11:06 מגמה חיובית בבורסות אירופה: הדאקס מטפס 0.4%, הפוטסי מוסיף 0.3% >>

10:41 הסנאט אישר הלילה את מתווה התקציב לשנת 2018 - החוזים ירוקים >>

08:53 שוק המט"ח: הדולר מתחזק 0.6% מול היין לרמה של 113 יין לדולר

08:07 בורסות אסיה: מדד האנג סאנג מטפס 1%

ישיא קית Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
שלום, אורח התחבר
התיק שלך ריק.
להוספת ניירות לחץ כאן
בוא להיות משקיע מיומן!
קבל שיעור ראשון
בחינם
תודה על פנייתך, נציגינו ייצור איתך קשר בהקדם
לש םירטלזוינה Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
BizTV
BizTV
ןוהה קוש רודמ

מדור שוק ההון

מדור שוק ההון

תויגתב יכה
הכי בתגיות

יחימוביץ' בכנס חשבים: "בפרשת שרה נתניהו לא השתתפתי כי זה גרם לי לחוסר נוחות - הצוללות זה עניין אחר"

ח"כ מטעם המחנה הציוני לקחה היום חלק בכנס חשבים 'היערכות לסוף שנת המס 2016' והתייחסה לסוגיות כגון מיסוי פיצויי פיטורים, חוק הגבלת שכר הבכירים, סוגיית העלאת גיל הפרישה לנשים ועוד
 |  11
סוף שנת המס
Share
שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) נשאה דברים היום בכנס המסים של חברת 'חשבים', החברה המובילה בישראל לפתרונות מידע עסקי בניהולה של לילך ינוביץ', והתייחסה לסוגיות שונות כגון מיסוי פיצויי פיטורים, חוק הגבלת שכר הבכירים, סוגיית העלאת גיל הפרישה לנשים, וכמובן - אי אפשר בלי פרשת הצוללות.


את נאומה פתחה יחימוביץ' בתזכורת נוסטלגית לפרשת מפעל סיליקט, שבזמנו הובילה את מני מזוז לפתיחת חקירה (ולבסוף גם הרשעה) נגד אהוד אולמרט בטענה כי היה צריך לפסול את עצמו ממעורבות וקבלת החלטות בפרויקטים שייצג מקורבו עו"ד אורי מסר. לטענתה של יחימוביץ' המצב לא מאוד שונה מפרשת הצוללות של נתניהו ועו"ד שמרון. "לא הרפתי באותה פרשה ותבעתי חקירה. אולמרט, כדרכם של ראשי ממשלות, לא אהב שחוקרים אותו, אז הוא ניהל מסע נגד ביהמ"ש ונגד מבקר המדינה דאז. עמדתי לצידם וניהלתי מאבק ציבורי, לא רק על הפרשה הזו אלא גם על פרשות נוספות, בגינן היום אולמרט יושב בכלא".

"הסיבה להקדמה הזו", הבהירה יחימוביץ', "היא כדי להסביר שלא מדובר בימין או שמאל. כשמדובר בשחיתות פוליטית שנוגעת בכסף גדול, זו פרשה מוסרית שנוגעת לכולנו - המדינה יוצאת מופסדת בכל דרך אפשרית, מכספו של משלם המסים ועד אובדן אמון הציבור במערכת. ניקיון כפיים וטוהר מידות הן לא תכונות אקזוטיות, כל שליח ציבור צריך להיות ישר, והמניע שלי בפרשת הצוללות הוא לחלוטין לא פוליטי. בפרשת שרה נתניהו לא השתתפתי כי זה גרם לי לחוסר נוחות, אבל הפעם - גם אם נתניהו היה איש שמאל, הייתי אומרת את אותן המילים".
יחימוביץ' בכנס 'חשבים' | צילום: רותי עמיריחימוביץ' הבהירה שלטענתה הבעייתיות בפרשה לא קשורה לעלות הצוללות, וזאת על אף ש"היו עוד מאה דברים שהיה יותר דחוף לעשות בכסף הזה", לדבריה. "רה"מ לחץ באופן אישי על הרכישה בעוד שהאדם הקרוב אליו ביותר, קרוב משפחתו, חבר הילדות שלו ועו"ד האישי - מבצע במקביל עסקה פרטית משלו על אותה עסקה לאומית. זה בלתי נתפש".

הרוח הנוסטלגית שרתה על יחימוביץ' גם בהמשך, כשהזכירה שב-2003 נתניהו, כשר האוצר, סירב לעסוק בהפרטת בנק דיסקונט מכיוון שמקורבו, אותו עו"ד דוד שמרון, ייצג את אחד הרוכשים בהפרטה. "מה קרה ב-13 השנים שחלפו מאז? הסטנדרטים שלנו השתבשו או שהכללים השתנו?", היא תוהה. "כולם מעורבבים אחד עם השני וכולם עם אותו איש עסקים. מה עוד צריך, כתובת אש שתגיד שיש כאן שחיתות?".

על הדבש ועל העוקץ
יחימוביץ' התייחסה לחוק ההסדרים העוסק בפיצויי הפיטורים ומשלב שני שינויים. הראשון, סך פיצויי הפיטורים יהיה שייך למבוטח גם אם הוא בוחר להתפטר לבד, פרקטיקה שמיושמת כיום בחלק מן החברות באמצעות סעיף 14. השני, וזה שיחימוביץ' מתנגדת לו נחרצות, הוא מיסוי פיצויי הפיטורים. כיום פיצויי הפיטורים פטורים ממס בכל סכום שהוא, וכחלק מחוק ההסדרים, תהיה תקרה פטורה ממס ברכיב זה - השכר הממוצע במשק, פי שלושה (כ-30 אלף שקל בחודש). כיום יש חבות מס בעת משיכה בסכום של מעל 12 אלף שקל, אך לפי חוק זה המיסוי יהיה בעת הפקדה של כל סכום שהוא (כל עוד סך הפיצויים החודשי הוא מעל 30 אלף שקל).

כאמור, יחימוביץ' מתנגדת למהלך זה, וזאת על אף שכלל אינה חברה בוועדת הכספים. "זה תקדים קשה ואפילו אכזרי. אדם, גם אם מרוויח פי שלושה מהמשק, הוא לא עשיר מופלג. רגע הפיטורין הוא דרמטי וקשה, ואדם זקוק לכסף הזה שחסך כל חייו. אני לא מקבלת את זה שכורכים את שני החוקים ביחד, אולי שגם יכרכו את חוק ההסדרה יחד עם זה?".

העלאת גיל הפרישה - "עינוי, גזירה אכזרית"
סוגיה נוספת שעומדת על הפרק וזוכה להתייחסות של חברת הכנסת היא העלאת גיל הפרישה לנשים מ-62 ל-64. ההעלאה נדחתה (בזכות יחימוביץ' ושאר חברות הכנסת) לפני 5 שנים, ועתה הגיע שוב זמנה להיכנס לתוקף. בפתח דבריה בנושא יחימוביץ' "ניטרלה" את הטענות שנוגעות לכך שמדובר בעשיית שוויון ואמרה ש"כשיהיה שוויון בין גברים לנשים בשוק העבודה, נדבר על שוויון בדברים אחרים", ולאחר מכן נמקה את התנגדותה להעלאת גיל הפרישה, שנובעת בעיקר מכך שהנשים החלשות ביותר הן אלה שייפגעו ממנה.

"יש לא מעט נשים שכבר לא עובדות מגילאים מוקדמים יחסית, 50 או 55, כי הן לא מצליחות למצוא עבודה. זה נדיר למצוא קריירה חדשה בגיל 60. זה אומר שנשים שנפלטו משוק העבודה נידונו לעוד שנתיים בלי פנסיה, בלי קצבת זקנה ובלי שכר. עוד שנתיים של עוני מרוד".

בנוסף, יחימוביץ' התייחסה גם לנשים שעובדות במקצועות שוחקים מאוד ועבודות פיזיות, תוך טענה ש"כשעובדים עבודה פיזית קשה מאוד וחיים בעוני, התענוג והפריבילגיה של פנאי לא ממש קיימים, ולהאריך לנשים כאלה בעוד שנתיים את העבודה הפיזית זה פשוט עינוי - גזירה אכזרית".

ציון קינן הלך? יבוא אחר
כמובן שיחימוביץ' לא יכולה שלא להתייחס ל'בייבי' שלה, החוק להגבלת שכר הבכירים בחברות פיננסיות. "נלחמתי על זה 8 שנים. בפעם הראשונה שהנחתי את הצעת החוק קראו לה הזויה, מסוכנת וביזארית, ועכשיו היא עברה קריאה שניה ושלישית בפה אחד", היא אומרת. "זו קלאסיקה של איך משנים תודעה - דבר שנחשב להזוי ומעוות הופך להיות קונצנזוס".

באשר להתפטרותו של ציון קינן מבנק הפועלים, יחימוביץ' עוקצת ואומרת כי "בדיעבד, מסתבר שהיו לו עוד סיבות טובות אחרות להתפטר", כאשר מובן שההתייחסות נוגעת לפרשת ההטרדות המיניות. חברת הכנסת נשמעה רגועה ואמרה ש"החוק פוגע בעשרות אנשים בלבד, וגם - הוא לא זורק אותם לקרשים. נכון, ציון קינן התפטר, ולא ראיתי שהמדינה או המערכת הבנקאית קרסה. המשנה שלו נכנס לתפקיד עם 'משכורת נמוכה ביותר' של 2.5 מיליון שקל והוא מצליח להסתדר ולפרנס את משפחתו. יש דור חדש וטוב של מנהלים מוכשרים שמחוברים קצת יותר למציאות הישראלית והם יעשו את העבודה בצורה לא פחות טובה. זה אלמנט כלכלי, אבל גם מוסרי".
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו ונתקן.
תודה עבור פנייתך, היא תיבדק ותטופל בהקדם שלח
הרשמה לניוזלטרים
הירשם לסיכום היומי של שוק ההון ולמבזקים של ביזפורטל - ניוזלטרים חובה לכל משקיע
הבתכל בגה

הגב לכתבה

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

שלח
תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה

11 תגובות ב-11 דיונים

מיין תגובות לפי: מהחדש לישן מהישן לחדש הרחב תגובות צמצם תגובות
11 רקאני 22/11/2016 17:14 יחימוביץ בולטת ביושרה ובנקיון הכפיים שלה (ל"ת)
10 יצק 22/11/2016 17:08 הו הא
הטמטמת חוגגת ...עליהום עברנו מכסאות גן לצוללות וואו איזה יופי לא להאמין שיש כל כך הרבה טיפשים עדר של אידיוטים
9 אלי 22/11/2016 15:41 הסקרנות הרגה את החתול והפופוליזם יהרוג את המדינה (ל"ת)
8 כחלון האפס 22/11/2016 15:10 אין שום סיבה למסות הפקדה של פיצויי פיטורין
כבר כיום יש מיסוי על משיכה. מיסוי על הפקדה זה פשוט הגדלת מס ההכנסה.
7 יעקב 22/11/2016 15:00 צדיך לבדוק גם עסקאות מול האמריקאים שם יש יותר כסף.
למה צריך מתווך בעסקאות האלו. לצבא אין קבוצת רכש שבודקת ספקים , רבק זה מול ממשלות .. מה ביבי מבשל משהוא ואחר כך שולח את חבריו לעשות קופון.. ביבי יצר פירצה להוציא כסף בצורה מושלמת. אין מנוס מבדיקה דחופה של שלטונות המשפט , אם יש כאלו, אולי גם הם מעורבים בזבל הזה.
6 אחד העם 22/11/2016 14:43 סרט עוקץ המושלם.
הסרט העוקץ הוא רק סרט, פה יש לנו סרט אמיתי .. חבורה של ראש ממשלה עורך דין לכיסוי תחת.. ואליו גם יועץ משפטי בסרט העוקץ המושלם .. אין דין אין דיין לפציח אותו..!!! צוות מושלם. אם חוזרים כמה שנים אחורה הסרט הזה חוזר על עצמו כמה פעמים, מה שמעניין שהשחקן הראשי הודיע שהוא כאן לעד. להתראות בסיפור הבא,,
5 אבי 22/11/2016 14:38 פמניזם אינטרסנטי ולא שיויוני
מדוע את לא נלחמת על שיויון שגם גברים יצאו לפנסיה בגיל 62 כמו הנשים יש גם גברים חלשים כמו נשים שגם בגיל50 או 55 לא יכולים למצוא עבודה איפה השיויון ?
4 אהרון 22/11/2016 14:36 שלי אהוט
עם שרה לא הרגישה נוח אבל לתקוף בגסות ובאופן בוטה את השופטת גרסטל כן עשתה הכול על מנת להתחנף לפרקליטות ההזויה בית היצר של פרקליטת מחוז תל אביב לשעבר רות דוד
3 לשלי 22/11/2016 13:14 ומדוע שתקת בפרשת מגה והקיבוצים (ל"ת)
2 יונתן 22/11/2016 13:05 אחד הדברים המצחיקים
בבולשביקים חובבנים מסוגה של שלי יחימוביץ׳ הוא השימוש התכוף במילה "מוסר". האשה הזו לא מבינה במוסר יותר משהיא מבינה בצוללות, והשימוש במילה הזו נועד אך ורק להסוות את העובדה שאין לה שום טיעון.
1 המלש 22/11/2016 12:48 חיזקי ואימצי
תמשיכי בקו הזה.צריך לשים סוף לנתניהו ומקורביו. הפעם זו לא שרה נתניהו. הפעם זה אנחנו כולנו . כולנו נשלם.
כללי
מדורים
שווקים
שירותים
טאבו ישיר
תמיד מעודכנים לאתר טוויטר לאתר פייסבוק RSS Mail Red mail
חפש
כל הזכויות שמורות לחברת ביזפורטל בע"מ מקבוצת קו מנחה © |תנאי שימוש | לאתר אקטיבטרייל
לחץ לביטול הצגת המידע המורחב על מדד/נייר בבר המדדים, לחיצה נוספת תשיב את המידע.