקיד עם 'משכורת נמוכה ביותר' של 2.5 מיליון שקל והוא מצליח להסתדר ולפרנס את משפחתו. יש דור חדש וטוב של מנהלים מוכשרים שמחוברים קצת יותר למציאות הישראלית והם יעשו את העבודה בצורה לא פחות טובה. זה אלמנט כלכלי, אבל גם מוסרי".
תגובות לכתבה(11):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 11.
  יחימוביץ בולטת ביושרה ובנקיון הכפיים שלה (ל"ת)
  רקאני 22/11/2016 17:14
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 10.
  הו הא
  יצק 22/11/2016 17:08
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הטמטמת חוגגת ...עליהום עברנו מכסאות גן לצוללות וואו איזה יופי לא להאמין שיש כל כך הרבה טיפשים עדר של אידיוטים
  סגור
 • 9.
  הסקרנות הרגה את החתול והפופוליזם יהרוג את המדינה (ל"ת)
  אלי 22/11/2016 15:41
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 8.
  אין שום סיבה למסות הפקדה של פיצויי פיטורין
  כחלון האפס 22/11/2016 15:10
  הגב לתגובה זו
  1 6
  כבר כיום יש מיסוי על משיכה. מיסוי על הפקדה זה פשוט הגדלת מס ההכנסה.
  סגור
 • 7.
  צדיך לבדוק גם עסקאות מול האמריקאים שם יש יותר כסף.
  יעקב 22/11/2016 15:00
  הגב לתגובה זו
  0 9
  למה צריך מתווך בעסקאות האלו. לצבא אין קבוצת רכש שבודקת ספקים , רבק זה מול ממשלות .. מה ביבי מבשל משהוא ואחר כך שולח את חבריו לעשות קופון.. ביבי יצר פירצה להוציא כסף בצורה מושלמת. אין מנוס מבדיקה דחופה של שלטונות המשפט , אם יש כאלו, אולי גם הם מעורבים בזבל הזה.
  סגור
 • 6.
  סרט עוקץ המושלם.
  אחד העם 22/11/2016 14:43
  הגב לתגובה זו
  0 14
  הסרט העוקץ הוא רק סרט, פה יש לנו סרט אמיתי .. חבורה של ראש ממשלה עורך דין לכיסוי תחת.. ואליו גם יועץ משפטי בסרט העוקץ המושלם .. אין דין אין דיין לפציח אותו..!!! צוות מושלם. אם חוזרים כמה שנים אחורה הסרט הזה חוזר על עצמו כמה פעמים, מה שמעניין שהשחקן הראשי הודיע שהוא כאן לעד. להתראות בסיפור הבא,,
  סגור
 • 5.
  פמניזם אינטרסנטי ולא שיויוני
  אבי 22/11/2016 14:38
  הגב לתגובה זו
  6 1
  מדוע את לא נלחמת על שיויון שגם גברים יצאו לפנסיה בגיל 62 כמו הנשים יש גם גברים חלשים כמו נשים שגם בגיל50 או 55 לא יכולים למצוא עבודה איפה השיויון ?
  סגור
 • 4.
  שלי אהוט
  אהרון 22/11/2016 14:36
  הגב לתגובה זו
  6 1
  עם שרה לא הרגישה נוח אבל לתקוף בגסות ובאופן בוטה את השופטת גרסטל כן עשתה הכול על מנת להתחנף לפרקליטות ההזויה בית היצר של פרקליטת מחוז תל אביב לשעבר רות דוד
  סגור
 • 3.
  ומדוע שתקת בפרשת מגה והקיבוצים (ל"ת)
  לשלי 22/11/2016 13:14
  הגב לתגובה זו
  6 0
  סגור
 • 2.
  אחד הדברים המצחיקים
  יונתן 22/11/2016 13:05
  הגב לתגובה זו
  4 0
  בבולשביקים חובבנים מסוגה של שלי יחימוביץ׳ הוא השימוש התכוף במילה "מוסר". האשה הזו לא מבינה במוסר יותר משהיא מבינה בצוללות, והשימוש במילה הזו נועד אך ורק להסוות את העובדה שאין לה שום טיעון.
  סגור
 • 1.
  חיזקי ואימצי
  המלש 22/11/2016 12:48
  הגב לתגובה זו
  1 4
  תמשיכי בקו הזה.צריך לשים סוף לנתניהו ומקורביו. הפעם זו לא שרה נתניהו. הפעם זה אנחנו כולנו . כולנו נשלם.
  סגור